Mainstream lezbiciranje

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 12 pro 2011 13:42

Toplo preporučam pročitati "Odd Girls and Twilight Lovers" (http://www.amazon.com/Odd-Girls-Twiligh ... 0140171223#_). Pravi eye-opener kad je riječ o lezbijskom pokretu, lezbijsko-feminističkoj kulturi i shodno tome - imageu.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Afrodita » 12 pro 2011 16:26

Meni osobno daleko bolje serije koje današnjim klincima mogu pomoći u odrastanju i prihvaćanju sebe i svoje seksualne orijentacije su britanska serija Skins (američka je tek prošla jedna sezona pa ne bih zasad to komentirala) i nažalost američka serija koja se više ne snima South of Nowhere. U mom nekakvom pronalaženju same sebe više su mi pomogle knjige koje se vrlo lako mogu naći na webu na stranici athenaum xenafiction.net (među autoricama tu su kultne i vrlo poznate LL Rand, Gill McKnight, SX Meagher, Ali Vali, Alex Tryst...) ili knjige Sarah Waters. Davno sam gledala i britansku seriju Bad Girls. Općenito britanske serije kao Tipping the Velvet ili Fingersmith doista prikazuje lezbijke kao sasvim prosječne žene niti prelijepe niti ružne..one koje svaki dan susrećeš na ulici. Mislim da ove lipstick serije baš i ne prikazuju realnost našeg svijeta i pitanje je koliko doista pridonose našem prihvaćanju u društvu. Uvijek se nažalost sjetim komentara jedne moje kolegice ma znaš lezbače su ti one starije ženske što stalno zavode one mlade i neiskusne curice. Ali kako god bilo sve što je zadnjih godina prisutno na filmu ili na TV-u uglavnom eksploatira trenutačni trend da je gay ok ali koliko to doista hrvatsko društvo prihvaća teško je reći... rado bih da prihvaća puno više pa onda ne bi stalno imala potrebe mojim visoko školovanim kolegama postavljati pitanje zašto svi stalno imaju nešto protiv ljudi koji su gay.. i to nažalost u zadnje vrijeme sve češće.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la slapa » 14 pro 2011 09:14

malo ofT. (mada u knjizi ima dosta onT tema). ja sam si ovu knjigu kupila negdje na mojim europskim skitanjima. malo je većeg formata i sad stalno gledam kako ju negdje spremiti a da nitko ne naleti na nju... onako prilično je očita tematika kad vidiš cover :D btw knjiga je zanimljiva i poučna, preporučam...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la bašja » 14 pro 2011 09:22

nije problem što su sve lijepe, problem je što su sve iste!
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la JaNNa » 14 pro 2011 11:01

bašja je napisao/la:nije problem što su sve lijepe, problem je što su sve iste!
meaning?
:read:

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Zita » 14 pro 2011 11:29

:gigglenod:
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la slapa » 14 pro 2011 11:48

u zadnje vrijeme furam frizuru a la gay i volim kad me tete birokratice s posla pitaju sviram li u nekom bendu. zabavlja me to...
volim različitost i šarolikost i da se svatko nosi kako mu paše :rainbow:

a danas nekako sve postaje normalno, zahvaljujući medijima i đirevima mlađih generacija. i sviđa mi se to...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la phos » 14 pro 2011 11:50

bašja je napisao/la:nije problem što su sve lijepe, problem je što su sve iste!
ko? knjige?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la bašja » 14 pro 2011 15:54

J.Fe je napisao/la:
bašja je napisao/la:nije problem što su sve lijepe, problem je što su sve iste!
meaning?
:read:
da se poslužim primjerom... sjeti se mene: lijepa, a ne ista :D

šalu na stranu... iako sam iznijela sve ovo u prošlom postu na temi, još par misli za foru i za Santa Fe (znam da voliš božić!!!)

