Astralna projekcija sa znanstvenog stajališta

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Astralna projekcija sa znanstvenog stajališta

Post Postao/la Pi » 25 svi 2010 16:50

Unaprijed se ispričavam. Moram.

Ha?

To netko hoće reći da između stanja budnosti i stanja sna postoji nekakvo stanje u kojemu napuštaš tijelo i postaješ dio kolektivne svijesti, plus, "mozak mora biti svjestan toga", što god to značilo?

Ne da puno ljudi doživljava ulazak u san, nego to doživljavaju svi, što ne znači da je nešto mistično ili da ima bilo kakvu vezu s "mistikom". Promjena stanja svijesti nije mistična. Znamo točno što se događa, na koji način se događa, i zašto se događa. U toj promjeni "svijest" ne postaje povezana ni s čim, ne dobivaš nekakvu novu percepciju, novo osjetilo, nove podatke, i sigurno ne preko nekog "nepoznatog oblika energije."

Levitacija psihičkog tijela? Levitacija psihičkog tijala? Zanemarimo riječ levitacija, što je to psihičko tijelo? To je neka mistična fraza za moždane valove, promjene napona aksona, promjene koncentracije neurotransmitera? Te fizičke pojave vode do levitacije moždanih impulsa? Misli? Levitacija moždanih impulsa? Ha?

Koji K je uopće kolektivna svijest?

Ne radi se "o nama još nepoznatom obliku mistične energije", mi poznajemo oblike energije, bila to toplinska, kinetička ili koja već ne. Nema uopće nikakve, ali apsolutno nikakve osnove pretpostaviti da to "astralno tijelo" postoji, i to još u nekom "obliku energije koje još ne poznajemo." Snovi znamo što su, znamo kako nastaju, dokazano je da postoje, ali ovdje nema ni osnove za formiranje teorije, kamoli da je se još testira.

Onoga tko smišlja ovakve gluposti stvarno treba početi u zatvor stavljati. Zbog zloporabe znanstvene terminologije, i zbog dovođenja u zabludu. Jer ovo je zloporaba termina energija, valovi, svijest, san, itd. Netko pročita nešto površno, to ne razumije, ali pohvata pojmove i onda kao dijete mašta, zapakira to u nekakvu pričicu, plus to prodaje.

To što se ne može dokazati da ne postoji, ne znači da može postojati. Prema ovome, trebali bismo svi početi nabadati, recimo, da postoji zelena žaba u bubregu čovjeka, samo zato što bi u jedan od beskonačno mnogo slučajeva mogla postojati, a ne možeš dokazati da ne postoji u apsolutno svakom bubregu (jer ne možeš snimiti apsolutno svaki bubreg, a i žaba može biti "beskonačno mala" ili što već), u tom slučaju treba resprektirati onoga tko kaže da postoji. I još mu reći ne kritiziraj dok ne probaš. Ma da.

Stravično.

Ispričavam se, ali naljuti me. Da smo na taj način pravili antibiotike, ili računala, televizore, tiskarske strojeve ili što već, uboli bismo ih - nikad.

Ne vidimo ni elektron. Ali nije netko samo zamislio elektron i rekao "eh, sad ja kažem da to postoji i ne možete mi ništa dok ne dokažete da ne postoji." Nego je imao pojave kao statički elekticitet na kojem je mogao modelirati pojavu kao što je elektron. Pa je onda bjesomučno to testirao, dokazivao, pišao krv u labosu, i to je njegovo objašnjenje moralo proći beskonačno mnogo provjera, npr. provjera teorije postojanja elektrona jest i činjenica da katodna cijev funkcionira u svakom televizoru.

Zato ovo boli, što se ovakivim stvarima daje šaka u međunožje načinu razmišljanja koji je jedini donosio napredak čovječanstvu, uključujući i kompjuter na kojem ga, eto, ovakvim stvarima možemo omalovažavati.

Opet, isprike, ali morala sam. Znam da nema efekta, kao križarski rat, ali ne mogu preći preko toga u ovom trenutku.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 25 svi 2010 17:45

cijenim stav,ali ... :)
bilo bi u najmanju ruku prepotentno misliti da smo dosegnuli vrhunac svog razvoja...i sama znas koliki postokak kapaciteta mozga ljudi koriste.

pojam kolektivne svijesti necu objasnjavati jer je to pre pre siroko podrucje i nije dio ove teme,bar ne u tom opsegu.
buduci da je gotovo svaki san astralna projekcija,poanta je samo dal' se covjek toga sjeca ili ne.(istrazivanja kazu dase taj broj krece oko 90%.kad kazem da mozak nije svjestan,onda pojednostavljujem formulaciju,a mislim reci da svijest nije bila prisutna u astralnom tijelu u trenutku odvajanja.ali ono sto je misticno u svemu(ok,mozda nije pravi izraz,ali nemoj me sada hvatati za svaku rijec-radi se o vlastitom dojmu) je da neki ljudi mogu postici svjesnu AP i nesvjesnu.Tu se radi o cistom toku vibracija kroz tijelo,a poznato je da postoje sekundarni i tercijarni energetski tokovi.i isto tako je poznato da energija ne moze iz nicega nastati niti niti od cega nestati,znaci povezanost s energijom je velika :) (i vibracije su - energija)
ako zelis neke cvrsce dokaze i istrazivanja proooglaj o fizicaru Cambellu
recimo kod labaratorijskih istrazivanja AP jedini problem je nemogunost mjerenja svih frekvencija,ali za sada se ocitavaju promjene u mozdanim valovima...ali to je isto veeeeellllllllliiikoooo podrucje.

a kad si vec spomenula elektrone,materije i veze sa izumima (sto osobno ne stavljam u vezu jer je velika razlika,no dobro),ni W i Z bozoni nisu vidljivi u materiji koja je po definiciji sve stot okupira prostor i ima masu,pa eto-postoje :)
i stvar je da mi uocavamo materiju odredenog frekvencijskog raspona.radi se o malom rasponnu,a nizi astral sastoji se od visih frekvencija.

a da,sto se tice kolektivne svijesti....to s epojavljuje u 5-om denzitetu:)
no ugl. moj stav je takav kako sam napisala i imam razloga vjerovati u to sto pisem.ako se netko time nije intenzivno bavio,naravno da je skeptican.uostalom koliko ljudi vjeruje u boga a nikada ga nisu vidjeli :)
ali nisam to napisala zato da nekoga uvjeravam nego samo ne volim kad netko donosi zakljucke na osnovu svojih stavova koji u pozadinu nemaju nikakvu osnovu osim vlastitog misljenja na osnovu zakljucaka bez proucavanja :)
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 25 svi 2010 18:29

Proučila sam jako dobro ovu temu, zato pišem :)
Ne moraš mi govoriti da su odgovori preširoki za moje poimanje ili za ovaj forum, samo odgovori koncizno na postavljena pitanja, potkrijepljeno studijama i numeričkim, statističkim podacima.

