blokade fakulteta

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
lulu
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2008 11:16

Post Postao/la lulu » 05 svi 2009 19:27

ne podržavam ovakve blokade niti razloge toga besplatnog školovanja.
recimo u americi kolko možeš platiti plaćaš, i možeš dobiti stipendije ili pozajmnice.

dakle npr. ja padnem godinu 2 puta i još bi trebala imati besplatan fax?
treba se upješnosti završenosti povećati nekim poticajnim mjerama.
kada se uvodila bolonja trebali ste se boriti a ne sada u vrijeme krize kada mnogi dobivaju otkaze

Avatar
syrinx
Postovi: 698
Pridružen/a: 31 ožu 2008 23:25

Post Postao/la syrinx » 06 svi 2009 19:19

ok, zašto onda ja, npr. uspješna studentica,
koja daje sve u roku, na nikoji način ne mogu izbjeći plaćanje?

i kad će ako ne u vrijeme krize.
točno to, mnogi su dobili otkaz, da.
u tome i je stvar.
mnogi, skup samnom.
ko će mi platit to?

šta sad onda?
vuć nekakvog mesića i kregara za rukav?
da mi plate fax?
žicat?
oni su svi imali besplatan fax i studirali po 10 godina.
s bolonjom su debelo zakomplicirali stvar.
"zbog nas".
ne, to nikako nije imalo veze sa željom da skupe glasove.

ma daj.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 06 svi 2009 19:25

kao uspjesna studentica mozes izbjec placanje, al ak si na filozofskom, ne mozes jer vam je uprava zajebala linearno placanje.

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Post Postao/la Hidden_soul » 06 svi 2009 23:24

Reklo bi se kako mi manjka studentske solidarnosti, ali toliko mi puca kurac i za fakultete i prosvjede i strajkove i blokade, i zapravo mi je jedino na umu ono - ako sustav obrazovanja ne valja - onda bjezi iz njega.
I jedva cekam da se jednog dana uguzim kao profesor na svom faxu i tako urlam od smijeha na spomen studentskih prava, jer cu se samo sjetit kako su meni na faxu mijenjali pravilnik svakog tjedna, kako svakog dana nakon 4.godine studija cujem neko novo pravilo ili obvezu :lol:
Samo su mi na umu diploma, diploma i diploma, i platila bih je i djevicanstvom da treba, tako da mi ni placanje nece predstavljat problem.

Da su ti ljudi proveli za knjigom onoliko neprospavanih noci koliko su "dezurali" na faxu, moglo bi se spremit bar jedan ispit.

Ali ajde, kazu da se bore za neku visu svrhu, tako da sam sklona vjerovat tome, meni ionako fali empatije, a moj fakultet je oduvijek nekako bio sam za sebe. Mi se zderemo medusobno, ne trebaju nam ostala sranja

Naravno, ocekujem linc nakon ovakvog posta, ali kako mi puca kurac ovih dana i za prosvjede i za svinjske gripe i za ina govna koja bih trebala jest na dnevnoj osnovi, tako mi puca kurac i za sve ovo.
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Zita

Post Postao/la Zita » 06 svi 2009 23:49

pa postoje studentski krediti..

neznam-u jednu ruku, da, lijepo je imati besplatno skolovanje ali u drugu time automatski ucitelje/nastavnike/profesore stavljamo u polozaj u kojem jesu: sa niskim, sugavim placama, bez imalo postovanja jer je eto skolovanje besplatno i duzni su ga pruziti svima
bullshit. nista nije besplatno i uvijek ima netko tko to mora platiti!
obezvrijeduje se posao profesora

tko zeli studirat i zavrsit fax nek se malo i namuci za njega a ne da se studira po 10 godina i zauzima mjesto ljudima koji bi eksli i napravili nesto od faxa i zivota.
barem ce malo vise postovati sebe i svoje obrazovanje
poradite na prosjeku ocjena pa cete se rijesiti placanja (na svim faksevima bi to bilo sasvim okej)
ili se zaposlite uz studij-kad to ljudi na feru, medicini, strojarstvu i pravu mogu onda to mogu i svi studenti ostalih fakulteta

faks kosta, osoblje kosta, od same cistacice pa do profesora, odrzavanje prostora kosta, rezije prostora, papiri, racunala, sve to kosta i dosta je da se sve baca na leda drzave a onda se svi cudimo ko pura dreku sto se nema love
isto kao i zdravstvo. dosta je bilo "besplatnog" i na tudi racun

apropo same blokade-nekako se bojim da ti glavni nikad nece zavrsit fakultete, da su se ostali (vecina) dobro zabavili napijajuci se ispred fakseva i da ce se sve to zaboravit
vec je i zaboravljeno

Avatar
syrinx
Postovi: 698
Pridružen/a: 31 ožu 2008 23:25

Post Postao/la syrinx » 07 svi 2009 00:23

a nije tako jednostavno raditi uz fax ako si po bolonji.
po starom programu da, ali bolonja te obvezuje da si na svakom predavanju.