Kada gledamo mainstream serije i filmove susrećemo se s uvijek lijepim ljudima strpanim u razne stereotipne uloge. To je neminovno i borba protiv tog obrasca je važna, ali to je prava borba protiv vjetrenjača.
Pa ako je to već tako kako jest, ima li tu kakve koristi za nas/bilo koga? Ovdje se to svelo na pitanje, jel dobro da su lezbe sada izrazito feminizirani ženski likovi za razliku od prijašnjih muškobanjastih tetoviranih razbijačica.... Odgovor je zasigurno da! Ili.... :sinister:

Prije toliko i toliko godina svi pederi na tvu su bile teške tetkice, a lezbe, ako ih je bilo, bile su teški butch primjerci. Onda su se pederi poigrali PR-om (@ReaTM čitaj o istoj premisi) i sad imamo prekrasne muževne likove u skupim odijelima namirisane parfemima koji su se pretvorili u idealne muškarce str8 ženama i samim time u uzore str8 muškarcima. Metroseksualac je nadmuškarac, a industrija ga potiče i obožava jer je odličan kupac. Homoseksualci profitiraju jer su zadovoljni s tom slikom.

Što se s lezbama dogodilo. Nisu više butch i izgledaju kao i svaki drugi ženski lik = Lijepe su, ali sve su iste.
Ok, netko će reći napredak, ja kažem, veliko sranje! Jer kao što je netko tu rekao, dvije ljepotice koje se žnjaraju uvijek je lijepo vidjeti, tj. taj je prizor već bio općeprihvaćen. Ali za neku vidljivost lezbi, ne čini baš ništa po mojem mišljenju. Jer to nije neki fini stereotip u koji su se lezbe ugodno smjestile, kao što su se pederi recimo smjestili u stereotip sređenog vitkog muškarca, nego su se samo uklopile u standarde ženske ljepote i muške i lezbijske požude.

Zašto mislim da se radi o velikoj uroti? :sinister: zato jer lezbe dokazuju da su žene lijepe bez svih dodataka nametnutih str8 ženama. Recimo, rihanna je jedno vrijeme nosila nekakvu kratku frizuru koju su, sigurna sam prve isfurale neke LA lezbe. Rihanna je lijepa žena. Da Rihanna s onom nekom svojom kratkom frizurom glumi lezbu to bi i dalje bila lijepa žena. Ali Rihannu će kostimografi oblačiti iz istog koša kao i str8 likove, šminkeri će je isto šminkati, pa iako joj je friz kul, savjet će biti da pusti kosu. Ne bi li bilo sjajno da rihanna lezba oblači muške veste, šminkaju je da izgleda nenašminkano i nikada ne stavlja štikle? Jer to bi recimo bio baš super stereotip :veryhappydance: Zašto se nikad neće dogoditi? Jer je suprotan od onoga s muškarcima i pederima, ostale žene vidjele bi kako je lezbama super što su tako neopterećene, a svejedno lijepe što bi nas sve skupa učinilo lošim kupcima onoga što se sada nudi na tržištu.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 14 pro 2011 17:58

bašja je napisao/la:zato jer lezbe dokazuju da su žene lijepe bez svih dodataka nametnutih str8 ženama.
Čekaj, je li to na tragu one čuvene izreke da su sve žene lijepe?

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Zita » 14 pro 2011 18:03

tamara3 je napisao/la:
bašja je napisao/la:zato jer lezbe dokazuju da su žene lijepe bez svih dodataka nametnutih str8 ženama.
Čekaj, je li to na tragu one čuvene izreke da su sve žene lijepe?
:wow: nikako se ne slazem sa basja
enivej-sto je onda sa depilacijom? jesu li dlakave noge i grm ispod pazduha sexy?
da, banaliziram :P kamenujte me! :typerhappy: :typerhappy: :typerhappy: :typerhappy: :typerhappy:
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 14 pro 2011 18:11

Da, definirajmo što je nametnuto i tko je to nametnuo. Primjerice, u jeku lezbijsko-feminističkog pokreta u SAD-u prije 40-ak godina nametao se izgled suprotan od onoga što je tada predstavljalo ženstvenost, odnosno liderice tog pokreta zagovarale su lišavanje svih ženskih atributa s ciljem svrgavanja muške dominacije. Rezultat je bio takav da su izgledale kao dečki i zapravo poprimile obilježja tog mrskog im suprotnog spola. Nije li to apsurdno u neku ruku?