1) Da, bilo bi prepotentno pretpostaviti, no ne vidim da sam igdje pretpostavila da smo dosegnuli vrhunac.
2) Ne znam kakve to veze ima s "kapacitetom" mozga (na kraju krajeva, što je to "kapacitet" mozga)? Još čekam da netko to definira. Osim toga, ako i postoji stvar kao što je kapacitet mozga, sigurno nema radijaciju energije osim toplinske, a znamo što toplinska energija jest. Elektricitet koji se stvara u neuronima ne može van tijela, jer nema vodiča, niti bi se s tako malim naponima išta moglo postići. Zapravo su sve frekvencije mozga mjerljive, EEG je dokaz.
3) Ne vidim zašto bismo san jednostavno preimenovali u astralnu projekciju i dali mu neku energiju ili mistična svojstva.
4) Opet, ako astralno tijelo nije san (a ako je san, onda je san san, a ne astralno tijelo), što je astralno tijelo, i po čemu je različito od sna (koji je definiran, znamo kako nastaje, gdje nastaje, zašto nastaje, u kojoj nesvjesnoj fazi imamo snove, pri kojoj frekvenciji i sl.)
5) Kako znaš da je svijest sadržana u astralnom tijelu, i na koji način se svijest odvaja od astralnog tijela? Kamo odlazi? Koja je njena funkcija? Što postiže?
6) Da, neki ljudi se nekad sjećaju sna. Što ne znači da su u drugoj ravnini postojanja niti da su se pridružili kolektivnoj svijesti, nego da su im se zbog nekog podražaja, obično vanjskog, tijekom procesa sanjanja (obično zbog vanjskog podražaja) aktivirali CA neuroni hipokampusa zbog čega su to mogli zapamtiti. Također izmjereno nebrojeno mnogo puta i dokazano.
7) Kojem tipu vibracija kroz tijelo? Vibracija je, po definiciji, valna funkcija. Valna funkcija ima energiju, koja je mjerljiva, i koja nastaje poznatim principima. Je li ta valna funkcija možda zvuk? Je li to... svjetlost, tj. svjetlosna energija? Kojim se dijelovima tijela prenosi? Što je proizvodi? Koja su njena svojstva? Možemo li reproducirati pojavu izvan tijela? Jer ako je utemeljena na fizičkim principima, tu vibraciju možemo reproducirati u kontroliranim uvjetima.
8) Što su to "sekundarni i tercijarni energetski tokovi"? Kome je to poznato? Tko ih je otkrio? Tko ih je dokazao eksperimentalno? Kake veze oni imaju sa astralnom projekcijom, tj. snom? Molim link na studije.
9) Progooglala sam o fizičaru Campbellu. Ne vidim link ni na kakve studije.
10) Što je to 5. denzitet? Tko ga je otkrio? Tko je dokazao? Molim link na originalnu studiju.
11) W i Z bozone istina ne vidimo, ali smo eksperimentalno dokazali njihovo postojanje. Točnije, dokazani su 1986. u seriji eksperimenata, u Cernu, UA1 i UA2. Dakle, ako su dokazani, mjerljivi su. Nitko ne kaže "mi vjerojemo da postoje, ali su izvan našeg shvaćanja ili izvan mjerljive frekvencije".

12) Ako hoćeš znati nešto o "izvantjelesnom iskustvu" što bi "astralno tijelo" trebalo biti, vrlo je solidno dokazano da je to zapravo rezultat promijenjene fiziologije skupine neurona u tempralnom dijelu mozga, što se može dogoditi primjerice pri hipoksiji (hej, ti ljudi ipak skoro umru), dakle, nije ništa izvantjelesno, vrlo je "u mozgu" i ima svoj fiziološki mehanizam koji ne uključuje nikakve vibracije niti kakvu promjenu ravnine postojanja, prijenose energije ili kolektivnu svijest. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15043643 - to je samo jedna od serije studija.

Sada, to zadnje, to je znanost.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 25 svi 2010 20:01

Stječem dojam kako si uvjerena da se sve pojave na ovom svijetu i oko njega moraju moći dokazati. Ipak, postoje neke stvari koje se ne mogu dokazati ni znanstveno ni nikako drugačije. A gle čuda, ipak postoje!

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Bash » 25 svi 2010 21:26

sul. klap klap klap klap

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 09:07

Prvo sam pocela odgovarati po redu na tvoja pitanja,a onda sam odustala.
Iskreno neda mi se sad tu prepucavati,jer niti ja necu promijeniti svoj stav niti ti svoj.
Cinjenica je da ti gledas stvari kroz prizmu medicinskih stajalista.
Ja nisam niciji tutor niti mislim drzati predavanja na crolu vezano za ovu temu,a ti sad tu ocekujes neznam kakve rasprave.sve sto ti kazes stoji ali to je opet-samo jedna strana gledanja na stvari.
ja se ne ogranicavam toliko onime sto medicina pise ili kaze jer se u masu puta pokazalo...da su u potpuno krivim vodama. to sto sam pisala o AP ipak ide malo dalje od ovoga kako ti gledas na stavri i zato mislim da se ne isplati trositi vrijeme.ince...samo za tvoju info zapisi o AP postoje i puno prije nas od civilizacija koje su bile puno naprednije od nas....
jednostavno mislim da nema smisla o tome raspravljati.to mi lici ko na raspravu koje obicno vode matematicari i fizicari.
i samo jedna opaska,ako jesi u medicini ili sl. i sama znas da je danas tesko definirati egzaktnu znanost,pogotovo udanasnje doba,pa mozda malo da das lufta stvarima koje nisu u knjizi...
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 11:14

tamara3 je napisao/la:Stječem dojam kako si uvjerena da se sve pojave na ovom svijetu i oko njega moraju moći dokazati. Ipak, postoje neke stvari koje se ne mogu dokazati ni znanstveno ni nikako drugačije. A gle čuda, ipak postoje!
Nisam sigurna na koje stvari misliš, teško mi ih je uopće zamisliti. Ne znam ni za jednu stvar koja sigurno postoji, a da je se ne može dokazati (ta ti je izjava paradoksalna, zapravo :) ). Naš svemir i mi skupa s njim smo fizička bića.

Čak i ako uzmem tu pretpostavku u obzir, da ipak postoje stvari koje se nikako ne mogu dokazati, onda to postavljam ovako: imam 2 teorije, jednu, recimo, o astralnoj projekciji, drugu o jerkoffu u temporalnom dijelu mozga. I sada mi život ovisi o odluci kojoj ću teoriji vjerovati. Hoću li odabrati vjerovati ovoj koja je potkrijepljena serijama studija, ili onoj koja se ne može fizički dokazati? To je ono što je bitno. Primjer je hipotetički i neprijmjenjiv, but you get the point. Postaviš to kao da ti život o tome ovisi, i sve je jasno. Isto kao što bih između dvije studije vjerovala onoj koja ima veći p. Pouzdanija je. Ima bolji model.