neke stvari se kod nas nisu uskladile očito.
a slažem se da studenti koji ne rade ništa i padaju godine nisu zaslužili ništa besplatno.
ali neki jesu.

a što se tiče plaće profesora...
na mom faxu je većina profesora bila za prosvjed.
ne za blokadu, ali za prosvjed da.
jer je i njima pun kufer na koji se način raspoređuju pare.

evo sad će i srednjoškolski profesori u štrajk.
i kak će se onda pomicat matura, i prijamni na fakultetima,
to se njih ne briga.
jer se bore za svoje.

ma joj, odustajem.
nek ide sve u k.
i nek sve pare idu u izbornu kampanju.
who cares.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 07 svi 2009 00:36

osim besplatnog skolovanja postoje jos zahtjevi da se preispita bolonja koja je pokazala se cisti kurac, te da se ukljuce ljudi iz struke u kreiranje zakona o visokom skolstvu.

placanje je tek dio problema, mada su na filozofskom popizdili jer je to jedan od rijetkih fakulteta cija uprava nije htjela prihvatiti da se dio studenata skoluje ovisno o uspjehu besplatno. problem je i sto kod nas nema kreditiranja nit normalnog stipendiranja studenata, tipa da student digne kredit kojeg ce otplacivat dijelom place kad se zaposli.
kategorija studiranja uz rad vise nece postojat.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Post Postao/la ticklebook » 07 svi 2009 09:04

call_me_slut je napisao/la:kao uspjesna studentica mozes izbjec placanje, al ak si na filozofskom, ne mozes jer vam je uprava zajebala linearno placanje.
Pa da. Znalo se dogoditi da netko ima prosjek 4.6 i nagradu faksa i blabla pa svejedno placa studij. FF :roll: :aaaargh:

Nicky
Postovi: 155
Pridružen/a: 19 vel 2009 12:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la Nicky » 07 svi 2009 10:24

Hidden_soul je napisao/la:Reklo bi se kako mi manjka studentske solidarnosti, ali toliko mi puca kurac i za fakultete i prosvjede i strajkove i blokade, i zapravo mi je jedino na umu ono - ako sustav obrazovanja ne valja - onda bjezi iz njega.
I jedva cekam da se jednog dana uguzim kao profesor na svom faxu i tako urlam od smijeha na spomen studentskih prava, jer cu se samo sjetit kako su meni na faxu mijenjali pravilnik svakog tjedna, kako svakog dana nakon 4.godine studija cujem neko novo pravilo ili obvezu :lol:
Samo su mi na umu diploma, diploma i diploma, i platila bih je i djevicanstvom da treba, tako da mi ni placanje nece predstavljat problem.

Da su ti ljudi proveli za knjigom onoliko neprospavanih noci koliko su "dezurali" na faxu, moglo bi se spremit bar jedan ispit.

Ali ajde, kazu da se bore za neku visu svrhu, tako da sam sklona vjerovat tome, meni ionako fali empatije, a moj fakultet je oduvijek nekako bio sam za sebe. Mi se zderemo medusobno, ne trebaju nam ostala sranja

Naravno, ocekujem linc nakon ovakvog posta, ali kako mi puca kurac ovih dana i za prosvjede i za svinjske gripe i za ina govna koja bih trebala jest na dnevnoj osnovi, tako mi puca kurac i za sve ovo.
ajde barem si iskreno rekla točno što misliš, čitala sam na puno foruma o ovoj temi i svi se neš preseravaju zašto nisu za prosvjed i bla bla i toliko gov*na ispustili da ni septička jama to ne bi progutala....
....i da, definitivno se i meni smučilo više od ovih bombardiranja sa svih strana, novinare treba ukinuti....mislim toliko frke oko svega naprave...samo senzacije senzacije i obožavaju kad se neko javno kolje s nekim....grrrr

Zita

Post Postao/la Zita » 07 svi 2009 10:54

syrinx. nije bilo jedostavno radit prije uz fax. pogotovo ne na zahtjevnim i teskim fakultetima
to nikad nije jednostavno i to znam jer sam radila uz fax a i hrpa ljudi sa kojima sam studirala je radila. isto kao i mnogi sa drugih iznimno teskih fakulteta tako da tko kaze da se radit ne moze-taj definitivno ne zeli radit.
jedan moj frend studira medicinu UZ RAD, padne tu i tamo godinu radi toga ali on radi i studira i ide dalje
druga cura je isto studirala i uspjesno zavrsila medicinu dizuci se svaki dan u 6 i radeci do odlaska na fax pa je odmah nakon predavanja trcala na posao dok su drugi, isto na medicini, radili po noci na popunjavanju ducana-polica itd

bolonja je bullshit i sumnjam da se provodi kako bi trebala
apropo dolaska na fax i toga da ste tamo po cijeli dan iz prve ruke znam da na pravu maltene uopce ne odlaze niti na predavanja niti na seminare itd itd
neznam kako je drugdje

pitanje je volje

i sad fakat ne pricam o tebi, ako se dobro sjecam upoznale smo se ali neznam sto studiras
cijene nasih faxeva su niske i svima su dostupne. ako pogledamo da studos pusi i cuga dok istovremeno prica kako nema love da plati fax to je i vise nego smijesno jer on na cuganje, drogu, alkohol, izlaske itd potrosi daleko vise nego sto bi potrosio na skolarinu

svi kukaju kako nemaju love, kako jedva prezivljavaju al eto svi su pokupovali karte za U2

i da-slazem se da je potrebno promijeniti dosta stvari na faxu ali meni je interesantna tema placanja faxa

