Sjeća li se netko te histerije?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Sjeća li se netko te histerije?

Post Postao/la tamara3 » 04 svi 2008 19:04

http://www.youtube.com/watch?v=FUJrIuMVnUQ

http://www.youtube.com/watch?v=1pbfegQH ... re=related

...i kako je bilo u Zagrebu: http://www.youtube.com/watch?v=LPoLcFyM ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=rHEFW8a1 ... re=related

...ja se nešto maglovito sjećam neke babe koja je grcajući urlala kako se više nikad neće moći smijati :o. Ne ponovilo se, mislim histerija :o.

Avatar
cvetka
nerealizirani potencijal
Postovi: 1203
Pridružen/a: 02 stu 2005 18:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: blizu dalekog

Post Postao/la cvetka » 04 svi 2008 19:29

premala sam si bila...
al se sjecam onih sirena na obljetnice smrti, jel? oko 15? :o
najbolje mi je bilo kad me zapadne nasred ceste, pa gledam ocel se auto stic zaustavit, il bu i meni to postala obljetnica :D
my only fear of death is coming back reincarnated...

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 04 svi 2008 20:49

najbolji su mi oni koji bi sad dali ruku u vatru da nisu jecali, pogotovo likovi koji su na stadionu hajduka spontano poceli pjevat druze tito mi ti se kunemo. a sigurna sam da bi sad do ti ijedan zakleo se da nije bio taj, dapace, da su tad osjetiti silnu srecu sto je tito umro.
nemam problema sa iskrenom tugom vec sa licemjerom

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 05 svi 2008 11:05

slabo se sjecam.
znam da sam cula na radiu kako je umro tito.
to sam prenjela starcima. koji mi nisu vjerovali.
nego su mislili da se zajebavam sa tako vaznom stvari.

meni je super zanimljiv ovaj naslov youtube fimica.
"Poslijednji ispraćaj vlaka sa Titovim lešom u Zagrebu 1980"
:D :D :D :D :D :D
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 07 svi 2008 07:01

Sjecam se toga i nije bila posljedica histerije.
Ljudi su Tileta iskreno voljeli jer su u to doba daleko manje osjecali nepravdu nego danas. I oni koji su plakali (a plakala je vecina gradjana) plakali su dijelom i zato jer su se bojali buducnosti. KAsniji dogadjaji su pokazali da je taj njihov strah bio opravdan.

Tile je u stvari bio jedina spona koja je odrzavala famozno "bratstvo i jedinstvo", i prilicno relevantan svjestki drzavnik. Njegov sprovod je okupio najvecu kolicinu svjetskih politicara toga vremena - mislim da je kasnije jedino Ivan Pavao II uspio tako nesto.

Kasnije nakon smrti su se rijeke ljudi slijevale u kucu cvijeca i to nije bilo pod prislilom. Isao je tko je htio - malo je bilo onih koji nisu isli.

Danas vecina prica drugacije zato jer su licemjerna govna koja svoj nedostatak karaktera pokusava sakriti iza navodne nevidjene represije.

Ono nisu smjeli ici u Crkvu, mrzili su Tita i slicno.
Seru. Ja sam oduvijek isla u Crkvu kad god mi se prohtjelo, a odgovorno tvrdim da je bilo malo onih koji su bili spremni i saslusati bezazleni vic o Titu a kamo li sto drugo.

Ista prica se ponavlja i sa Tudjmanom. Danas ga folko nitko ne voli - a 90-tih nisi mogao rijec reci protiv njega. Da ga Bog nije uzeo k sebi - brijem da bi jos uvijek on bio predsjednik.

Takva je rulja. Masa bez mozga i bez ikakve spremnosti da preuzme odgovornost za svoje misljanja i odluke.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 07 svi 2008 07:15

E da, i vecina nas je vjerovala da je on umro ranije (mozda mjesec, dva) ali da to nisu dali objaviti dok javnost nisu pripremili na to, jer su zadnjih par mjeseci redovito u svakim vjestima citali i izjave lijecnickog konzilija sto je bila svojevrsna psiholoska priprema naroda na to da ce umrijeti (sto je u stvari besmisleno jer smo svi znali da ne moze vjecno zivjeti).

Koliko "nitko nije plakao" najbolje govori podatak da se 10 godina nakon njegove smrti i dalje u drzavi nista nije mjenjalo i sustav nastavio funkcionirati po inerciji.