Zašto se uopće zamarati stvarima koje su nedokazive, za koje je šansa da postoje 1 naprema.... blizu beskonačnosti, kada imaš ove koje nešto dokazuju, i to sa velikom sigurnosti. To bi bilo čisto - ludo. Po užoj definiciji.
phos je napisao/la:Prvo sam pocela odgovarati po redu na tvoja pitanja,a onda sam odustala.
Iskreno neda mi se sad tu prepucavati,jer niti ja necu promijeniti svoj stav niti ti svoj.
Cinjenica je da ti gledas stvari kroz prizmu medicinskih stajalista.
Ja nisam niciji tutor niti mislim drzati predavanja na crolu vezano za ovu temu,a ti sad tu ocekujes neznam kakve rasprave.sve sto ti kazes stoji ali to je opet-samo jedna strana gledanja na stvari.
ja se ne ogranicavam toliko onime sto medicina pise ili kaze jer se u masu puta pokazalo...da su u potpuno krivim vodama. to sto sam pisala o AP ipak ide malo dalje od ovoga kako ti gledas na stavri i zato mislim da se ne isplati trositi vrijeme.ince...samo za tvoju info zapisi o AP postoje i puno prije nas od civilizacija koje su bile puno naprednije od nas....
jednostavno mislim da nema smisla o tome raspravljati.to mi lici ko na raspravu koje obicno vode matematicari i fizicari.
i samo jedna opaska,ako jesi u medicini ili sl. i sama znas da je danas tesko definirati egzaktnu znanost,pogotovo udanasnje doba,pa mozda malo da das lufta stvarima koje nisu u knjizi...
Odustala si jer ne možeš koncizno odgovoriti i potkrijepiti rečeno. Bila su retorička pitanja. Kad god se radi o ovakvim "teorijama", ljudi obično odustanu na prvom "molim, točno što, kako, zašto."

Ja ne očekujem ne znam kakve rasprave, ali ako u nešto tako jako vjeruješ, onda si valjda spremna i braniti je iz svih perspektiva, ne samo iz onih površnih.

Drago mi je sresti napokon nekoga tko se ne zamara onime što znanost piše, niti u to vjeruje. OK, malo je čudno sad kad pričamo preko interneta, ipak je sam internet nastao u Cernu (stvorio ga fizičar), kao i procesore, ekrane, itd. Sresti napokon nekoga tko doista ne vjeruje u znanost, i koji je spreman, primjerice, ne koristiti njene beneficije, i time automatski sebi skratiti život za kojih 40 godina. Zašto se zamarati dokazima da antibiotici djeluju, ako možeš za stafilokoknu infekciju koristiti... ne znam... poravnavanje aura ili ajurvedu što već ti alternativci predlažu. Ili kada dobiješ rak, koristiti umjesto kemoterapije iscjeljujući dodir nekog nepoznatog tipa - ali ne oboje, ili jedno, ili drugo. To je način na koji se stavljaju teorije i vjerovanja na test. Kada mijenjaju kvalitetu života. Kada vidiš tko preživi s jednim, a tko s drugim, u kojem postotku funkcionira jedno, u kojem drugo. Bi li vjerovala mistici ili fizičkim principima.

Nedavno je na BBC-u bio prilog u kojem je gostovala jedna mlada dama koja je imala tumor na mozgu. Lobira za financiranje homeopatskih lijekova, tvrdeći da je njen tumor na mozgu izliječila homeopatija. OK, mislim se, homeopatija sigurno nije, vjerojatno je imunološki sustav pogodio napokon (što je moguće, u 1 od milijun slučajeva) pa je bio regres... I nakon pola sada emisije i njenog branjenja homeopatije, pita je voditeljica je li se liječila klasičnom medicinom dok je uzimala te homeopatske lijekove. Kaže ona, da. "Na koliko ste operacija i kemoterapija bili?" - "4 operacije i dvije kemoterapije." Lom. Ta žena je zapravo spremna vjerovati da je izliječila jedna molekula koloidnog srebra ili što već, a ne 4 operacije uklanjanja tumora i dvije kemoterapije. Koji su oboje prošli test učinkovitosti. Da ne povjeruješ.

Ne, nijedna civilizacija prije nas nije bila tako razvijena. Da jesu, ne bi crkavali s 20-30 godina, i ne bi morali pješice nositi poruku s jednog kraja zemlje na drugi. AP nije napredan, nazadan je. Jako. Kao da je došao od prije 3000 godina, od kada mu valjda postoje zapisi, a iz tog vremena i postoje zapisi da je zemlja ravna ploča na leđima divovske kornjače, pa ne uzimamo to kao kredibilno. Zašto bismo AP? Ne znam kako netko može vjerovati da je naprednije dizati kamene blokove rukama nego hidrauličkom dizalicom.

Egzaktnu znanost nije nemoguće definirati, ne znam odakle ti to. Ne razumijem ni zašto ta riječ "egzaktno" ispred znanosti. Čini se kao da ponavljaš fraze koje si negdje čula. Ako je znanost, onda je egzaktna.

Svaka rasprava vezana uz bilo kakvu teoriju trebala bi sličiti na rasprave iz matematike. Svijet bi puno ljepši bio. Matematika je čista kao suza, nema teoretiziranja, samo brojevi - ili funkcionira u prirodi, ili ne. Ako funkcionira, ako je dokazano, onda je aksiom za sva vremena, neoborivo. Zato cijela znanost inzistira na primjeni matematike.

Nikad se ne oslanjam na knjigu, nego na vlastiti razum.


Edit: By the way, ne napadam te. Daleko od toga. Samo mi je žao vidjeti kada se ljudi daju uvjeriti u nešto tako površno. Postoje na ovom svijetu prelijepe stvari, zapravo, sve su prelijepe, i ne moraš im dati nikakvo mistično svojstvo da bi bile lijepe. Samim fizičkim postojanjem su lijepe, jer su iza njihova nastanka još fascinantniji fizički principi. Kad razmisliš o načinu na koji sve to funkcionira, možeš stati i plakati od ljepote. Nitko ne treba više. Samo treba gledati oko sebe. Protiv svih nesreća i sila prirode, protiv svake vjerojatnosti, provukli smo se u ovaj život, a šansa da nastanemo je bila nemoguće mala - kome treba veće čudo od toga. Ne čudo u mističnom smislu. Čisto čudo nevjerojatne jebene sreće, da smo sada ti i ja tu a ne netko drugi, i da možemo razmišljati i komunicirati.
Zadnja izmjena: Pi, dana/u 26 svi 2010 11:27, ukupno mijenjano 1 put.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 11:17

u pravu si...
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 11:24

sul. je napisao/la: Ne, nijedna civilizacija prije nas nije bila tako razvijena. Da jesu, ne bi crkavali s 20-30 godina, i ne bi morali pješice nositi poruku s jednog kraja zemlje na drugi. AP nije napredan, nazadan je. Jako. Kao da je došao od prije 3000 godina, od kada mu valjda postoje zapisi, a iz tog vremena i postoje zapisi da je zemlja ravna ploča na leđima divovske kornjače, pa ne uzimamo to kao kredibilno. Zašto bismo AP? Ne znam kako netko može vjerovati da je naprednije dizati kamene blokove rukama nego hidrauličkom dizalicom.

Egzaktnu znanost nije nemoguće definirati, ne znam odakle ti to. Ne razumijem ni zašto ta riječ "egzaktno" ispred znanosti. Čini se kao da ponavljaš fraze koje si negdje čula. Ako je znanost, onda je egzaktna.

Svaka rasprava vezana uz bilo kakvu teoriju trebala bi sličiti na rasprave iz matematike. Svijet bi puno ljepši bio. Matematika je čista kao suza, nema teoretiziranja, samo brojevi - ili funkcionira u prirodi, ili ne. Ako funkcionira, ako je dokazano, onda je aksiom za sva vremena, neoborivo. Zato cijela znanost inzistira na primjeni matematike.

