Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la Bash » 11 svi 2016 15:54

Evo jedna tema potaknuta ovim člankom http://www.crol.hr/index.php/politika-a ... ema-prajda
Tema je za one koji nemaju ništa protiv prideova kao događaja koji se organizira za dobrobit LGBT zajednice, ostali možete lurkat :* (stvarno mi se ne da ulaziti u arhaične polemike o provokaciji golim guzicama, itd.). Planirate li ići na nadolazeći prajd u Zg i/ili St (Os je otkazan)? Postoji li po vašem teoretskom mišljenju mjesta za poboljšanje ovih događaja u sadržajnom smislu? Je li vam dosad nešto falilo? Kako bi izgledao idealan prajd za vas? Šta bi vas motiviralo da npr. volontirate u organizaciji prajda ili u nekoj LGBT udruzi? Poklapaju li se vaši osobni stavovi sa stavovima LGBT udruga? Zanima me eto neko većinsko razmišljanje kako gledate na to, casual razgovor. :)

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la megan » 11 svi 2016 16:47

Samo ukratko (za pocetak)
Idem otkad sam pogayila i planiram ici svake godine.
Na proslom sam ljubazno jednu djevojku pitala kakvu to zastavu nosi, a odgovor je bio 'anarhisticku' :( onda sam propustila malu gomilicu ljudi da se opet vratim u idealisticko sarenilo :giraffe:
Desert je visnjica :(

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la Bash » 11 svi 2016 17:19

:D I know what you mean. Je širok taj dugin kišobran pod kojeg svi stanemo. Bila sam 3,4 puta, zadnje dvije godine mi se poklopilo da sam imala druge planove. Posebno bi volila u St ove godine, nadam se. Ono šta mi je najljepše kad sam tamo je ta sreća u gužvi. Baš je jedna posebna happy-go-lucky atmosfera. Ne razmišljaš o sebi kao patnici kojoj je načinjena nepravda od većine i paradira svoju bol (kao šta to interpretiraju oni izvana), već si ko tele sa šarenim balonima, vodom i mašeš svakoj šuši na ogradi jer si jednostavno happy i svi oko tebe su prekrasni. :lol:

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la slapa » 11 svi 2016 19:34

volim ić na prajdove. :)
ove godine ću ih vjerojatno sve propustiti zbog putovanja lipnju. bilo bi super kada bi barem jedan hrvatski bio u neko drugo vrijeme. znam da je s razlogom to u lipnju ali postoje neki veliki prajdovi (tipa amsterdamski) koji su u neko drugo vrijeme. neki ljetni party prajd negdje na moru bi bio jebenica.
i još mi kod nas nekako fali promocije onog popratnog programa i cijelog prajd tjedna, a ne samo samog prajda. mislim da smo kao država, pogotovo Zagreb, na nekom prijelazu iz one faze kada je prajd aktivistički i politički nabijen event na kojem ti može doletiti kamen i na kojem prolaziš kroz kordone policije u onu fazu u kojoj je dobar dio većih gradova zapadne europe u kojima je prajd 7 dana dobrog programa i lude zabave za LGBT populaciju i one koji dotičnu populaciju podržavaju. mi se još držimo politike i svakako postoji još za to potreba. ali mnogima je politike puna kapa i mislim da bi trebao krenuti i malo žešći rad na tome da se privuku novi ljudi zbog samih sadržaja i pozitive.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la Andain » 12 svi 2016 08:02

Ne gledam prajd kao političku manifestaciju, već više kao nešto zabavnog karaktera, druženje, u principu, gdje su svi high jer su tih par sati tog dana dio onog što percipiraju kao mainstream. :D Fora mi je jer je veselo (i sunčano :)), jer često sretnem i vidim ljude koje nisam jako dugo i tako..

A obzirom da osobno na sve gledam kao na zabavan sadržaj, onda mi najviše nakako i fali tog dodatka/proširenja ponude zabave. Obično se prajd raspadne nakon par sati, a sva događanja presele u mediku (koju izbjegavam) pa bi moj komentar onda više išao da fali organiziranijeg večernjeg sadržaja koji neće biti u mediki.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la Popeye » 03 lis 2016 22:28

otkako je postao mejnstrim, ne trudim se bas neizostavno ici na prajd u zagrebu ako sam taj dan u zagrebu. :D

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Prideovi i LGBT udruge u Hrvata

Post Postao/la Popeye » 09 vel 2017 15:06

btw, meni je u vezi odlaska na prajd zanimljiv sljedeci fenonem.
hrpa ljudi je kroz godina izjavljivala i pisala kako im je prvi odlazak na povorku ponosa bio wow, kako su se osjecali nevjerojatno, ushiceno itd. sto je sve divno i dobro, naravno.
ali ono sto meni nedostaje u tim pricama je izostanak propitivanja samog sebe u vezi stavova i emocija, cesto negativnih, koje je prajd izazivao u tim istim ljudima prije nego su na njega dosli. to kao da bude namjerno zaboravljeno. a meni se cini da je bas u tome najvazniji emancipatorski moment koji prajd nudi, a to je mogucnost suocavanja s vlastitom autohomofobijom i prepoznavanja njenih korijena.
npr. meni nije nikakav problem reci da sam bio autohomofoban i prije i poslije autanje, da i danas nekad u sebi i svojim reakcijama primijetim neke autohomofobne momente. naravno, ne svidjaju mi se i bas zato se trudim prepoznati ih, jer ih zelim nadici. s druge strane, primijetio sam u komunikaciji s dosta LGBT ljudi, bili aut ili ne, da odbijaju ikako priznati ili primijetiti vlastitu autohomofobiju. dapace, sto je ocitija, to je njeno negiranje zesce.

Odgovorite