Da je bilo tako kako danas mnogi pricaju, zar ne bi bilo logicnije da su se promjene dogodile odmah poslije njegove smrti? Ili dok je nemocan, bez noge i pod lijekovima lezao u bolnici? Kad je umro imao je 88 godina (dakle senilni bolesni prastari starac) pa se ipak nitko nije usudio mjenjati bilo sto sto je on uspostavio (sa Kardeljom i ostalima) jer naprosto rulja to ne bi popusila.

Naravno - trebalo je 10 godina zestoke medijske propagande da se promjene osjecaji kod vise od 20 milijuna ljudi.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 07 svi 2008 11:29

sjecam se..kao i sprovoda,na kojem je bilo toliko ljudi,koji su mu odali pocast..a to mnogo govori o velicini njegove licnosti..a danas ga najvise pljuju oni koji su davali zakletvu:da sa njegovog puta nece skrenut..jee nece,,evo ih na pune su crkve takvih..a oni koji su camili po zatvorima i oni koji su bili bivse komunjarske ulizice,postali su presjednici,premjeri,sabornici i opljackali drzavu..a danas se prave ka ne znaju di je novac..
DA SJECAN SE,bila san mala,al sjecan se i sjecat cu se!!!

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 07 svi 2008 11:50

sumnjam da je vecina plakala jer su ga iskreno voljeli.
rulja je naricala u histeriji prvenstveno zbog masovnog straha.
izgubljeni bez svog vodje.
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
lunalestat
Postovi: 266
Pridružen/a: 26 ruj 2007 21:19
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Post Postao/la lunalestat » 07 svi 2008 11:55

Ja se ne sjećam..jos nisam bila ni u planu.. a znam samo da je to mojoj mamici pokvarilo dugo išćekivani izlazak..a još je bila maloljetna.. :eek:
luna

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 07 svi 2008 12:18

jabooka31 je napisao/la:sumnjam da je vecina plakala jer su ga iskreno voljeli.
rulja je naricala u histeriji prvenstveno zbog masovnog straha.
izgubljeni bez svog vodje.
..da su ga voljeli,ne bi ni deset godina pljuvali po njemu..narod je osjetio da je izgubio nesto sto vise nikad nece imati..bas san malo usporedjivala ove isjecke ..pa vise je ljudi plakalo u zagrebu nego u beogradu..ovi su samo posmatrali ka da je netko pa sa bicikla..glavnom :to majka vise ne radja i ovi koji su se rodili poslije,uce kako je bio los covjek,a pavelic ili draza bili dobri..zato nam i je ovako...mladi se dice uzdignute ruke,velicajuci pavelica..bas me zanima tko ih je sve to naucio..netko od ovih koji su toboze tad plakali..ma necu dalje..Tito je bio VELIK covjek i poslije njega vise nitko..spojio je istok i zapad,sjever i jug..a poslije smo sami bili svjedoci sto se desilo kad je umro..

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 07 svi 2008 15:55

jabooka31 je napisao/la:sumnjam da je vecina plakala jer su ga iskreno voljeli.
rulja je naricala u histeriji prvenstveno zbog masovnog straha.
izgubljeni bez svog vodje.
Krivo. Ljudi su ga iskreno voljeli koliko to uopce ljudi mogu iskreno.
On nije imao security kakav imaju danasnje vodje. Maltene je svatko mogao do njega doci. Nije se zatvarao trg sa svih strana da bi on izasao na pozornicu. U svaki grad kad bi dosao ljudi su hrlili da ga vide. A osiguranje je bilo beznacajno. I nikad ga nitko nije pokusao ubiti.
Sjecam se zgode kad je bio u Osijeku. Govor je drzao u parku - otvorenom sa svih strana, slusalo ga je na desetine tisuca ljudi. I to ne pod prisilom. Ljudi su ga jednostavno voljeli - i tko to danas negira - laze.

Kad je Tile umro, vecina ljudi se osjecala kao klinci kad izgube roditelja i zato su plakali. Bol, tuga i strah od neizvjesnosti.

I da, Juga je nakon 48-me krenula sasvim drugacijim putem u odnosu na istocni blok. To se ne moze nazvati diktaturom.
Mi smo doslovce bili negdje na sredini. I geografski ali i po drustvenom uredjenju. A sto se tice putovanja, Yu pasosem se moglo gdje god se htjelo. Bez obzira radi li se o zapadu ili istoku.

