
- Autor/ica CROL/Međimurske novine
-
Objavljeno: 23. listopada 2018.

Molitelji inicijative "40 dana za život" i ove su se jeseni strateški rasporedili pred bolnicama hrvatskih gradova, pa tako i u Čakovcu. Bili su temom sjednice tamošnjeg Gradskog vijeća jer su HNS i stranka Pametno zatražili da se na dnevni red uvrsti i prihvati njihov prijedlog o izmještanju skupine molitelja, a SDP-ov gradonačelnik je to – odbio.
Prema pisanju Međimurskih novina, HNS i Pametno zatražili su od čakovečkog Gradskog vijeća da na dnevni red zadnje sjednice uvrsti i prihvati njihov prijedlog o izmještanju skupine molitelja 150 metara od bolnice i drugih zdravstvenih ustanova. U svom prijedlogu pozvali su se na zakon o javnom okupljanju i članak 11 u kojem su navedena mjesta gdje se ne smiju održavati prosvjedi, između ostalog i bolnice jer se time remeti mir bolesnicima.
Kazali su da je prosvjed molitelja usmjeren na ranjivu skupinu žena koje prolaze kroz teško životno razdoblje, a prosvjednici ih ciljano uznemiruju i stvaraju na njih dodatni psihički pritisak te da je slobodno odlučivanje o rađanju djece temeljno ljudsko pravo koje uključuje pravo na pobačaj.
"Nije stigla nijedna primjedba"
Prijedlog HNS-a i stranke Pametno iznijela je na HNS-ova vijećnica Karolina Juzbašić, jer Pametno nema vijećnike u Gradskom vijeću Čakovca.
Gradsko vijeće odlukom vladajuće većine odbilo je taj njihov zahtjev uvrstiti na dnevni red prošlotjednog zasjedanja s obrazloženjem koje je iznio gradonačelnik Stjepan Kovač (SDP).
Vijećnicima HNS-a odgovorio je da Grad Čakovec u svojim postojećim aktima ima regulirano gdje i pod kojim uvjetima se može prosvjedovati na javnim površinama u Gradu do te mjere da se s komunalnim redarom određuje i mikrolokacija svakog prosvjeda.
"Dosad ni u bolnicu ni u Grad nije stigla nijedna primjedba da bi molitelji bilo koga uznemiravali", kazao je Kovač. Dodao je da "u demokraciji svi imaju pravo na svoja stajališta i prosvjed, i oni s kojima se ne slažemo" te poručio da je "to bit demokracije".
Komentari
Alternativno, s grupom istomišljenika (molitelja) napraviti špalir na ulazu u crkvu i tijekom ulaska vjernika na glas čitati imena žrtava seksualnog zlostavljanja u katoličkim crkvama te ih pozivati neka ne uvode svoju djecu jer će i ona možda doživjeti nešto slično. Bi li to bilo zakonito? A moralno?