Nikad se ne oslanjam na knjigu, nego na vlastiti razum.
ali na ovo se moram nadovezati...
ocito bas i neznas puno o mayama i inkama...
znanja koja smo mi tek nedavno otkrili,oni su posjedovali puno ,puno prije...
ove tvoje izjave dokaz su da lupetas bez oslonca (realnog)
tim vise imam razlog za odustajanje...
o egzatnosti ne bih s tobom...
matematika uopce nije cista...od kud ti to?!?!?!?!?!?!?!?!
e da u matematiku mi se nemoj petljati...molim te...hrackaj sta hoces,ali matematiku mi ne diraj... :)
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 11:39

Što je intuicija? Kako se ona može znanstveno objasniti? Zašto intuitivno mogu naslutiti je li nešto, primjerice, dobro ili loše, da maksimalno pojednostavim, premda je to daleko složenije? Hoćeš li mi reći da je to nešto što moj mozak zaključuje temeljem ranijih iskustava, da je to naučio?

Zašto zapravo sanjamo? Što su snovi? Kako se mogu znanstveno objasniti prekognicijski snovi? Ovo potonje me najviše zanima. Slučajnost? Kako je objasniti?

Što su telekineza, psihokineza i telepatija? Kako se one mogu znanstveno objasniti? Ili matematički?

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 11:40

phos je napisao/la: ali na ovo se moram nadovezati...
ocito bas i neznas puno o mayama i inkama...
znanja koja smo mi tek nedavno otkrili,oni su posjedovali puno ,puno prije...
ove tvoje izjave dokaz su da lupetas bez oslonca (realnog)
tim vise imam razlog za odustajanje...
o egzatnosti ne bih s tobom...
matematika uopce nije cista...od kud ti to?!?!?!?!?!?!?!?!
e da u matematiku mi se nemoj petljati...molim te...hrackaj sta hoces,ali matematiku mi ne diraj... :)
Molim lijepo, ne pretpostavljaj da nešto tako široko poznato ne znam, čisto je nepristojno. Ne potcjenjujem ni ja tebe - zato pokušavam u svakom postu odgovoriti na sve tvoje navode. Poštovanje prema sugovorniku prije svega. Pa nismo životinje.

O egzaktnosti ne bi sa mnom? OK. Zašto, ne vidim. Iako sam ja ona egzaktna u ovom razgovoru.

Ja ne "hračkam". Ja razgovaram. Matematiku poštujem više nego bilo koju znanost, upravo zato što je egzaktna. Znanstvena istina u najčišćem obliku. Zapravo, ti je napadaš. Što to nije čisto u matematici i njenim dokazima?

Molim te, vrtimo se u krug, samo otvaramo nove teme, umjesto da odgovoriš na bar jedno "što točno".
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 11:58

tamara3 je napisao/la:Što je intuicija? Kako se ona može znanstveno objasniti? Zašto intuitivno mogu naslutiti je li nešto, primjerice, dobro ili loše, da maksimalno pojednostavim, premda je to daleko složenije? Hoćeš li mi reći da je to nešto što moj mozak zaključuje temeljem ranijih iskustava, da je to naučio?

Zašto zapravo sanjamo? Što su snovi? Kako se mogu znanstveno objasniti prekognicijski snovi? Ovo potonje me najviše zanima. Slučajnost? Kako je objasniti?

Što su telekineza, psihokineza i telepatija? Kako se one mogu znanstveno objasniti? Ili matematički?
1) Intuicija je, ako misliš na sam oblik razmišljanja, razumijevanje stvari bez truda, tj. bez primjene razuma. Dakle, ne razmišljaš aktivno je li nešto dobro ili loše, nego to nesvjesno pretpostaviš. Nije ništa mistično, ovisi o prethodnom znanju. Bez aktivnog razmišljanja povučeš prethodno iskustvo koje je najsličnije situaciji u pitanju, i odlučiš na temelju nje. Skupina neurona koja sudjeluje u intuitivnom načinu razmišljanja locirana je u desnoj hemisferi mozga. S obzirom na to da se radi o aktivnosti neurona, opet je to krasna fizička pojava. Stotine studija.

2) Uh, preširoko područje. Oslonit ću se na ovo što te najviše zanima, što su prekognicijski snovi. Ne postoji takva stvar, to je čisti zakon velikih brojeva. Od svih slučajeva sanjanja, je li uopće potrebno naglašavati da će jedan od tih snova zapravo pogoditi nešto što će se dogoditi? Sedam milijardi ljudi na ovom planetu, svaki sanja svaku noć, to je 7 milijardi puta 365 = minimalno 2555 milijardi snova godišnje, tako teško očekivati da će nekoliko slučajeva biti sanjanja nečega što će se zapravo dogoditi? Dodaj tomu da ljudi zapravo sanjaju o nečemu što im je poznato, da mogu pretpostaviti ishod na temelju svog znanja, i da taj ishod nije nevjerojatan, vjerojatno ima i više slučajeva. Što ne znači da je išta više od slučajnosti, nemamo nikakvu osnovu pretpostaviti da je više od slučajnosti. Nemamo osnovu.

3) Telekineza, psihokineza, telepatija? Nikad nisam vidjela nikoga tko je za to sposoban. Neka slobodno dođe na dvostruko slijepu probu koju svaki brocoš bilo kojeg prirodoslovnog fakulteta može postaviti, neka na slijepoj probi dokaže da je to nagađanje bilo što više od slučajnosti - promijenit će temelje znanosti. Do sada su također postavljene stotine slijepih proba na takvima koji tvrde da su telekinetični ili telepatični, NIJEDAN, ali nijedan nije uspio proći dvostruko slijepu probu. Opet, ljudi im žele vjerovati. Jednostavno žele da postoji više nego što postoji.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Kroacija » 26 svi 2010 12:08

slika


Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 12:13

tamara3 je napisao/la:Što je intuicija? Kako se ona može znanstveno objasniti? Zašto intuitivno mogu naslutiti je li nešto, primjerice, dobro ili loše, da maksimalno pojednostavim, premda je to daleko složenije? Hoćeš li mi reći da je to nešto što moj mozak zaključuje temeljem ranijih iskustava, da je to naučio?

Zašto zapravo sanjamo? Što su snovi? Kako se mogu znanstveno objasniti prekognicijski snovi? Ovo potonje me najviše zanima. Slučajnost? Kako je objasniti?

Što su telekineza, psihokineza i telepatija? Kako se one mogu znanstveno objasniti? Ili matematički?
hvala .my point too...
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 12:18