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Zita » 14 pro 2011 18:15

odlican point :typerhappy:
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 14 pro 2011 18:18

Pa da, praktički nisi mogla biti dio pokreta ako si, kaj ja znam, nanosila maskaru. Dakako, sve to treba promatrati u kontekstu vremena u kojemu se događalo (seksualna revolucija, hipi-pokret, antiratni prosvjedi i pucanje konzervativnih vrijednosti iz pedesetih i šezdesetih godina itd.) ali želim reći da se također na mnoge načine zagovarala svojevrsna istost.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la bašja » 14 pro 2011 18:44

tamara3 je napisao/la:
bašja je napisao/la:zato jer lezbe dokazuju da su žene lijepe bez svih dodataka nametnutih str8 ženama.
Čekaj, je li to na tragu one čuvene izreke da su sve žene lijepe?
bože sačuvaj :D rekoh na samom početku, od idealno lijepih i od stereotipa na teveu ne možeš pobjeći. Mene zanima kako u okvirima tih ograničenja dalje predstaviti lezbe?
tamara3 je napisao/la:Da, definirajmo što je nametnuto i tko je to nametnuo.
nametnuto je to da ćeš mi vrrrrlo teško naći dva i pol filma u kojima ženski glavni lik nije plavuša duge kose. Ako je kao geek, onda će imati smeđu kosu. Govorila sam o standardima ljepote nametnutima svim ženama koji vladaju danas (i vladali su i vladat će)
Zita je napisao/la:enivej-sto je onda sa depilacijom? jesu li dlakave noge i grm ispod pazduha sexy?
pa je prilično banalno da... ali i potpuno nebitno za ovu raspravu jer se dlake ne vide na ekranu (osim ako nisu zumirane).
Svi su ženski likovi isti, gledajte televiziju. Lezbama i njihovom prihvaćanju po mojem mišljenju ne ide u prilog da su prikazane kao dio istog stereotipa. I ne mogu vjerovati da ako kažem da ne mora izgledati kao barbika, vi odmah zaključujete da mora izgledat kao traktorist. Zar nema ni jedan drugi oblik ljepote koji bi bio prihvatljiv masama, a da u isto vrijeme osvještava ljude da lezbe nisu str8 žene koje eksperimentiraju?

Evo, puno je upitnika ovdje, pa odgovarajte... Ovo me vuče da otvorim natjecanje, nacrtaj svoju idealnu stereotipnu lezbu.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 14 pro 2011 18:50

Dobro, sad stvarno generaliziraš kad kažeš da je "teško naći dva i pol filma u kojima ženski glavni lik nije plavuša duge kose". Nadalje, ne mislim da je lezbijstvo nekakva subkultura nego, štajaznam, način života (?) i ono što nas u suštini razlikuje od drugih žena je samo činjenica da za partnerice biramo žene, a ne muškarce. Shodno tome ne vidim kako bi se to trebao predstavljati naš izgled kad smo raznolike kao i sve ostale.

Gost

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Gost » 14 pro 2011 21:11

Ne slažem se s ovim da nam serije mogu naštetiti jer ne prikazuje stvarnu slike stvari.
Dapače, mislim da pokazuju. Cure i žene koje viđam na faksu, poslu, dućanu, bla truć da ne nabrajam dalje su upravo takve kakve su i na televiziji. Ili ja imam sreće? :D

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la tamara3 » 14 pro 2011 21:14

A i što je zapravo stvarna slika stvari?