Avatar
syrinx
Postovi: 698
Pridružen/a: 31 ožu 2008 23:25

Post Postao/la syrinx » 07 svi 2009 11:40

ma, je, sve to stoji.
uvijek je bilo i uvijek će biti lijenih, razmaženih tatinih sinova.
jbg.
to je tako svuda, ne samo na faxu.
na poslu.
ti se ubiješ od posla, a ova do tebe razvuče pauzu na sat vremena.

ja studiram jedan od onih manje teških fakulteta, tak
da sam si ja bez problema uz fax uredno radila, i tak si platila godinu.
al ja nisam po bolonji bila.
i mene se ovo zapravo više i ne tiče, ali mi je, eto, drago da su
se barem počeli borit za sebe, jer mi je pun kufer bilo
generacija koje su uredno kvocale, a ni prstom maknut.

a ove prosvjede je pokrenuo filozofski, baš radi toga što nema
načina da se izbjegne plaćanje. drugi fakulteti su se ukačili, pa je nastala ideja da ajmo besplatno studirat..

Zita

Post Postao/la Zita » 07 svi 2009 15:44

da...meni je to ispalo totalno bezveze kad su se sa losih uvjeta studiranja prebacili na besplatno skolovanje
trebalo se drzati dobrih argumenata i ne odstupat od njih a ne ko djeca cvijeca vikat da zele besplatno skolovanje (i znam da cu zvucat grozno ali FF mi je zadnji fax koji ima pravo govoriti o nekakvom besplatnom skolovanju jer je prosjek studiranja na ffu neopisivo visok a i neki koji zavrse odredjene jezike neznaju ih govorit niti za turisticke svrhe a kamoli za profesore

uopce ih nisam shvatila ozbiljno (i iskreno prestala sam ih i slusat) niti dozivila jer su mi djelovali ko klinci koji pikaju prstom u osinje gnijezdo, ne shvacajuci da ih to ful moze kostat studija te prema domino efektu i kvalitete zivota njih te njihove djece itd itd
da se ne shvatimo krivo-hvale je vrijedno boriti se za idealan svijet ali je produktivnost toga svega upitna

uostalom-koliko kosta godina studija na FFu? 5-6 tisuca godisnje?
to je cca 500kn mjesecno..iliti mjesecna zaliha cigareta

jebiga, skolovanje nije free
od knjiga, fotokopija, upisnina, prijasnjih prijavnica ispita, stanovanja, hrane pa i te famozne skolarine

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 07 svi 2009 20:04

Kasno se uključujem, ali mislim da još stignem.
Pardon što krećem grubo, ali ovo što je Hidden Soul napisala da ako obrazovanje ne valja, onda bježi iz njega, to je naš inertni mentalitet. Mi jadni mislimo, šuti i trpi, uguraj se, laktari, ali pokušati nešto promijeniti, to ne. U Francuskoj postoji kultura prosvjeda. Mi smo prvi koji bi trebali tu kulturu steći, s obzirom na stanje i standard naše države.
Apsolutno podržavam prosvjed, hvala bogu da su studenti, pogotovo s Filozofskog, tako dobro organizirani, artikulirani i odlučni u svojim zahtjevima. Sistem plaćanja školovanja je sistem kapitalizma. Samo s parama možeš sve. Što je, naravno, idiotski, jer postoje ljudi koji bi studirali, a nemaju novaca da plate.
I by the way, postoje studenti koji imaju 5.0 pa plaćaju.
Ministarstvu 30 miliona kuna nije nikakav teret, raspitajte se o statistikama.
NI srednja škola nije obavezna kao ni faks, samo je osnovna, a zašto se ona ne plaća?
Misliti da je obrazovanje neka ekskluziva jest kapitalistička okrutnost. Ova blokada je veoma važna borba, revolucija i borba za razbijanje klasnih razlika, borba protiv diskriminacije i borba za solidarnost, pravednost i dostupnost znanja svima, jer ono nije nešto privilegirano; svi bi trebali imati pravo studirati.
Studiranjem se stiče visoko obrazovanje, a dobivenom diplomom se dobiva posao i tako se doprinosi državi. Nitko ne studira da bi poslije sjedio doma i buljio u diplomu ne radeći ništa. Problem, naravno, nastaje kada se posao ne može naći.
I taj kriterij izvrsnosti. Ministarstvo govori o redovitosti studenta, a redoviti student je onaj koji izvršava svoje obaveze, nigdje nije rečen prosjek. Zašto bi onaj koji prolazi s 3 plaćao a onaj koji prolazi s 5 ne? Uostalom, zar se svaka godina istim prosjekom prođe? Šta, ako prođemo 2. godinu s 3, platit ćemo školarinu poslije 2. godine, kada upišemo treću? A da ne spominjem uvjete nastanka tih ocjena; profesorska arogancija, imanje na piku bez razloga određenog studenta, nepravedno dobivanje manje ocjene? Nisu svi profesori divni.
A šta je s onima koji studiraju, npr. anglistiku i prolaze je s 3, jer ih ne zanima književnost pa je polože s manjom ocjenom, ali zato jezične vježbe rasturaju? I oni trebaju plaćati, a možda se kasnije ispostave kao odlični jezični stručnjaci? A što ako nekome umru roditelji na 3. godini, pa oslabi u učenju? Umru mu roditelji, student te godine ima manji prosjek i sad mora plaćati? Ma to je kapitalističko okrutno sranje.