sul. je napisao/la:1) Intuicija je, ako misliš na sam oblik razmišljanja, razumijevanje stvari bez truda, tj. bez primjene razuma. Dakle, ne razmišljaš aktivno je li nešto dobro ili loše, nego to nesvjesno pretpostaviš. Nije ništa mistično, ovisi o prethodnom znanju. Bez aktivnog razmišljanja povučeš prethodno iskustvo koje je najsličnije situaciji u pitanju, i odlučiš na temelju nje. Skupina neurona koja sudjeluje u intuitivnom načinu razmišljanja locirana je u desnoj hemisferi mozga. S obzirom na to da se radi o aktivnosti neurona, opet je to krasna fizička pojava. Stotine studija.
Nigdje nisam rekla da je intuicija mistična pojava, a to da ćeš se pozvati na ranija iskustva sam znala unaprijed. Ipak, ako govorim samo iz vlastita iskustva i pogledam unatrag, za brojne situacije ne bih mogla tvrditi da su posjedovale elemente koje poznajem, pa sam temeljem njih mogla donijeti neki sud/odluku/štogod.
sul. je napisao/la:2) Uh, preširoko područje. Oslonit ću se na ovo što te najviše zanima, što su prekognicijski snovi. Ne postoji takva stvar, to je čisti zakon velikih brojeva. Od svih slučajeva sanjanja, je li uopće potrebno naglašavati da će jedan od tih snova zapravo pogoditi nešto što će se dogoditi? Sedam milijardi ljudi na ovom planetu, svaki sanja svaku noć, to je 7 milijardi puta 365 = minimalno 2555 milijardi snova godišnje, tako teško očekivati da će nekoliko slučajeva biti sanjanja nečega što će se zapravo dogoditi? Dodaj tomu da ljudi zapravo sanjaju o nečemu što im je poznato, da mogu pretpostaviti ishod na temelju svog znanja, i da taj ishod nije nevjerojatan, vjerojatno ima i više slučajeva. Što ne znači da je išta više od slučajnosti, nemamo nikakvu osnovu pretpostaviti da je više od slučajnosti. Nemamo osnovu.
Nemamo? Teorija da ljudi sanjaju ono što im je poznato već je na dnu bunara jer to jednostavno nije istina. Sama imam nekoliko primjera iz vlastitog života, s ljudima koje uopće ne poznajem, slabo poznajem ili koji nemaju pojma što se sa mnom događa, a kamoli da bi mogli predvidjeti nešto temeljem prethodnih ili bilo kakvih informacija jer ih nemaju/nisu imali.
Uostalom, zanimalo me zanstveno, egzaktno objašnjenje takvih snova. Kako netko može znati/imati točnu informaciju o tome što će se dogoditi, recimo sutra? U desetom dijelu svijeta? S nekom tamo osobom? Koja polovica mozga, koji neuron(i)?
sul. je napisao/la:3) Telekineza, psihokineza, telepatija? Nikad nisam vidjela nikoga tko je za to sposoban. Neka slobodno dođe na dvostruko slijepu probu koju svaki brocoš bilo kojeg prirodoslovnog fakulteta može postaviti, neka na slijepoj probi dokaže da je to nagađanje bilo što više od slučajnosti - promijenit će temelje znanosti. Do sada su također postavljene stotine slijepih proba na takvima koji tvrde da su telekinetični ili telepatični, NIJEDAN, ali nijedan nije uspio proći dvostruko slijepu probu. Opet, ljudi im žele vjerovati. Jednostavno žele da postoji više nego što postoji.
Kažeš da nikad nisi vidjela nikoga tko je za to sposoban. Zašto bi bilo relevantno to što ti nisi vidjela takvu pojavu? A relevantno je što si negdje pročitala o rezultatima slijepih proba? Linkovi na studije? Jesi li čula da se takve pojave mogu dogoditi (i) spontano?

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 12:22

sul. je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:Što je intuicija? Kako se ona može znanstveno objasniti? Zašto intuitivno mogu naslutiti je li nešto, primjerice, dobro ili loše, da maksimalno pojednostavim, premda je to daleko složenije? Hoćeš li mi reći da je to nešto što moj mozak zaključuje temeljem ranijih iskustava, da je to naučio?

Zašto zapravo sanjamo? Što su snovi? Kako se mogu znanstveno objasniti prekognicijski snovi? Ovo potonje me najviše zanima. Slučajnost? Kako je objasniti?

Što su telekineza, psihokineza i telepatija? Kako se one mogu znanstveno objasniti? Ili matematički?
1) Intuicija je, ako misliš na sam oblik razmišljanja, razumijevanje stvari bez truda, tj. bez primjene razuma. Dakle, ne razmišljaš aktivno je li nešto dobro ili loše, nego to nesvjesno pretpostaviš. Nije ništa mistično, ovisi o prethodnom znanju. Bez aktivnog razmišljanja povučeš prethodno iskustvo koje je najsličnije situaciji u pitanju, i odlučiš na temelju nje. Skupina neurona koja sudjeluje u intuitivnom načinu razmišljanja locirana je u desnoj hemisferi mozga. S obzirom na to da se radi o aktivnosti neurona, opet je to krasna fizička pojava. Stotine studija.

2) Uh, preširoko područje. Oslonit ću se na ovo što te najviše zanima, što su prekognicijski snovi. Ne postoji takva stvar, to je čisti zakon velikih brojeva. Od svih slučajeva sanjanja, je li uopće potrebno naglašavati da će jedan od tih snova zapravo pogoditi nešto što će se dogoditi? Sedam milijardi ljudi na ovom planetu, svaki sanja svaku noć, to je 7 milijardi puta 365 = minimalno 2555 milijardi snova godišnje, tako teško očekivati da će nekoliko slučajeva biti sanjanja nečega što će se zapravo dogoditi? Dodaj tomu da ljudi zapravo sanjaju o nečemu što im je poznato, da mogu pretpostaviti ishod na temelju svog znanja, i da taj ishod nije nevjerojatan, vjerojatno ima i više slučajeva. Što ne znači da je išta više od slučajnosti, nemamo nikakvu osnovu pretpostaviti da je više od slučajnosti. Nemamo osnovu.

3) Telekineza, psihokineza, telepatija? Nikad nisam vidjela nikoga tko je za to sposoban. Neka slobodno dođe na dvostruko slijepu probu koju svaki brocoš bilo kojeg prirodoslovnog fakulteta može postaviti, neka na slijepoj probi dokaže da je to nagađanje bilo što više od slučajnosti - promijenit će temelje znanosti. Do sada su također postavljene stotine slijepih proba na takvima koji tvrde da su telekinetični ili telepatični, NIJEDAN, ali nijedan nije uspio proći dvostruko slijepu probu. Opet, ljudi im žele vjerovati. Jednostavno žele da postoji više nego što postoji.
1.intuicija nije oblik razmisljanja!
2.krivo-ljudi ne sanjaju o necemu sto im je poznato...oslobada se podsvijest....i cesto nesto sto je potisnuto
3.toga ima a imas i zapise
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la phos » 26 svi 2010 12:24

sul. je napisao/la:
phos je napisao/la: ali na ovo se moram nadovezati...
ocito bas i neznas puno o mayama i inkama...
znanja koja smo mi tek nedavno otkrili,oni su posjedovali puno ,puno prije...
ove tvoje izjave dokaz su da lupetas bez oslonca (realnog)
tim vise imam razlog za odustajanje...
o egzatnosti ne bih s tobom...
matematika uopce nije cista...od kud ti to?!?!?!?!?!?!?!?!
e da u matematiku mi se nemoj petljati...molim te...hrackaj sta hoces,ali matematiku mi ne diraj... :)
Molim lijepo, ne pretpostavljaj da nešto tako široko poznato ne znam, čisto je nepristojno. Ne potcjenjujem ni ja tebe - zato pokušavam u svakom postu odgovoriti na sve tvoje navode. Poštovanje prema sugovorniku prije svega. Pa nismo životinje.

O egzaktnosti ne bi sa mnom? OK. Zašto, ne vidim. Iako sam ja ona egzaktna u ovom razgovoru.

Ja ne "hračkam". Ja razgovaram. Matematiku poštujem više nego bilo koju znanost, upravo zato što je egzaktna. Znanstvena istina u najčišćem obliku. Zapravo, ti je napadaš. Što to nije čisto u matematici i njenim dokazima?