Gost

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Gost » 14 pro 2011 21:17

Ne znam što je bašja mislila, ali i mene zanima.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Daisy » 16 pro 2011 10:36

ReaTM je napisao/la:Što se tiče "imidža", mislim da je to vrlo bitno. Treba svjesno raditi na odašiljanju poruke - tko smo, što smo, kako izgledamo. Recimo, gej muškarci imaju "imidž" (na kojem radi cijela jedna industrija) vječno dotjeranog, zgodnog, obrazovanog i uspješnog - govorim o mainstream medijima vani, govori se o velikoj kupovnoj moći gej muškarca... i uvažava ga se i zbog toga. Isto to je bitno i za nas lezbijke (mrzim tu riječ). Ukratko, PR, PR i PR.
imidz je, mislim, presudan u svemu. mozes biti najveci kreten na svijetu, ali ako imidz govori drukcije, onda si in. nisam sigurna zasto lezbijke nemaju izgradjen imidz. mozda zato sto ih marketinska industrija ne prepoznaje kao znacajne potrosace. kod gej muskaraca situacija je obrnuta. racuna se da su oni u vecini ljudi bez djece, bez obitelji koji novac trose iskljucivo na sebe i kao takvi su pozeljna marketinska meta. znam da pojedine tvrtke cijele kampanje baziraju na gej muskarcima kao kupcima svojih proizvoda. ocito im se tako nesto isplati. slijedeci analogiju, naravno da bi se mogao osmisliti i prodati savrsen imidz lezbijke. jer ne vidim tu nikakvu razliku. kao sto ima zena koje izgledaju kao muskarci, tako ima i gej muskaraca koji izgledaju kao zene. samo sto su gejevi u javnosti predstavljeni kao macho muskarci, a lezbijke se dozivljava kao muskobanjaste. mogu li serije i filmovi nesto promijeniti u tom smislu? mislim da itekako mogu. samo sto mi se cini da mocni holivudski gej lobi radi sebi u korist, dok primjerice najmocniju zenu holivuda, jodie foster, dupe boli za probleme lezbi. a kad bolje razmislim, sto bi ju i boljelo.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Popeye » 16 pro 2011 14:24

jako zanimljiv topic. enivej, sustinski problem je sto ne mozes natjerati ljude da misle svojom glavom. :D najbolje sto mozes je nametnuti im svoju paradigmu, al to je kozmetika. (doduse, ponekad je i kozmetika jako vazna.)
takodjer, hrvatska LGBT zajednica/scena je prilicno mala, sto uniformnost uvijek pojacava. u gradu poput berlina je LGBT zajednica/scena toliko velika i raznolika da jednostavno ne postoje uniformni trendovi. pa cak i da dva-tri pedera izgledaju isto, cetvrti i peti ce biti totalno razliciti. i nikome od njih to nece biti problem.
ReaTM je napisao/la:
Mislite li da se stvara novi imidž lezbijke, sviđa vam se to?

:kokice:
ne sviđa mi se stvaranje jednog imidža za lezbijke, ni za pedere. što više imidža, to bolje.

Avatar
pineapple14
Postovi: 425
Pridružen/a: 28 lis 2007 13:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: inozemstvo

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la pineapple14 » 30 pro 2011 10:28

Popeye je napisao/la:ne sviđa mi se stvaranje jednog imidža za lezbijke, ni za pedere. što više imidža, to bolje.
S ovim se u potpunosti slažem. Kad sam kao brucošica došla u Zg i počela izlaziti po prvi put u životu na gay mjesta, šokiralo me što su cure uglavnom na tim mjestima bile "iste" - imale su iste frizure, isti govor tijela... moja reakcija je bila wtf? Nisam se nikad povodila za stereotipima, no nakon tog iskustva naprosto sam morala priznati da su na jednoj razini stereotipi oko gay izgleda točni; u biti još i dan danas mogu prepoznati gay curu po izgledu (i pogoditi točno).
Iskreno, ja sam se zbog svega toga odmaknula od mainstream scene tj. odlučila sam ne sudjelovati u njoj... naprosto me to prestalo zanimati nakon onog što sam vidjela.. jbg

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Kroacija » 30 pro 2011 12:09

ReaTM je napisao/la: Mislite li da se stvara novi imidž lezbijke, sviđa vam se to? Je li to jedan od načina da se mainstram publici (ženska) homoseksualnost približi kao nešto privlačno? * teorija zavjere *
Treba li nam nova riječ za "lezbijku", neka koja ne podsjeća na flanel i kratku buzz-cut frizuru?