Naši roditelji nisu plaćali školarine, zašto bi i mi? Mi plaćamo zato jer državu boli dupe za obrazovanje. Više novaca ide u vojsku. Našim roditeljima a ni državi u socijalizmu po pitanju obrazovanja ništa nije falilo. Zašto bi se mi mirili s kapitalističkim uređenjem?
Koliko košta madona bez djeteta?

Avatar
Zbrkica
Postovi: 962
Pridružen/a: 15 sij 2009 13:14
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Zbrkica » 07 svi 2009 20:17

Judina sestra je napisao/la: NI srednja škola nije obavezna kao ni faks, samo je osnovna, a zašto se ona ne plaća?
Kaj nije srednja obavezna? Brijem da je od prošle godine..
slika

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 07 svi 2009 20:24

Zbrkica je napisao/la:
Judina sestra je napisao/la: NI srednja škola nije obavezna kao ni faks, samo je osnovna, a zašto se ona ne plaća?
Kaj nije srednja obavezna? Brijem da je od prošle godine..
Dobro, a zašto se onda prije 2 godine, kad srednja nije bila obavezna, plaćao faks a srednja ne?
Koliko košta madona bez djeteta?

Avatar
Zbrkica
Postovi: 962
Pridružen/a: 15 sij 2009 13:14
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Zbrkica » 07 svi 2009 20:30

Judina sestra je napisao/la:
Zbrkica je napisao/la:
Judina sestra je napisao/la: NI srednja škola nije obavezna kao ni faks, samo je osnovna, a zašto se ona ne plaća?
Kaj nije srednja obavezna? Brijem da je od prošle godine..
Dobro, a zašto se onda prije 2 godine, kad srednja nije bila obavezna, plaćao faks a srednja ne?
A sigurno mora bit neki dobar razlog.. Naši zastupnici nisu o tome prije razmišljali pa su se prije 2 god tek sjetili i rekli: viš ti vraga, ovo bi netko mogao primjetit i onda bu sranja, daj ajmo mi srednju stavit obaveznom i time stavit besplatan prijevoz, dat besplatne knjige da se vodi kao "besplatno školstvo" i nebudu nam ništ mogli..?
slika

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 07 svi 2009 21:37

Otprilike tako nekako, da.
Judina sestra je napisao/la:Zašto bi se mi mirili s kapitalističkim uređenjem?
Zato jer to od nas, kao nemisleće i kontinuirano zatupljivane, opljačkane i porobljene nacije, očekuju. I uvoze najgora zapadnjačka (američka, that is) smeća pod krinkom "uključivanja u globalne procese" i "usklađivanja sa standardima EU", a ona se uglavnom odnose na komercijalizaciju svega što se može komercijalizirati i/ili drakonske zabrane. Ali to je već neka druga tema.
Da, uzgred, kažu da bi besplatno studiranje državu stajalo oko 300 milja kuna godišnje. A ista ta država je iz proračuna za 2008. vjerskim zajednicama dala oko 413 milja, od čega 383 milijuna katoličkoj crkvi.

E pa nabijem ti takvu državu. Budući da se i iz moga krvavo zarađenog novca izdvaja za ta i takva sranja, radije bih da klinci besplatno studiraju, daklem podržavam inicijativu.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 07 svi 2009 23:53

besplatno skolovanje se trazi za dodiplomsko skolovanje, magisterije i doktorate. takodjer i za one koji padaju.

zasto bih ja iz svoje place placala sve to? zasto da placam lose studente? zasto da placam dedeke koji u 65. godini odluce upisati doktorat? zasto da placam nekog tipa koji upise MBA s kojim ce poslije mlatiti pare????

