Širenje područja borbe izvan Zagreba

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 05 lis 2011 18:00

:duga:

http://www.zagreb-pride.net/web/index.p ... 75&lang=hr

Aktivne Prajdionice: svehrvatski aktivistički LGBT susret u Zagrebu!

Drage aktivistkinje, aktivisti, oni/e koji se tako osjećaju i to tek to žele postati,

Zagreb Pride vas poziva na LGBT seminar i susret LGBTIQ osoba iz različitih dijelova RH koji žele djelovati u svojoj lokalnoj zajednici – "Aktivne Prajdionice 2011."

Pozivamo entuzijastične osobe spremne na akciju, djelovanje i sudjelovanje u predavanjima, radionicama i raspravama na dvodnevnom LGBTIQ susretu u Zagrebu.

Uz ugodno druženje i malo dobre volje otkrit ćemo načine na koje možemo djelovati u lokalnim zajednicama i zajedno učiniti naše neposredno okruženje boljim, sigurnijim i pravednijim.

Aktivne Prajdionice počinju 14. listopada u jutarnjim satima, a završavaju 15. listopada na „Coming out“ Partycipaciji.

Kako bi naš susret bio što produktivniji, uravnoteženiji i efikasniji, težit ćemo rodnoj ravnopravnosti te zastupljenosti iz što više različitih dijelova Hrvatske, pa ćemo s obzirom na te kriterije i izabrati sudionike kojima ćemo pokriti troškove puta i smještaja za 14. i 15. listopada.

U Aktivnim Prajdionicama mogu sudjeovati sve osobe zainteresirane za aktivizam i direktnu akciju bez obzira na dosadašnje iskustvo u (LGBTIQ) aktivizmu prijavom na: matea@zagreb-pride.net

U e-mailu prijave potrebno je navesti:
Ime i prezime
Godinu rođenja
Mjesto stanovanja
Rod
Zašto ste zainteresirani za ovaj susret?
Što biste promijenili u svojoj zajednici? Što smatrate najvećim problemima?
Teme koje ćemo pokriti su:
Širenje područja LGBTIQ borbe: kako djelovati u lokalnoj zajednici?
Uvod u LGBT prava: Kako suzbijati nasilje protiv LGBTIQ osoba
Praktični savjeti za aktiviste/kinje: Kolektiv? Udruga? Direktna akcija?

*Teme će biti popraćene radionicama, direktnom akcijom te upoznavanjem sa prostorom/aktivistima/kinjama Zagreb Pridea i partnerskih udruga, kao i LGBT friendly prostora te okupljališta.

:duga:

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la pihach » 06 lis 2011 09:28

Imam jedan kvescn, ak smijem u ovoj 'obavijest' temi.

Jel se mozda ide krivim smjerom kada je edukacija i participacija gradjana u igri? Polazim iz perspektive prosjecnog aktivista i gradjanina Hrvatske; zeli promjenu i uvazavanje drustva, ali se na nekim podrucjima (npr. LGBT tematika) boji to pokazati, odnosno ima strah od participacije. Znam da je bitno da se educira i ukljuci najblizu (najslicniju) okolinu radi dobivanja kriticne mase i (interesne) grupe, ali isto tako mislim da je nerealno ocekivati veliki odaziv i medijsku popracenost na nacin na koji biste/smo to htjeli ako se te iste medije i politiku ne educira.

Ono sto me konkretno zanima je da li se ide do 'vrha' na ovaj nacin? Ne zanima me Pusic i Lucin, za njih vec znamo da su 'za'.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 06 lis 2011 10:05

moram priznati da mi bas nije jasno sto pitas. vrsi li se edukacija politickog vrha o LGBT temama ili sto?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la pihach » 06 lis 2011 10:10

da, to pitam. :kokice:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 06 lis 2011 10:44

pa da. koliko je moguce kroz postojece kontakte.
s druge strane, nije da mozes napraviti worskhop o LGBT temama za predsjednika drzave, vlade i sabora, na koji ce se oni odazvati. :D