:kokice:

a propo novog imidza lezbijke, mislim da sve teorije tu padaju u vodu kad se na ekranu pojavi marija serifovic. :D oni koji ispiru mozgove mladih lezboida i sire je ustvari import iz amerike, l word. tamo su svi krasni. i da, mislim da tu mediji, tocnije doticna serija, poticu ruzan stereotip. svatko tko misli da su lezbe jedna ili druga krajnost (neupucena hetero raja uglavnom, mlade retane lezbe ne spadaju u kategoriju "zrelo i normalno") , u krivu je. uostalom u medijima su eksponirane sve "vrste" lezboida, tzv. butch, femme or whatsoever, tako da svatko s barem malo zrna soli u glavi moze zbrojiti dva i dva. mediji nista ne filtriraju, a i kada to rade, onda su to minimalne kolicine.
ne treba mi nikakva nova rijec za lezbijku, promijenila bih rijec "butch" jedino, i to u "newmanka" ili "anđelija". ovo potonje zbog brkova i privatnih razloga.

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Fusion » 30 pro 2011 15:00

A ono...ima svakakvih lezbijki pa se možda u nekoj seriji/filmu posvete samo nekom ili par (stereotipnih) tipova lezbi :'D
Ne znam kolika bi trebala biti minutaža da se sve potrpaju i da se sve zadovolji.
Mene to osobno ne smeta, jer u konačnici to gledam kroz likove/osobnost, kao i str8 likove, a i ne pere me film o prijekopotrebnoj senzibilizaciji većinskog društva
jer mi to baca na inferioiran stav tipa "Ja sam mala, dobra lezbica, ista sam kao i vi, volite me, volite me, volite me" pa mi je zapravo sasvim svejedno kakav "tip" lezbi se prikazuje.
Bitno mi je jedino da se ne prikazuju kao psihički poremećene (poradi svoje orijentacije).

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la Popeye » 30 pro 2011 15:11

pineapple14 je napisao/la: Iskreno, ja sam se zbog svega toga odmaknula od mainstream scene tj. odlučila sam ne sudjelovati u njoj... naprosto me to prestalo zanimati nakon onog što sam vidjela.. jbg
sto je, naravno, samo pojacalo njenu uniformnost. ;)
doduse, sto podrazumijevas mainstream scenom?

Avatar
pineapple14
Postovi: 425
Pridružen/a: 28 lis 2007 13:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: inozemstvo

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la pineapple14 » 31 pro 2011 12:51

Popeye je napisao/la:
pineapple14 je napisao/la: Iskreno, ja sam se zbog svega toga odmaknula od mainstream scene tj. odlučila sam ne sudjelovati u njoj... naprosto me to prestalo zanimati nakon onog što sam vidjela.. jbg
sto je, naravno, samo pojacalo njenu uniformnost. ;)
doduse, sto podrazumijevas mainstream scenom?
Hah.. pa neka je pojačalo, to stvarno nema veze sa mnom :/
Pod "mainstream" scenom smatram mjesta poznata kao lgbt okupljališta u Zagrebu, svi znamo koja su ta pa nije potrebno da nabrajam.
Ne privlače me stereotipi pa se jednostavno nisam osjećala tamo "na mjestu", ne volim cure koje se ponašaju stereotipno femme ni butch, iako sam ovo prvo rjeđe viđala među gay populacijom, a češće među strejterima.. (pod stereotipno femme mislim ponajprije na afektiranje ženki kako bi privukle pozornost, a pod butch kad ženska izgleda kao osoba kojoj se ne bi volio zamjeriti u mračnoj uličici i onaj dobro poznati stav - raskrečene noge dok sjedi, po mogućnosti piva u ruci.. dakle sve ono što me odbija na muškarcima odbija me i na ženi - i obrnuto)

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la bašja » 31 pro 2011 14:51

da ne citiram pojedinačno jedan općeniti odgovorčić.... Dok sam razmišljala o ovoj temi, pretpostavila sam da je neki cilj mijenjati opće mišljenje o lez. na bolje ili prilagoditi medijsku sliku tako da zajednici donosi u vidu imidža najviše koristi. Sama ta pretpostavka mi je u biti glupa jer nemam velika očekivanja da mainstream mediji bilo kojem općem mišljenju pridonesu na neki bitno pozitivan način - bar ne po mojim mjerilima pozitivan.