studiranje jest privilegij il pametnih il bogatih. pa ak niste pametni platite, a ak ste bogati - diploma vam ionak nije preduvjet opstanka.
dat cu pare anjboljima a ne svima po spisku. zasto bih ja 50% svih svojih prihoda (koliko iznose porezi na moju placu) davala bas svakom kome se digne kurac da bi isao malo studirat....i koji bi mogao studirat 10 godina - jer to se naime trazi.
financirat cu najbolje.
osim toga, ja radim na faksu. i nema besplatnog studiranja. jer moje znanje kosta. tko ce platiti moja predavanja? il studenti il drzava.
ak cu ovisit o drzavi odmah mogu zatvoriti faks, jer drzava naime NE PLACA DOVOLJNO NIT PLACA NA VRIJEME. mi se financiramo iz skolarina. i to je realnost. sve ostalo su trabunjanja. jer naime ova vlast nece davati vise para za znanost. ukidaju nam pare za znanstvene projekte, ja ne mogu ic na konferencije jer nema para.
otkud vam ideja da ce drzava odjednom pocet mislit drugacije???? pa ukidaju i otimaju i ono sto su obvezni dat.
a ak zelite besplatno skolovanje, onda cete dobiti kitu - otkazivat ce se vanjski suradnici, otkazivat ce se mnogi programi, ukidat ce se katedre.

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 08 svi 2009 06:33

tamara3 je napisao/la:Otprilike tako nekako, da.
Judina sestra je napisao/la:Zašto bi se mi mirili s kapitalističkim uređenjem?
Zato jer to od nas, kao nemisleće i kontinuirano zatupljivane, opljačkane i porobljene nacije, očekuju. I uvoze najgora zapadnjačka (američka, that is) smeća pod krinkom "uključivanja u globalne procese" i "usklađivanja sa standardima EU", a ona se uglavnom odnose na komercijalizaciju svega što se može komercijalizirati i/ili drakonske zabrane. Ali to je već neka druga tema.
Da, uzgred, kažu da bi besplatno studiranje državu stajalo oko 300 milja kuna godišnje. A ista ta država je iz proračuna za 2008. vjerskim zajednicama dala oko 413 milja, od čega 383 milijuna katoličkoj crkvi.

E pa nabijem ti takvu državu. Budući da se i iz moga krvavo zarađenog novca izdvaja za ta i takva sranja, radije bih da klinci besplatno studiraju, daklem podržavam inicijativu.
Da, naravno da je to tako kod nas, ali to ne odgovara na moje pitanje zašto bi se mi mirili s tim. :) Da, 300 miliona kuna bi trebalo Ministarstvu, što mu ne bi išlo na teret, ali radije financira vojsku i crkvu. Užas. I baš super da podržavaš :)
Koliko košta madona bez djeteta?

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 08 svi 2009 06:40

call_me_slut je napisao/la:besplatno skolovanje se trazi za dodiplomsko skolovanje, magisterije i doktorate. takodjer i za one koji padaju.

zasto bih ja iz svoje place placala sve to? zasto da placam lose studente? zasto da placam dedeke koji u 65. godini odluce upisati doktorat? zasto da placam nekog tipa koji upise MBA s kojim ce poslije mlatiti pare????

studiranje jest privilegij il pametnih il bogatih. pa ak niste pametni platite, a ak ste bogati - diploma vam ionak nije preduvjet opstanka.
dat cu pare anjboljima a ne svima po spisku. zasto bih ja 50% svih svojih prihoda (koliko iznose porezi na moju placu) davala bas svakom kome se digne kurac da bi isao malo studirat....i koji bi mogao studirat 10 godina - jer to se naime trazi.
financirat cu najbolje.
osim toga, ja radim na faksu. i nema besplatnog studiranja. jer moje znanje kosta. tko ce platiti moja predavanja? il studenti il drzava.
ak cu ovisit o drzavi odmah mogu zatvoriti faks, jer drzava naime NE PLACA DOVOLJNO NIT PLACA NA VRIJEME. mi se financiramo iz skolarina. i to je realnost. sve ostalo su trabunjanja. jer naime ova vlast nece davati vise para za znanost. ukidaju nam pare za znanstvene projekte, ja ne mogu ic na konferencije jer nema para.
otkud vam ideja da ce drzava odjednom pocet mislit drugacije???? pa ukidaju i otimaju i ono sto su obvezni dat.
a ak zelite besplatno skolovanje, onda cete dobiti kitu - otkazivat ce se vanjski suradnici, otkazivat ce se mnogi programi, ukidat ce se katedre.
Porez plaćaš jednak, a gdje on ide, to država rasporedi. Dakle, ne bi ništa gubila, bilo bi ti isto. Jebote, kako to ne znaš? Ne bi država tražila plaćanje većeg poreza, ne bore se studenti za to da iskamči od građana veće pare za porez, nego za to da se dosada plaćani porez skupi i šalje u školstvo, a ne u vojsku i crkvu. Kako to ne znaš?
Tvoja predavanja će platiti Ministarstvo. 300 miliona kuna nije na teret Ministarstvu. Hahaha, ovo je super, otkud vam ideja da će misliti drugačije. Znaš šta, mi šutimo i trpimo i žalimo se kako je ova država sranje. A onda kad netko poduzme nešto dobro, jer ova inicijativa za besplatno školstvo jest dobra stvar, malo pročitaj neke statistike i činjenice, onda govorimo šuti, ne žali se, ne možeš ništa promijeniti.
Vidim da nam je država dobrano isprala mozgove. Dogro je rekao Krleža, da smo sluge od naroda. To je to hrvatsko, trpi i gutaj sva govna koja ti se serviraju. Kad se netko pobuni, povuci ga nazad u kanalizaciju.
E što me nerviraju oni koji se žale, a kad netko nešto poduzme, onda drvljem i kamenjem na njega. Poruka je jasna- želimo da nam bude loše. I okej, ali onda se nemojte žaliti da vam je država sranje.
Koliko košta madona bez djeteta?