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la pihach » 06 lis 2011 10:49

brijes? :D

ma znam da i to radite, ali nekako razmisljam o nacinu kjim bi se oni aktivnije ukljucili. hm...
kao npr. edukacije za murjake uoci pridea, ak kuzis kam idem s ovim neobicnim recenicama. :help:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 06 lis 2011 10:54

ove godine bila velika edukacija za policiju u organizaciji centra za ravnopravnost, proslo je njih nekoliko stotina. mnogi su tada i prvi puta pred sobom vidjeli pedera i lezbijku. :haha:

koliko znam, ta se suradnja s policijom bude nastavila i sljedece godine.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 06 lis 2011 11:45

no, i komunikacija s politicarima, policijom, zdravstvenim ustanovama, gradonacelnicima, skolama itd. ovisi o tome da je angaziran sto veci broj ljudi iz same LGBT zajednice. jednostavno je fizicki i vremenski nemoguce za nekih 20ak aktivista, od kojih je velika vecina u zagrebu, da pokriju i sve ustanove i cijelu hrvatsku.

primjerice, kad se dogodi neki homofobni incident u osijeku ili dubrovniku, ne moze se u vezi toga toliko uciniti iz zagreba. zato je vazno da se aktivizam decentralizira i da se prosiri aktivisticka mreza na sto vise mjesta u hrvatskoj. pa ce slavonske lezbijke i gejevi educirati slavonske politicare, dalmatinske lezbijke i gejevi dalmatinske politicare itd.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la pihach » 06 lis 2011 15:09

kuzim i slazem se.
zasto se onda participacija ne odvija i tamo?
koliko znam, ne postoje lgbt udruge u slavoniji ni istri. il sam u krivu?
znam za splitsku jednu (ne znam ime, jel domina/e, tak nekak?) i lori iz rijeke.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 06 lis 2011 15:35

pihach je napisao/la: zasto se onda participacija ne odvija i tamo?
pa to je trenutno stvar logistike. na pocetku je jednostavnije da se pozovu zainteresirani buduci aktivisti u zg (placa se put i sredjen je smjestaj), da se upoznamo, vidimo sto oni misle, cime bi se bavili itd.
nakon toga i jest cilj da se stvari pocnu dogadjati u mjestima u kojima ti ljudi inace zive. najvecu mogucu podrsku ce imati, ali poanta je da oni sami nesto pocnu raditi.
jer vrlo je tesko na daljinski organizirati partycipaciju (mislim na party), u mjestu u kojem nitko od prajdovih aktivista ne zivi, ne poznaje svakodnevicu, ne zna koji se lokal uopce moze unajmiti, kako se moze doci do sto veceg broja ljudi itd.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la Popeye » 08 stu 2011 15:16

mogao je biti i bolji :D

MarkizaPride
Postovi: 38
Pridružen/a: 31 svi 2011 14:01
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Re: Širenje područja borbe izvan Zagreba

Post Postao/la MarkizaPride » 10 stu 2011 10:52

Dobro pokrili smo sad gradove: šibenik, split, osijek i rijeku. čini mi se da bi u osijeku i šibeniku moglo biti uskoro i nešto ozbiljnije. ipak,velika je šteta što primjerice u Zadru, Slavonskom Brodu ili Puli, sve većim gradovima, nema apsolutno nikoga.

A što se tiče edukacije policije, osim njih, ove godine radimo i seminare s državnim odvjetništvom i pučkim pravobraniteljima. dakle, to su službe koje su u prvom doticaju s LGBT osobama koje su doživjele diskriminaciju, a koja se u najvećem slučaju kod nas odnosi na prekršaje i kaznena djela. stoga je logično ići educirati tamo gdje je potreba najveća.

Ako nekog dodatno zanima kako je bilo na edukaciji s policijom, slobodno neka nas prati MUP-ov časopis "Mir, ugled i povjerenje" :D
http://www.mup.hr/28733.aspx

Za početak, predlažem The Pope izdanje, 25. stranicu:http://www.mup.hr/UserDocsImages/Glasil ... 0/br49.pdf

Odgovorite