Kad koristim sintagme poput "stvarno stanje stvari" razmišljam o prevladavajućem, najraširenijem - temeljeno očito samo na mojem iskustvu, ne na ikakvim čvrstim statistikama.
I utoliko ću sada i regulirati svoje stajalište: sve serije o kojima govorimo više manje su američke, a ja u biti pojma nemam kakvo je tamo stanje bilo čega, tako da je ta nova super femme lezba možda najrealniji odraz zajednice tamo.

Ovime sad pokrećem pitanja, a kakva mi je to hrvatska lezba, pa unaprijed odgovor: različite i generalno sjebane. šalim se, nisu jako različite!
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

IspodZvijezda
Postovi: 1
Pridružen/a: 05 svi 2020 15:01
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la IspodZvijezda » 25 svi 2020 11:06

Čitam temu iz 2011. :kokice: i skuzim da se nista nije promijenilo. :cries:

Ili su lezbe tvrd orah promjene ili smo i dalje toliko nevidljive da, meni se cini, imidz i dalje nemamo.

adinaa24
Postovi: 1
Pridružen/a: 02 lip 2020 02:05
Spol/rod: žensko

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la adinaa24 » 02 lip 2020 02:17

Preko google naidjoh na ovu temu,evo da se javim sa svojim stavom.Po mom misljenju idemo ka promjenama na bolje...spominje se Pretty little liars,pa ko je mogao prije 30 godina ocekivati da ce jedan lezbijski par biti glavni i najdrazi za mlade gledatelje ove serije

nisam aktivista,feminista i slicno,ne vezem sexualnost za nesto takvo..radi toga i ne obiljezavam sebe nosnjom kao sto je se nekad radilo(vjerujem da je odatle i nastala ta butch nosnja)...inace nista cudnije mi nema nego vidjeti 2 lezbijke na vjencanju,jedna obucena zenstveno druga muskobanjasto...pa zasto moras da kopiras hetero-normu ako si toliko za promjene i za gay prava? :confused:

prostorvrijeme
Postovi: 204
Pridružen/a: 23 svi 2019 01:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: Mainstream lezbiciranje

Post Postao/la prostorvrijeme » 12 lip 2020 11:28

Zanimljivo mi je kako je najveći problem u svemu odjeća, a nitko ne razmišlja o tome da se ljudi jednostavno osjećaju ugodno u tome što obuku tj. žele se osjećati ugodno u tome što nose? Znači - buč nošnja? Zašto to zoveš nošnjom? Da li za svakog muškarca koji se obuće u odijelo kažeš - vidi ga u strejt nošnji ili žena u haljini isto tako? Što to uopće znači?
I tako imaš u LGBTIQ populaciji ljude koji vole nositi haljine/hlače/košulje/uske majice/dugu kosu/kratku kosu... Zašto odmah pomisao da netko sa kratkom kosom je muškarača ili nešto slično?
Ja sam u životu promijenila toliko stilova oblačenju i toliko dužina kose da bi po tome svaki drugi mjesec spadala u neku drugu kategoriju, a upravo bi u tome trebala biti sloboda u našoj zajednici - da izgledaš onako kako se osjećaš i da te nitko ne gleda krivo zbog toga, a ove predrasude o vjenčanju su mi isto toliko nazadne da je to nevjerojatno... Čemu problem sa vjenčanicom i odijelima? Nek se ljudi oblače kako žele i to je to... Ne razumijem zašto to ikome smeta 🙄

A konkretno što se teme tiče - mislim da je tu isključivo stvar dizanja gledanosti - što je netko već i napisao i da tu nema neke dublje namjere, teorije zavjere isl.
No mislim da je dobro što se sve češće pojavljuju LGBTIQ likovi jer do sada su tu većinom bili strejt parovi i njihove priče.
A bilo bi mi kul to vidjeti i u reklamama :D

Odgovorite