Zita

Post Postao/la Zita » 08 svi 2009 08:11

kaj se toliko cudis?
kad je tcom povisio cijene 300% svi smo mi sutili i ispijali kavice, kad su povecali rezije, komunalne naknade za 100% napravili smo isto, kad su ubacili vodnu naknadu koja je veca od same gradevinske mi smo zijevali a kad je gorivo sa 1 marke skocilo na 10 kuna-vidi opet ista paterna-mi smo sjedili ispred tevea
hrvate ne zanimaju prosvjedi
mi smo lijeni za to i i damo svima svoju guzu

a za placanje i skolarine-da vjerske zajednice su dobile previse. da su dobile i kunu rekla bi da su dobile previse jer mrzim tu pedofilsku i lopovsku gamad ali eto-niti za to nisu bili prosvjedi

mi nismo francuzi (pa cak nismo niti pridoslice iz kolonija) da bi imali 3 ciste u glavi da napravimo prosvjed i da je taj prosvjed eksli dobro organiziran

slazem se sa slut-studij je privilegija.
boze sacuvaj kad bi svi mogli studirati i kad bi svi imali diplome, doktorate itd jer sljakera uvijek treba

i srednja skola jest obavezna ;) i nemre se reci da se tu nije napravilo dobrih stvari tipa besplatni udzbenici, besplatni prijevoz itd (dok istovremeno profe pljugaju jer bi svi nesto besplatno pa oni nakon studija imaju placu nizu od vozaca tramvaja il su u rangu cistacice u holdingu)
kaj se tice placanja...mislim da sam fakat rekla skoro pa sve kaj sam imala :D

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Post Postao/la ticklebook » 08 svi 2009 11:19

Nitko nije spomenuo ljude koji upisuju faks samo zbog studentskih prava (zbog ovih ili onih razloga) - zdravstveno, cak i mjesto u domu. Koliko je onih koji na godinu-dvije dodju tulumariti u Zagreb.
Jedna profesorica je svojevremeno rekla da 80% ljudi s anglistike npr. ne treba studij nego tecaj poslovnog engleskog jezika. I slazem se s tim. Onda to povlaci da npr. postoje studenti koji na 4. god nisu cili za Ferdinanda de Saussurea, a Shakespearea su pročitali prijevod (!) Hamleta (ostalo su naštrebali skripte). Jednom je prije desetak godina jedan profesor brucoše anglistike- grupa od 100njak ljudi - pitao koliko ih je čitalo Shakespearea. Javilo se 20tak. (Školska lektira?) Onda je pitao koliko ih je citalo Shakespearea na engleskom (ajde, to nije obavezno, ali bi se ocekivalo od ljudi zainteresiranih za anglistiku). Ostalo je oko 5 ruku u zraku. HELLOOOOOO??? O kakvoj kvaliteti STUDENATA pričamo? Školska lektira? Opća kultura?
I onda se veliki dio predavanja trosi na objasnjavanje pizdarija koje su davno trebale biti naucene, bar anštrebane iz skripti.
Ako kojim slučajem poželiš raditi više, malo dublju literaturu ćeš teško naći. Pa se onda dovijaš na razne načine. Dosta suvremenije literature je kupljeno po 1 primjerak ili je godinama kod profesora (barem nekad bilo) ili uopće ne postoji ni u jednoj knjiznici u Zagrebu. Dok studiraš, Amazon.com/Ebay ti nije baš dostupan ako živiš na ograničenom budžetu.


Sto se tice MBA - ne znam da li je IGDJE besplatan. Bio bi nonsense da to traze.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 08 svi 2009 11:56

Zita je napisao/la:slazem se sa slut-studij je privilegija.
boze sacuvaj kad bi svi mogli studirati i kad bi svi imali diplome, doktorate itd jer sljakera uvijek treba
Sorry, al ovo je stvarno nonsens - nit svi žele, nit imaju živaca studirati, prema tome "bojazan" da bi svi navalili na fakultete je neosnovana.