Trebalo je 10 godina jebacki jake medijske propagande da se promjene osjecaji kod ljudi. Prvih 3-4 godine nitko se nije usudui ni pomisliti nesto negativno o Tiletu jer bi naisao prvenstveno na osudu svoje najblize okoline.
Tko danas tvrdi drugacije je govno koje se ne moze suociti sa svojim osjecajima.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 07 svi 2008 16:16

I da, godinama nakon sprovoda ljudi su odlazili u Kucu Cvijeca da obidlju njegov grob.
Kuca se otvarala valjda ujutro u 8 i moglo se otici do negdje 18-20 h

Svaki dan od ranih jutarnjih sati stvarao se red pred ulaskom u kucu cvijeca. Bilo je valjda 4-6 osoba u jednom retku a red je bio dugacak po nekoliko kilomertara. Ljudi su prvih godina u redu stajali 4-5 sati da bi mogli posjetiti njegov grob. Iako su tijekom prve dvije godine odlasci u Kucu Cvijeca bili organizirani (firme, skole, mjesne zajednice, razne udruge ovih ili onih) niko nikog nije prisiljavao da ide. Tko je htio isao je, tko nije htio nije morao. prve dvije godine garant se nije moglo gore uci bez 4-5 sati cekanja. KAsnije se vrijeme cekanja spustilo na 1-2 sata. Ja nisam isla kad su isli moji iz firme - imala sam svirku koju nisam htjela propustiti.
Isla sam negdje 83-84 - te kada sam se sa ekipom slucajno nasla u Begesu. Cekali smo oko 1.5 - 2 sata.

Toliko o tome da ga nisu voljeli.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 07 svi 2008 16:52

i ja san bila mu na grobu..koliko je samo tribalo vrimena da se uspenjes uz brdo..unutra kad bi usa bija je mir..ljudi su nijemo prolazili gledajuci u grob..i ako ikad oden u beograd,opet cu posjetit mu grob..jer istina je tko nije to dozivija,nemoze o tome suditi,niti pricati..

Avatar
Leelou
Postovi: 77
Pridružen/a: 04 vel 2008 15:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Na putu prema dole...

Post Postao/la Leelou » 08 svi 2008 14:48

Premlada.

Sjećam se stajanja mirno uz sirenu, pionira i sl...

:prsa.se.pune.ponosom.dan.danas:
Jebem po kućama.

Avatar
WIRGINIA WOOLF
Postovi: 523
Pridružen/a: 09 srp 2007 17:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: black&white world...

Post Postao/la WIRGINIA WOOLF » 09 svi 2008 09:37

..meni ova vaša cijela priča izgleda kao preslika Kube i situacije s bolešću Fidela Castra..
..mislim da u cijeloj toj priči s titom ima puno više stvari od pukog,patetičnog...svi su ga voljeli kao oca..
..ok..on je izgradio takav image..ali treba pitati sve one nevine ljude koji su završili na golom otoku..da li je i njima bio otac..
..nije imao osiguranje!?..mislim da je on imao najbolje osiguranje koje se moglo imati..samo to nije bilo zgodno isticati,nije se uklapalo u sliku o pravednom,strogom,ali nadasve voljenom ocu..
..osim tog nije istina da nikad nije bilo atentata na tita..
..mnogi ga jesu voljeli..i shvaćam i zašto..ali ne treba zaboraviti ni onu drugu stranu novčića..postoji lice i naličje svake priče..pa tako i o titu..
..samo o naličju se moralo šutjeti..stoga, koliko ga se "iskreno" voljelo?..
Ne hodaj iza mene,možda te neću voditi.Ne hodaj ispred mene,možda te neću slijediti.Jednostavno hodaj kraj mene i budi mi prijatelj..

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 10 svi 2008 09:44

WIRGINIA WOOLF je napisao/la:..samo o naličju se moralo šutjeti..stoga, koliko ga se "iskreno" voljelo?..
- O nalicju se moralo sutjeti...
- Nije se smjelo ici u Crkvu...
- ljudi su zavrsavali na golom otoku
- slomio je Hrvatsko proljece

Pricamo li o trenutku smrti ili o cijelih 35 godina njegove vladavine?
Mislim ne bi bilo zgorega da se fokusiramo na odredjeni dogadjaj jer raspravljati na forumu o cjelokupnoj vladavini Tileta suceljavajuci argumente iz razlicitih perioda i situacija bas i nije pretjerano smisleno.

Daleko bi bilo smislenije da se dogadjaji sagledavaju kroz kontekst vremena u kojem su se dogadjali usporedejujuci sa situacijom i dogadjajima u drugim drzavama.

