Istospolna zajednica

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
ErichFromm
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 sij 2016 05:20
Spol/rod: muško
Ja sam: gej

Istospolna zajednica

Post Postao/la ErichFromm » 03 sij 2016 05:24

Zanima me da li moj partner koji nema ni jedno državljanstvo Evropske Unije, može dobiti moje hrvatsko državljanstvo i papire ako se uzmemo u nekoj od zemalja Evropske Zajednice, gde je dozvoljeno da se vjenčamo?

Koja je procedura dobijanja hrvatskih papira ako obojica ne obitavamo u Republici Hrvatskoj, nego u nekoj od drugih zemalja EU.

Little N
Postovi: 6598
Pridružen/a: 04 svi 2013 14:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zagreb

Re: Istospolna zajednica

Post Postao/la Little N » 03 sij 2016 11:06

Znam za Hrvatsku sljedece:

Mozete sklopit zivotno partnerstvo ako nijedan od vas nema drzavljanstvo/samo jedan/obojica.
Mozete sklopit partnerstvo ako nemate boraviste.
Da bi tvoj partner dobio za pocetak pravo na privremeno boraviste, ti moras boravit u RH, privremeno je na god dana i produljuje se do 5godina, nakon 5godina boravljenja u Hrv, dobija trajno boraviste.
Ako sklopite partnerstvo u nekoj od zemalja EU, i odlucite nekad za 2/5/10 god doc u Hrvatsku, priznaje vam se sve regularno ko da je sklopljeno ovdje.

E sad..s obzirom na vasu situaciju ne znam tocno..trebao bi pogledat na stranicama mupa..ili tamo nazvat, s obzirom da ti uopce ovdje ne zivis, a htio bi, ako se ne varam?

ErichFromm
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 sij 2016 05:20
Spol/rod: muško
Ja sam: gej

Re: Istospolna zajednica

Post Postao/la ErichFromm » 04 sij 2016 22:20

Little N je napisao/la:Znam za Hrvatsku sljedece:

Mozete sklopit zivotno partnerstvo ako nijedan od vas nema drzavljanstvo/samo jedan/obojica.
Mozete sklopit partnerstvo ako nemate boraviste.
Da bi tvoj partner dobio za pocetak pravo na privremeno boraviste, ti moras boravit u RH, privremeno je na god dana i produljuje se do 5godina, nakon 5godina boravljenja u Hrv, dobija trajno boraviste.
Ako sklopite partnerstvo u nekoj od zemalja EU, i odlucite nekad za 2/5/10 god doc u Hrvatsku, priznaje vam se sve regularno ko da je sklopljeno ovdje.

E sad..s obzirom na vasu situaciju ne znam tocno..trebao bi pogledat na stranicama mupa..ili tamo nazvat, s obzirom da ti uopce ovdje ne zivis, a htio bi, ako se ne varam?
Hvala mnogo na odgovoru, korisne informacije sam saznao :)

No, hipotetički plan je sledeći... Da živimo i radimo najverovatnije u Švedskoj ili Francuskoj. Moj partner nema uopše nijednu putovnicu Evrope, pa me stoga zanima da li je moguće vjenčati se negde drugde u Evropi, živeti tamo a ujedno dobiti i hrvatske papire?

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Istospolna zajednica

Post Postao/la slapa » 05 sij 2016 09:31

ako ciljaš na hrvatsko državljanstvo:
"za stjecanje po osnovi braka sa hrvatskim državljaninom isprava kojom se dokazuje status stalnog nastanjenja (osobna iskaznica za stranca na stalnom boravku u Republici Hrvatskoj, rješenje o odobrenje stalnog boravka u Republici Hrvatskoj), vjenčani list ili izvadak iz matice vjenčanih koji nije stariji od šest mjeseci, domovnica bračnog druga"

taj stalni boravak/osobnu iskaznicu se dobije:
"Član obitelji koji nije državljanin države članice EGP-a, a neprekidno zakonito boravi najmanje pet godina s državljaninom države članice EGP-a u Republici Hrvatskoj ima pravo na stalni boravak."

dakle, u slučaju sklapanja ŽP u Hrvatskoj mislim da traje oko 5 i pol godina da bi partner koji nije iz EU dobio hrvatsko državljanstvo. a od toga 5 godina mora imati neprekidno prijavljen boravak u Hrvatskoj. prema tome ne bih rekla da je to što planirate napraviti izvedivo. ako mislite živjeti negdje drugdje u EU vjerojatno ćete lakše dobiti papire neke druge EU zemlje na temelju dugotrajnog boravka i radnih viza.

nisam baš 100% sigurna da ovo što sam napisala gore stoji ali mislim da je to tako. probaj poslati upit zg pride-u ili nekoj od LGBT udruga da budeš siguran.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
tratinčica
Postovi: 1902
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:43
Spol/rod: žensko

Re: Istospolna zajednica

Post Postao/la tratinčica » 12 sij 2016 19:16

ErichFromm je napisao/la:Zanima me da li moj partner koji nema ni jedno državljanstvo Evropske Unije, može dobiti moje hrvatsko državljanstvo i papire ako se uzmemo u nekoj od zemalja Evropske Zajednice, gde je dozvoljeno da se vjenčamo?

Koja je procedura dobijanja hrvatskih papira ako obojica ne obitavamo u Republici Hrvatskoj, nego u nekoj od drugih zemalja EU.
(na početku sorry ako sam krivo Quotala, prvi puta je :D)
prema zakonu o našem životnom partnerstvu ako je jedan od partnera hrvatski državljanin drugi partner će državljanstvo moći dobiti po povoljnijijm uvjetima na isti način kako je to regulirano institutom braka, da citiram:
"Osoba koja je u životnom partnerstvu s hrvatskim državljaninom može steći hrvatsko državljanstvo pod istim uvjetima kao i osoba koja je u braku s hrvatskim državljaninom."
a u zakonu o državljanstvu stoji da osoba koja je u braku s hrvatskim državljaninom može steći državljanstvo izvanrednom naturalizacijom, dakle NE moraju biti ispunjeni uvjeti koji su taksativno navedeni u članku 8. pročitaj ;) točnije točke 1.-4. (i to ću citirati)

1) navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2) da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3)da živi u RH s prijavljenim boravkom 8 godina neprekidno do podnošenja zahtjeva i ima odobren status stranca na stalnom boravku;

4) da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo, hrvatsku kulturu i društveno uređenje;

5) da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u RH. (ZOHD čl. 8.)

Dakle, on mora udovoljti samo točki 5 ovog članka, ostalo se na njega ne odnosi ako bude tvoj životni partner.
Znači, ako sklopite životno partnerstvo tvoj partner će moći steći hrvatsko državljanstvo po povoljnijim uvjetima i tako postati građanin EU. Ne morate se vani vjenčati, jer koliko sam shvatila ti jesi državljanin RH!? dovoljno je ozakoniti partnerstvo i zatražiti državljanstvo po gore navedenim povoljnim uvjetima.
Svakako će morati neko vrijeme živjeti u RH i imati odobren boravak, zakon je tu izričito jasan.

Odgovorite