Molim te, vrtimo se u krug, samo otvaramo nove teme, umjesto da odgovoriš na bar jedno "što točno".
ne znam na koju matematiku mislis,ali matematika nije egzaktna,tj egzaktna je po smislu nasih postavki,sve sto je u matematici nepoznato-ubacuje se koeficijent :) dakle...realno nije egzaktna,ali ju postavljamo kao egzaktnu da bi razumijeli neke stvari
ne omalovazavam te...ne brini.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 12:52

tamara3 je napisao/la:
Nigdje nisam rekla da je intuicija mistična pojava, a to da ćeš se pozvati na ranija iskustva sam znala unaprijed. Ipak, ako govorim samo iz vlastita iskustva i pogledam unatrag, za brojne situacije ne bih mogla tvrditi da su posjedovale elemente koje poznajem, pa sam temeljem njih mogla donijeti neki sud/odluku/štogod.

Nemamo? Teorija da ljudi sanjaju ono što im je poznato već je na dnu bunara jer to jednostavno nije istina. Sama imam nekoliko primjera iz vlastitog života, s ljudima koje uopće ne poznajem, slabo poznajem ili koji nemaju pojma što se sa mnom događa, a kamoli da bi mogli predvidjeti nešto temeljem prethodnih ili bilo kakvih informacija jer ih nemaju/nisu imali.
Uostalom, zanimalo me zanstveno, egzaktno objašnjenje takvih snova. Kako netko može znati/imati točnu informaciju o tome što će se dogoditi, recimo sutra? U desetom dijelu svijeta? S nekom tamo osobom? Koja polovica mozga, koji neuron(i)?

Kažeš da nikad nisi vidjela nikoga tko je za to sposoban. Zašto bi bilo relevantno to što ti nisi vidjela takvu pojavu? A relevantno je što si negdje pročitala o rezultatima slijepih proba? Linkovi na studije? Jesi li čula da se takve pojave mogu dogoditi (i) spontano?
1) Pa upravo taj problem jest što ne prepoznaješ najčešće. Ne znači da nije taj mehanizam, samo da ga ne prepoznaješ :) Što se mene tiče, jedino je bitno da se ne svrstava u nešto supernaturalno, kojim mehanizmom ćeš objasniti, i koliko mehanizama postoji, sasvim mi je svejedno. Bitno da je fizički princip. Ne vidim u čemu je problem.

2) Tko to ima egzaktnu informaciju što će se dogoditi sutra, u drugom dijelu svijeta, s nekom tamo osobom? Ne vjerujem da neki ljudi, eto, samo neki ljudi, imaju dar za nešto tako veliko koji nitko drugi nema. Tko ima? Zašto nam svima ne pokaže? Zašto se ne da na testiranje? Anegdotalni primjeri, makar i tvoji, nisu dokaz. Slučajnost. Koja polovica mozga? Ne znam koja je točno zadužena za stvaranje veze tamo gdje je nema, ili za maštu, ili za deluzije, ili za lakovjernost.

3) Ma sve se pojave događaju spontano :D . Gle, kažem nisam ja vidjela, jer znam da nitko nije vidio ni dokazao. Da jest, sve bi se okrenulo naopačke. Tvoj doktor ti se više ne bi usudio dati nešto što ti spušta tlak ako imaš visok tlak. Morali bismo baciti svu tehnologiju, jer je sva zasnovana na testiranju dvostruko slijepom probom.

Meni je relevantna slijepa proba, da. Bolje od toga ne može.

Nedavno sam čitala o jednom tipu koji je tvrdio da je telepatičan. I stvarno, on se okrene leđima, pokrije oči rukama, neka žena crta na papiru iza njega, a on pogađa što crta. Fascinantno. Onda su ga doveli na test. Isto on pogađa... Znanstvenici na guzici. Dok jedan nije pregledao snimku i vidio da ima mala ogledala na rukama kojima je prekrio oči. Da nije postavio pravo pitanje, zašto bi se netko okrenuo i još pokrio oči, možda i prošlo, iako bi i dalje bilo bezvrijedno dok netko ne reproducira rezultate.

Anyway... dvostruko slijepa proba. Primjer. Rašljari. Stavili su im 20 kutija u sobu, u 10 je bila voda, u 10 ne. U jednoj skupini su bili navodni rašljari, u drugoj kontrola, "obični ljudi". Onda su uzeli rašlje i pogađali u kojoj je kutiji voda. Zanimljivo, s jednakom, i to statistički zanemarivom točnošću, identično, su pogađale obje skupine. Ništa više od izračunane vjerojatnosti točnosti s kojom će slučajno pogoditi. The Lancet, 2006., ako se ne varam. I to je krasan primjer dvostruko slijepe probe. Zanimljivo, svi rašljari su nakon toga pobijanja svoga rašljarstva rekli da "nije bio njihov dan". Racionalizacija :D

Meta analiza homeopatije, svih dosadašnjih dvostruko slijepih proba, isto The Lancet. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16125589

Meni je samo to smiješno, kako nikada, ali nikada nijedna ta alternativna teorija nije prošla dvostruko slijepu probu, ma na koliko se testiranja išlo, a svi to tako fino zanemaruju i još uvijek vjeruju. Pa da nešto vrijedi, valjda bi bar jednu od stotina prošli. Na kraju, to je onaj pidgeon effect, vidiš uzorak tamo gdje ga nema, a zanemaruješ vidjeti poveznicu tamo gdje je ima.

@phos - dati tri jednostavno proširene rečenice, i nešto kategorički tvrditi, to nije rasprava. Smiješno je.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Zita » 26 svi 2010 12:58

kako ne, bolja je duplo slijepa proba :haha:
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 13:07

Oh da, zaboravih jednu važnu činjenicu.

Jedan znanstvenik, Randi, ako se ne varam, uz potporu drugih znanstvenika, ponudio je nagradu od milijun dolara bilo kome tko dokaže da ima bilo kakve telepatske ili telekinetske sposobnosti (ili bilo koje "psihičke sposobnosti" koje većina ljudi nema). To je bilo prije desetak godina.

Do dan danas, nitko nije skupio nagradu. Od svih navodnih telepata i telekinata ili što već, niti jedan nije uspio pokazati da ima bilo kakvu sposobnost.