Dalje, ne - ne treba studij biti u potpunosti besplatan i sustav treba onemogućiti "vječnim studentima" da se for free razvlače godinama (ali mislim da je to već sad tako), i ne mislim da magisteriji, doktorati i/ili razne uže specijalizacije trebaju biti besplatni, to ne - ali elitizirati znanje i urediti sustav tako da faks bude isključivo privilegija bogatih ili dobrostojećih je čista pizdarija i izdrkavanje po sistemu vidla žaba da konja potkivaju, sorry.
Onda ćemo imat situaciju kakvu imamo danas, s "elitnim" privatnim gimnazijama koje pohađaju sin ljube česića-rojsa i sličnih.

Ftica
Postovi: 126
Pridružen/a: 01 tra 2009 23:24

Post Postao/la Ftica » 08 svi 2009 13:30

ne da mi se polemizirati o školstvu u nas, a pogotovo ne o stanju na filozofkom. srećom, moja dva ulaska u tu zgradu nisu imala veze ni sa studiranjem tog faksa, nit sa prosvjedima.
nešto bih samo htjela napomenuti. ne znam kada ste vi studirale, ali kad govorite o tzv. vječitim studentima, onda treba reći da dugogodišnje besplatno studiranje zakonski nije moguće. i to ne od bolonje, nego otprije. naime, za studente 'po starom' također je postojao i postoji propis koji kaže da uz potporu ministarstva možeš studirati max 6 godina. pa, makar studirala medicinu koja ima 12 semestara. ukoliko nakon tih 6 godina ne diplomiraš, gubiš studentska prava i dalje studiranje - plaćaš. jedini odabir koji postoji vezan je za to da l' ćeš odjenom platiti cijeli semestar ili ćeš, ako si apsolvent, plaćati ispit po ispit. a svaki se ispit, odabereš li tu opciju, na mom faksu npr. plaća 300 kn.
eto, samo toliko.

Zita

Post Postao/la Zita » 08 svi 2009 14:04

nigdje nisam izrazila bojazan da bi sad svi u ovoj zemlji htjeli studirat jer kako svi nemaju zelje za time tako neki nemaju volje, vremena, obiteljskih ili intelektualnih mogucnosti (ruku na srce-neki imaju previsok IQ za to da odu studirat vec vrlo pametno na druge nacine iskesiraju svoju pamet bez da trose novce i vrijeme na studiranje te da zavrse jadni isfrustrirani sa premalim placama)

kad bi hr fakulteti kostali cca 50 000 kn godisnje onda bi to mogli nazvati privilegijom za bogate
dok kosta ko godisnja zaliha cigareta onda je to, po meni, maltene besplatno
studij koji kosta u rangu od 500 do 900 mjesecno je dostupan skoro pa svima u ovoj zemlji (te nakon teskih obiteljskih i financijskih slucajeva koje sam imala priliku upoznati za vrijeme studija i rada vidjela sam da bas svatko tko to zbilja zeli da moze raditi i studirati)

dugogodisnje skolovanje je do prije par godina bilo i vise nego moguce a te novcane kazne su se dobro izbjegavale, dofuravala su se lijecnicke dokumetacije itd
sve se moze kad se hoce ;)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 08 svi 2009 16:06

"Bojazan" je bilo u nedostatku boljeg izraza, a kaj se tiče izvrdavanja sustava, tu dolazi do izražaja valjda rvacki mentalitet, al to je opet neka deseta tema.
I mislim da to kaj si spomenula u jednom od ranijih postova da profe imaju malu plaću jer bi svi nekaj besplatno, mislim da nema veze s tim nego više s činjenicom da se u ovoj vukojebini ne cijene ni znanje ni stručnost već neke druge vrijednosti, ali tako je više-manje u svim profesijama. Nažalost.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 08 svi 2009 17:17

:D nakon prvog maja..i hodanja od trga do maksimira..cilo vrime mi se vrti jedna recenica citatelja jednih novina: -kad ozivi Josip Broz Tito, bit ce i besplatno skolovanje...
dragi moji, niste Vi krivi...al narod pored "pogace"..trazio je i dobio je..ne bi sad napisala sto.. :roll:

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 08 svi 2009 20:21

Zita je napisao/la:kaj se toliko cudis?
kad je tcom povisio cijene 300% svi smo mi sutili i ispijali kavice, kad su povecali rezije, komunalne naknade za 100% napravili smo isto, kad su ubacili vodnu naknadu koja je veca od same gradevinske mi smo zijevali a kad je gorivo sa 1 marke skocilo na 10 kuna-vidi opet ista paterna-mi smo sjedili ispred tevea
hrvate ne zanimaju prosvjedi
mi smo lijeni za to i i damo svima svoju guzu

a za placanje i skolarine-da vjerske zajednice su dobile previse. da su dobile i kunu rekla bi da su dobile previse jer mrzim tu pedofilsku i lopovsku gamad ali eto-niti za to nisu bili prosvjedi

mi nismo francuzi (pa cak nismo niti pridoslice iz kolonija) da bi imali 3 ciste u glavi da napravimo prosvjed i da je taj prosvjed eksli dobro organiziran