Sada pricamo o trenutku njegove smrti i pokusavamo otkriti razloge zasto je velika kolicina ljudi izasla na ulice ispratiti plavi vlak. Da li ih je netko onda prisiljavao na to, ili su bili ucesnici masovne histerije, ili su samo slijedili svoje tadasnje osjecaje. Pokusavamo rasvijetliti uzroke i razloge zasto su oni tako postupali onda i da li danas - kada mnogi negiraju svoje ponasanje - oni lazu, stide se, friziraju cinjenice ili se ponasaju u skladu sa danasnjim trendovima?
Ja pricam o konkretnim osobama koje imaju ime, prezime i JMBG i koje se danas sasvim drugacije ponasaju nego u to vrijeme.

Osobama koje su na primjer na mene slale miliciju zbog moga "podrivanja samoupravnog socijalizma i svijetlih tekovina nase revolucije". Nije ju slao Tito (on je vec onda bio mrtav). Slali su je jako sitni funkcionercici iz moje firme koji su danas - gle cuda - i dalje na nekim oblicima vlasti.

Ja pricam o svojim konkretnim sjecanjima, a ne o onome sto sam negdje cula ili procitala. Zato niti ne pricam o golom otoku (koji je krajem 70-tih vec bio prilicno minoran).
O nalicju se u javnosti odista moralo sutjeti, ali i u to vrijeme ja sam na svakom pijanom slavlju pjevala Ustani Bane, isla u Crkvu kad god bih se sjetila iako nisam bila vjernik, i da ne nabrajam dalje.

Ljudi su u trenutku njegove smrti reagirali kako su reagirali - i to se ne moze negirati jer postoje snimke i sve se moze lako utvrditi.
Ako su neki od njih plakali zato jer su se bojali pokazati ravnodusnost to vise govori o njima samima nego o Tiletu.
Ako su neki od njih histericno naricali - ne zato jer su ga voljeli - vec zato da ih drugi vide - i to govori daleko vise o njima samima nego o Tiletu.
Ako neki danas pokusavaju sakriti svoje ondasnje plakanje, ili ga opravdati "to se onda moralo" - su govnari koji bezocno lazu, licemjeri koji su bili nositelji svega losega sto je taj sistem imao.

Jer, interesantno, oni koji su na mene slali miliciju par godina kasnije za "podrivanje svijetlih tekovina bla bla" su najvise naricali usput biljezeci i tko je koliko zalio u trenutku Tiletove smrti, a danas na sva usta pricaju o tome kako nisu smjeli u Crkvu, o golim otocima, hapsenjima i kako su u trenutku Tiletove smrti slavili.

Eh da nije i moga sjecanja .....
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 10 svi 2008 10:21

WIRGINIA WOOLF je napisao/la:..meni ova vaša cijela priča izgleda kao preslika Kube i situacije s bolešću Fidela Castra.
Usporedjujes dva dogadjaja izmedju kojih je otklon od 28. godina sto bi da prostis bilo isto kao kad bi usporedjivala mogucnosti djeteta od 2 godine sa mogucnostima osobe od 30.
Ili mogucnosti najskupljeg modela automobila iz 80-te sa onim iz 2008.

Da bi se shvatili ti dogadjaji, moraju se sagledavati u kontekstu onog vremena, tehnoloskih mogucnosti, ukupne svjesnosti javnosti vezano za ljudska prava, informativnih i informatickih mogucnosti.

Da prostis, tek 2 godine naklon Tiletove smrti poajvio se u Engleskoj ZX Spectrum koji je iz danasnje perspektive bio igracka, a 1995 je oznacena kao godina u kojoj je internet iz drzavnih i vojnih resursa upravljanja u SAD-u prebacen u komercijalne vode.
Proslo je jos 2-3 godine da bi se nasao u, uvjetno receno, sirokoj primjeni kada su ga poceli otkrivati napredniji korisnici racunala.

Dozvoljavas mogucnost da je moja kcerka koja upotrebljava kompjuter gotovo od rodjenja, a internetom se sluzi od samog pocetka njegove siroke primjene, u ovim godinama koliko je sada stara (23) ima vise znanja i informacija, nego sto sam to mogla imati ja u tim istim godinama?
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Leelou
Postovi: 77
Pridružen/a: 04 vel 2008 15:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Na putu prema dole...