Nagrada i dalje raste.

http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html - to je otprilike sve što treba znati o telepatima.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 13:29

sul. je napisao/la:2) Tko to ima egzaktnu informaciju što će se dogoditi sutra, u drugom dijelu svijeta, s nekom tamo osobom? Ne vjerujem da neki ljudi, eto, samo neki ljudi, imaju dar za nešto tako veliko koji nitko drugi nema. Tko ima? Zašto nam svima ne pokaže? Zašto se ne da na testiranje? Anegdotalni primjeri, makar i tvoji, nisu dokaz. Slučajnost. Koja polovica mozga? Ne znam koja je točno zadužena za stvaranje veze tamo gdje je nema, ili za maštu, ili za deluzije, ili za lakovjernost.
Pa vidi, to što ti ne vjeruješ opet nije relevantno za raspravu, dapače. Ni ja ne vjerujem u koješta, no to ne znači da ne postoji ili nije točno. Zašto primjeri, "pa makar i moji" ne bi bili dokaz? Zato što se nisu dogodili u sklopu istraživanja/studije na tvom faksu? Ili negdje drugdje? Dogodilo se, događa se, znači tako je, i postoji. Zašto bi se svima pokazalo ili testiralo, uostalom? Znači li to da bi se svatko kome se dogodi prekognicijski san trebao podvrgnuti testiranju i objaviti svoje iskustvo svijetu? Pa ne, ne bi, ali to nikako nije i ne smije biti razlog za automatsko odbacivanje činjenice da to postoji.
sul. je napisao/la:Ma sve se pojave događaju spontano :D.
Kako? Uzmimo za primjer da ja tvrdim da imam npr. sposobnost čitanja misli, da mi se to povremeno dogodi. I onda dođem k tebi i ti me testiraš određenim metodama i slično ne bi li nešto dokazala. I ja se moram dovesti u stanje da to mogu napraviti, u nekakvim strogo kontroliranim uvjetima. Znači, nije spontano.
sul. je napisao/la:Meni je relevantna slijepa proba, da. Bolje od toga ne može.
Ne, a? :D Lijepo je znati da je netko tako uvjeren u jedinu ispravnu metodu.
sul. je napisao/la:Anyway... dvostruko slijepa proba. Primjer. Rašljari. Stavili su im 20 kutija u sobu, u 10 je bila voda, u 10 ne. U jednoj skupini su bili navodni rašljari, u drugoj kontrola, "obični ljudi". Onda su uzeli rašlje i pogađali u kojoj je kutiji voda. Zanimljivo, s jednakom, i to statistički zanemarivom točnošću, identično, su pogađale obje skupine. Ništa više od izračunane vjerojatnosti točnosti s kojom će slučajno pogoditi. The Lancet, 2006., ako se ne varam. I to je krasan primjer dvostruko slijepe probe. Zanimljivo, svi rašljari su nakon toga pobijanja svoga rašljarstva rekli da "nije bio njihov dan". Racionalizacija :D
I National Geographic? Gledala sam to i nisam impresionirana. Mislim da je u istoj emisiji bio test s blizancima koji su, međusobno okrenuti leđima, trebali birati kravate i poslije još neke karte iz špila. Odabrali su kravate različitih boja i nisu pogodili koju je kartu onaj drugi izvukao i o'ma je zaključeno da telepatska veza između blizanaca ne postoji. Oprosti, ali to je so lame jer je najčešće riječ o prosječnim ljudima poput nas koji povremeno dožive takvo što, ne induciraju to namjerno. Vrlo je velika vjerojatnost da će zato na testu "pasti" pa će neki znanstvenik slavodobitno uskliknuti "heureka, dokaz'o sam da to ne postoji" i napisat studiju. Il' se snimit za NG.
sul. je napisao/la:The Lancet. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16125589
Pa? Placebo je bio poznat i prije 2003., i u čemu je tu točno problem ako funkcionira? Očito funkcionira zato jer ljudi vjeruju da će ih to (ili nešto drugo) izliječiti, što može biti samo dobro. Što nas dovodi do pitanja vjere koja je vrlo apstraktna sama po sebi. I nimalo znanstvena, jel tak?
Pa proučavani su i učinci molitve na dvije različite grupe srčanih bolesnika u jednoj bolnici.
Oni za koje se molilo oporavljali su se dvostruko brže i bolje su reagirali na lijekove. Ne znam točne podatke jer su mi doma na PC-u, pa ću ih navesti kada do njih dođem.
sul. je napisao/la:Meni je samo to smiješno, kako nikada, ali nikada nijedna ta alternativna teorija nije prošla dvostruko slijepu probu, ma na koliko se testiranja išlo, a svi to tako fino zanemaruju i još uvijek vjeruju.
Kako znaš da možeš tvrditi takvo što? Mislim, nikada, ali nikada je prilično onako, konačna izjava. Mogla bi to reći da su ti poznati rezultati ama baš svih ikad napravljenih istraživanja i studija na tu temu. Ali nekak si mislim da to baš nije moguće :).

Gost

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Gost » 26 svi 2010 13:43

The truth is out there.

:D

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 13:54

1) Ne može nitko tvrditi da se događa dok to ne dokaže. Koji je smisao ako netko bubne glupost, i onda cijeli svijet mora utvrđivati da se NE događa? Ako već dođe do toga da moramo dokazivati, da, trebalo bi testirati prekognicijski san, ne na svakome, ali na relevantnoj veličini uzorka koji može biti dovoljan da se izvede zaključak koji govori je li slučajnost ili nije. U slučaju prekognicijskog sna, čak i ne moramo, zakon velikh brojeva je sasvim dovoljno objašnjenje, i vjerojatno točno objašnjenje. Naravno da je objašnjenje bitno, istina je bitna. I takva objašnjenja vode to napretka.

2) Kad kažem spontano, mislim na entropiju :D - mala interna šala. Ako je tvoj mozak postoji, opipljiv je, mjerljiv je, i uvijeti oko tebe su definirani, moraju se moći reproducirati. Nije fer, kužiš. Nije fer da jedan znanstvenik dobije neke rezultate, onda ih da svijetu da ih testiraju, ako ih nitko ne reproducira može godine baciti niz odvod, otvara se tako svakojakvim napadima i slično - a ove koji tvrde da su nešto pronašli "alternativno" se ne smije dirati jer su eto, u "posebnim uvjetima" za razliku od svega ostaloga.

3) Nije National Geographic, nego the Lancet. Nisu ni slična kategorija.

4) Pa funkcionira placebo, nema sumnje u to. Ali ona ne moramo placebo prozivati "homeopatskim lijekom", nego placebom. U placebo ne trebamo ulagati niti ga kupovati. Niti uvjeravati ljude da je nešto više od placeba. Kažemo placebo i mirna Bosna. A većina ne da, i poklali bi se samo da vrište da nije placebo. Čitala sam studiju o molitvi.

5) Znam da nikada nijedna nije prošla, jer su sve kategorizirane i objavljene javno - ne moram ih sve pročitati (zato postoje meta-analize), i da je ijedna prošla, bila bi senzacija, i ne bi bilo osobe koja za nju ne bi čula. Imaš i drugo na temelju čega to mogu pretpostaviti - odem na pubmed ili drugi specijaliziraniji resurs i upišem "evidence of telephaty" i ne dobijem ništa. Tako znam da nijedna nije dokazala :)

6) Na tom zadnjem linku koji sam dala, imaš popis telepata koji su izašli na testiranje. Njih preko 500. Nijedan nije prošao ni preliminarno testiranje.

7) Ne vidim odgovor još uvijek tko to ima egzaktnu informaciju što će se sutra dogoditi na drugom kraju svijeta nekoj totalno nepoznatoj osobi.


OK, evo, zadnje moje riječi u ovoj temi, i samo ću ponoviti ono što sam već rekla. Meni poanta ove rasprave nije da sada tu dokazujem da nešto jest ili nije, to je na drugima da dokazuju, meni samo užasno smeta što su ljudi skloni, između dvaju mogućih objašnjenja, od kojih jedno ima solidnu znanstvenu osnovu, a drugo čak nije ni moguće testirati jer je toliko apsurdno - odabrati ovo potonje. Uvreda je inteligenciji, 'bemu.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 14:22

Ne znam za kategorije, ali znam da je isti takav eksperiment s rašljarima prikazan u toj emisiji. Skupa s blizancima i koječime još.

