Radio - vremenoplov.

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Radio - vremenoplov.

Post Postao/la Broken Down Angel » 31 kol 2010 13:53

30. listopada 1938. godine emitirana je radijska adaptacija H.G.Wellsovog romana "Rat svjetova" u izvedbi Orsona Wellesa koja je izazvala opću pomutnju i paniku među slušateljima. Naime, velik dio ljudi, slušajući alarmantne poruke o invaziji Marsovaca na Zemlju sa svojih radijskih prijamnika, je bio uvjeren da je riječ o realnom događaju što je dovelo do stvaranja masovne histerije: "Thousands of people reportedly left of their homes, terrified of the alien invaders. Others prepared their weapons to prepare to meet the Martians. Others hid in their cellars. There were even reports, which may have been of false nature, of people committing suicide.". Postoje različite teorije o proširenosti panike i direktnim poticajima iste. Vjerojatno je tome doprinijelo selektivno slušanje pojedinih dijelova epizode [na samom početku i na samom kraju se može saznati da je riječ o dramskoj izvedbi], kontinuitet emitiranja - odsutnost reklama & činjenica da se Welles dobrano potrudio učiniti naraciju što realnijom detaljima poput prebacivanja radnje s engleskog na američki teritorij te prekidima programa lažnim vijestima. Scenarij je dostupan ovdje, a snimka:

1. dio:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4wf5TPVz56A[/youtube]

[ostatak -> YouTube / ukupno: 7 dijelova.]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slušate li radio? Koji? Što bi izdvojili kao omiljeni dio programa?
Volite li stare radijske emisije?

Linkovi:
> Old Time Radio Mystery Theater
> RadioLovers.com

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la Broken Down Angel » 01 ruj 2010 00:44

Candy Matson [Natalie Parks] ostala je zapamćena kao jedna od rijetkih žena u radijskim krimićima s kraja 40-tih i početka 50-tih godina koje nisu obnašale ulogu bespomoćnih dama u nevolji - već onih koje su ih aktivno rješavale. "The program was notable for having a strong female character as well as veiled gay character in Candy's best friend Rembrandt Watson, voiced by Jack Thomas." / Wikipedia.

slika

Candy Matson, Yukon 2-8209.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la Zita » 01 ruj 2010 20:29

slusam radio konstantno al nikad nisam bila previse zainteresirana za emisije vec samo za glazbu
ujutro me budi radio, slusam ga na poslu redovno te svira i sada prije neg odem corit
nekoc davno sam voljela slusati kavicu sa sonjom no imala je neke ispade koji mi nisu najbolje sjeli pa sam je prestala slusati
i slusam vijesti te prometne obavijesti ljetom...thats it
Measure of a woman is her sense of humor

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la Broken Down Angel » 03 sij 2011 15:51

Round the Horne je bio program emitiran na BBC-u 60-tih godina, a među najpoznatijim glasovima u kojima su slušatelji uživali su bili i oni Juliana & Sandya. U to vrijeme je homoseksualnost bila zabranjena, a gay scena se služila, radi skrivanja & međusobnog raspoznavanja, argoom poznatom po imenom Polari.

> Aunt nell:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YO15WSS7ORQ[/youtube]

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la tamara3 » 03 sij 2011 16:44

Nisam išla tako daleko u prošlost ali na pamet mi pade ovo :D:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=adwXQMwAEqw[/youtube]

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la call_me » 06 sij 2011 16:14

podsjeca me na djetinjstvo :D thx, tam3

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Radio - vremenoplov.

Post Postao/la komad kruha » 08 sij 2011 17:28

dok sam bila mlađa slušala sam te neke emisije, sada više ne. bez veze su mi.
i vijesti su mi bez veze:

- zagreb je pogodio potres. u kini je izgrađeno dvadeset i pet novih tvornica. zdravko mamić je održao konferenciju za novinare. pronađen izvanzemaljac. slijedeće vijesti su u deset.

bez veze, totalno.
kaj te hiče?

Odgovorite