slazem se sa slut-studij je privilegija.
boze sacuvaj kad bi svi mogli studirati i kad bi svi imali diplome, doktorate itd jer sljakera uvijek treba

i srednja skola jest obavezna ;) i nemre se reci da se tu nije napravilo dobrih stvari tipa besplatni udzbenici, besplatni prijevoz itd (dok istovremeno profe pljugaju jer bi svi nesto besplatno pa oni nakon studija imaju placu nizu od vozaca tramvaja il su u rangu cistacice u holdingu)
kaj se tice placanja...mislim da sam fakat rekla skoro pa sve kaj sam imala :D
Tko se čudi?
Samo zato što nam je takvo stanje u državi znači da treba tako i ostati?
Hoćeš li ti određivati tko će šljakati a tko studirati?
Profesori na fakultetima imaju dobro plaćen posao, njima se plaća čak i kad ne rade nego umjesto njih posao obavljaju asistenti i docenti, kad održavaju predavanja na drugim fakultetima plaćen im je prijevoz te dobivaju, pored plaće na matičnom fakultetu, honorar za održano vanjsko predavanje.
Koliko košta madona bez djeteta?

Judina sestra
Postovi: 252
Pridružen/a: 27 svi 2008 23:54

Post Postao/la Judina sestra » 08 svi 2009 20:28

Zita je napisao/la:nigdje nisam izrazila bojazan da bi sad svi u ovoj zemlji htjeli studirat jer kako svi nemaju zelje za time tako neki nemaju volje, vremena, obiteljskih ili intelektualnih mogucnosti (ruku na srce-neki imaju previsok IQ za to da odu studirat vec vrlo pametno na druge nacine iskesiraju svoju pamet bez da trose novce i vrijeme na studiranje te da zavrse jadni isfrustrirani sa premalim placama)

kad bi hr fakulteti kostali cca 50 000 kn godisnje onda bi to mogli nazvati privilegijom za bogate
dok kosta ko godisnja zaliha cigareta onda je to, po meni, maltene besplatno
studij koji kosta u rangu od 500 do 900 mjesecno je dostupan skoro pa svima u ovoj zemlji (te nakon teskih obiteljskih i financijskih slucajeva koje sam imala priliku upoznati za vrijeme studija i rada vidjela sam da bas svatko tko to zbilja zeli da moze raditi i studirati)

dugogodisnje skolovanje je do prije par godina bilo i vise nego moguce a te novcane kazne su se dobro izbjegavale, dofuravala su se lijecnicke dokumetacije itd
sve se moze kad se hoce ;)
obitelji s prosječnom hrv. plaćom mogu izdvojiti 500 do 900 kn mjesečno? Uopće nije bitno može li tko ili ne, to uopće nije poanta. Poanta je to da bi studiranje trebalo biti besplatno ne zato jer svi žele nešto besplatno, nego zato jer mi studiramo da bismo bili u službi ove države, a ne za svoj gušt. Nije to tečaj kiparstva, zaboga. U Austriji daju džeparac studentima kao poticaj da studiraju! Zašto? Jer znaju da treba ulagati u obrazovanje. A zaista je sramota da država ne odvaja za školstvo niti jedan posto, a mogla bi odvajati toliko da svima bude besplatno, a ljudi ne bi izdvajali više novca za porez. I uopće me zaboli za to da nemamo standard kao države u kojima je školovanje besplatno. Šta, trebamo reći "oh, ok, takav je standard, pa šta mi tu možemo?", jer možemo. Mi živimo u ovoj državi i mi odabiremo tko će nam biti na vlasti. A ako netko nešto zajebe, imamo svako pravo to pokušati promijeniti. Živimo u ovoj zemlji i želimo besplatno školstvo, te je ono ostvarivo, neophodno i naše je pravo. Zašto bismo šutjeli?
Koliko košta madona bez djeteta?

Zita

Post Postao/la Zita » 08 svi 2009 23:03

odakle ti ideja/pretpostavka da bi ja odredjivala tko ce studirat a tko nece
cemu opce takav pristup?
malo smanji tenzije jer ja nemam veze sa tvojim studijem (ako uopce studiras) niti sa sadasnjim stanjem a i sa takvim stavom neces apsolutno nigdje dogurat

apropo studiranja i tko ce studirat to je na samom kandidatu za studij te na njegovim uspjesima iz srednje/prijemnom te njegovom/njezinom daljnjem radu u smislu obrazovanja
mene se uopce ne tice i ne vidim cemu uopce takva pitanja?!

i to je tvoje misljenje na koje imas pravo. a ovo je moje. nema potrebe za srdzbom i pjenjenjem
slobodna si osoba, sto se mene tice prosvjeduj iducih 50 godina i izbori se za "pravu" stvar-vjeruj mene to uopce nece nit dirnuti niti cu ti to braniti ili ista reci. zivo me zaboli (kao i vecina rh stanovnistva)

Odgovorite