Eh da, sposobnosti se ne moraju moći reproducirati u definiranim uvjetima jer nije moguće u potpunosti reproducirati te uvjete. Okej, moš' reproducirat temperaturu prostorije, ne znam, boju zidova i slično, ali ne i sve ostale faktore koji mogu ili su mogli utjecati na eventualnu telepatiju i slične pojave. U kakvom je stanju bila osoba kad joj se to dogodilo? Što je taj dan jela? S kim je razgovarala? Što je osjećala? Što je sve tome prethodilo? I tako dalje.
Ja bih, stoga, rekla da nije fer apriori tvrditi da nešto jest ili nije tako testiranjem u, recimo to tako, polovičnim uvjetima.

I ne bih se složila da je to "uvreda inteligenciji", ako se slažemo da brojne pojave na ovom svijetu nije moguće znanstveno dokazati ni objasniti.
Mislim, ne moraš se ti slagat s tim, ali meni to zvuči zdravorazumski. Općenito mislim da je čovječanstvo suviše opterećeno nevjerovanjem u nešto što se ne može vidjeti/opipati/znanstveno dokazati.

Nisam ni ja nikad bila u Australiji, nisam stala na njezino tlo niti je pomirisala i opipala ili vidjela drugdje osim na fotografijama i televiziji, ali znam da postoji.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Pi » 26 svi 2010 14:31

Dizajniraš eksperiment prema potrebama situacije. Recimo, imaš pacijenta koji tvrdi da mu "preskače srce." Napraviš mu EKG, ne vidiš ništa čudno, ali eto, nisi ga cijelo vrijeme snimao, pa ne možeš tvrditi da mu nije ništa. I smisli znanstvenik Holter. Zašto bi reproducirao uvjete u kojima se događalo "preskakanje," kada može drukčije dizajnirati test.

Isto tako - eto rješenja, nema potrebe reproducirati, ako netko stvarno hoće, može dizajnirati test za to. I dizajniran je - u svim ovim primjerima Randijevim neovisni tim je išao u kuće tih ljudi, pristajao na njihove uvjete, pratio ih non-stop, opet ništa. Nikad ništa.

Još uvijek ne znam za točno koje pojave kažeš da postoje, a da se ne mogu objasniti slučajnosti, a zaista postoje i ne možemo ih dokazati. Riječ "postojati" znači sama po sebi da mora biti dokazivo. Inače ne postoji. Ne znači da smo već dokazali. Samo da MORA moći biti testirano.

OK, sad sam stvarno gotova.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 14:54

Ajde nek si ti gotova, ali ja ću još malo.

Kad sam govorila o pojavama od kojih sam neke nasumično navela (nemam neko nadahnuće danas), pitala sam kako se, i mogu li se, znanstveno dokazati.

Uvjeti: i dalje tvrdim da ih nije moguće reproducirati sto posto jer je to naprosto nemoguće. Jer na njih utječe milijarda čimbenika i okolnosti koji su svi skupa neponovljivi, ili teško ponovljivi.

Primjer blizanaca, recimo: postoje brojna svjedočanstva ljudi koji kažu kako su, iako kilometrima daleko, osjetili da s njihovim bratom/sestrom nešto ne valja. Ili su osjetili bol kad i onaj drugi/a. Ili su... to smo svi čuli, što iz prve, što iz druge ili desete ruke, ali jesmo.

Ima puno primjera i majki koje tako reagiraju na svoju djecu i obrnuto. Osobe koje su međusobno vrlo bliske isto tako.

Onda njih netko zatvori u sobu i testira njihovu sposobnost da odaberu kravate iste boje, to se, naravno, ne dogodi i cijela teorija o telepatskoj povezanosti blizanaca pada u vodu, objavi se studija u kojoj se eksplicitno tvrdi kako je to "znanstveno dokazano".

Ali za njih, kojima se to dogodilo/događa, to postoji. I tko može tvrditi da nije tako? Znanstvenici koji to nisu uspjeli dokazati i onda to postaje ultimativna i jedina istina?

Avatar
nexus 6
Postovi: 1414
Pridružen/a: 06 stu 2005 22:11
Spol/rod: muško
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Zg

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la nexus 6 » 26 svi 2010 15:09

Ja bih da tamara3 ili netko drugi ako ima neki takav doživljaj, a da nije preintimno, opiše te svoje dogadjaje, prekognicijske snove ili bilo šta što spada u domenu paranormalnog pa da vidimo da li se to da ili ne da izracionalizirat. Ili barem jedan najčudniji ajd. Ja imam jedan svoj ali nemrem o njemu ni razmišljat jer mi je prebolno i ne želim se tog ni prisjećati, a kamoli pisat, no svejedno ga mogu svrstat u domenu slučajnosti makar je weird.
I`m in touch with humanity.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la tamara3 » 26 svi 2010 15:15

Ne bih to javno jer je i meni bolno, ali imaš PP.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Astralna projekcija

Post Postao/la Zita » 26 svi 2010 15:17

o ne ne ne, nisi usla u podrucje aritmija srca i da si to doista stavila kao primjer.
ulazim u totalni off ali ovo je vec preslo sve granice dobrog ukusa a i "dijagnostike"

I tako stave ti holter ekga 24h i u svih cca 100 000 (vise manje) otkucaja vide normalne R-ove, normalne QRSe, normalni ritam, 0 SVES ili VES, ST spojnica ko iz udbenika, nema apsolutno nikakvih anomalija na ekgu a kad ono osoba osjeca "preskakanje", dolazi do sinkope, presinkope jednom-dva-10x mjesecno i to je toliko prestrasi i unistava da dolazi do potrebe psihijatrijskog lijecenja.

Nije bed, navodi se da do 60% ljudi dozivi odredjenu vrstu "aritmija", tu i tamo koju svesicu ili vesicu al ti se drzis svog 24 satnog ekga i doslovno pacijentu kazes da je lud jer ti imas par papira ispred sebe koji govore da on to nema i boli te dupe. Nogom u dupe i van iz ordinacije, ko te jebe-idi psihijatru. Bravo.

Za tebe srce radi apsolutno ispravno jer si ti napravila jedan obican holter ekg 24h i to je tebi dokaz da su zadovoljeni svi uvjeti?
Nevjerojatno

Smijesno je napominjati da vrijeme, stres, pms, hormoni i ostalo mogu utjecati na iste aritmije, jer za takve stvari nije potrebna diploma medicinskog fakulteta jer to znaju i babice na placu.

Stoga, da bi tvoj test bio valjan osoba bi trebala nositi taj holter daleko duze od jednog dana i to u apsolutno svim uvjetima (zato zacudo postoji i ILR), da bi mozda mogli reci da je apsolutno sigurno i valjano da ona nema "preskakanje" srca koje si ti spremna sa lakocom odbaciti. jadni ljudi

Iako je u vecini tih slucajeva preskakanje benigno, nikom nis itd, nemas osnove tvrditi kako si ti jednim holter ekgom od 24 sata dokazala svoje

Dapace, ponavljajuci holteri 24h, holteri 48h, pa cak i ILR sistemi koji rade monitoring rada srca po nekoliko mjeseci (!) te ergometrije pobijaju tvoju ideju u samom zacetku

mislim stvarno..
Measure of a woman is her sense of humor

Odgovorite