Post Postao/la Leelou » 10 svi 2008 10:23

Mi smo išli u crkvu...

Redovito slavili Božiće i Uskrse. Krstili se. Nismo bili u Partiji. Jedina je razlika što se onda nismo brinuli šta ćemo jest' i hoćemo li moći na more...

Šta ja znam, bolilo nas je za politiku, imali smo osjećaj da nam je bolje.
Jebem po kućama.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 10 svi 2008 10:27

WIRGINIA WOOLF je napisao/la:..nije imao osiguranje!?..mislim da je on imao najbolje osiguranje koje se moglo imati..samo to nije bilo zgodno isticati,nije se uklapalo u sliku o pravednom,strogom,ali nadasve voljenom ocu.
Tesko mogu logicki prihvatiti da je Tile, uzmimo 60-tih, mogao imati bolje osiguranje od Kenedija.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 10 svi 2008 10:36

Leelou je napisao/la:Mi smo išli u crkvu...

Redovito slavili Božiće i Uskrse. Krstili se. Nismo bili u Partiji. Jedina je razlika što se onda nismo brinuli šta ćemo jest' i hoćemo li moći na more...

Šta ja znam, bolilo nas je za politiku, imali smo osjećaj da nam je bolje.
Zanimljiv je i paradoks da danas o tom vremenu pozitivnija sjecanja imaju oni koji su onda isli u Crkvu i otvoreno slavili vjerske blagdane.

Mislim da taj paradoks najvise govori i o tom vremenu a i o onima koji danas po njemu tako "hrabro" pljuju.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
WIRGINIA WOOLF
Postovi: 523
Pridružen/a: 09 srp 2007 17:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: black&white world...

Post Postao/la WIRGINIA WOOLF » 14 svi 2008 19:40

ow je napisao/la:
WIRGINIA WOOLF je napisao/la:..nije imao osiguranje!?..mislim da je on imao najbolje osiguranje koje se moglo imati..samo to nije bilo zgodno isticati,nije se uklapalo u sliku o pravednom,strogom,ali nadasve voljenom ocu.
Tesko mogu logicki prihvatiti da je Tile, uzmimo 60-tih, mogao imati bolje osiguranje od Kenedija.
..da prostiš..dopusti da ima i onih koji ga ne doživljavaju kao "tileta"..
..ma što god ti mislila o tom..
Ne hodaj iza mene,možda te neću voditi.Ne hodaj ispred mene,možda te neću slijediti.Jednostavno hodaj kraj mene i budi mi prijatelj..

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 16 svi 2008 17:33

nikad nije nit postoji "savrsena drzava sa savrsenim vodjom ili receno presjednikom"..ova tema malo je otisla u sirinu..pa bi rekla..Tito je bija pobjednik,bija je na pravoj strani za vrijeme 2.svj. rata..poslije rata..dao je narodu drzavu vecu nego sto bi pavelic da neda bog ikad osta ,imao..yuga je bila nesvrstana..pili smo colu..dok poljaci i cesi,nisu znali ni za zvakace..radilo se i imalo se i to u vecini,a ne da se samo manjina bogatila..yuga je bila podjeljena na 6 republika i dvije autonomne pokrajine..pogledaj te malo bolje ,pa ce te vidjeti,koliki je Tito bija hrvat,ocrtana hrvatska ima plodonosnu slavoniju,sumama bogati gorski kotar,"takorec cila jadranska" od sjevera pa do juga,spadala je pod republiku hrvatsku(u tim granicama mi danas imamo jednu od najljepsih drzava na svijetu) i danas kazu nije bija hrvat,nije da za hrvatsku nista..ma da..zna je on da posli njegove smrti ,lesinari ce rascjepat drzavu i hrvatskom narodu da je najvise sto je moga..
a goli otok,svaka drazava ima svoj "goli otok"pogledaj amercki"goli otok" na kubi..i jos nesto,Tito nije bija Fidel Castro..njegov narod ima je place,ima je kruha,ima je ljetovanja,a sto kubanci imaju,rezim siromastva koji buraz fidela,ce naslijediti..
svatko ima pravo na svoje misljenje,ka i crkva da moli za one na blajburskom polju,a da na jasenovcu se nit ne pojave..
danas oni imaju vlast,"a "goli otok"je nepodobnost,jer nisi pri oltaru i u "njihovoj stranci",..idemo dalje,... i sad imamo lice i nalicje..

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 17 svi 2008 15:29

Baš. Vrlo se dobro sjećam da nam ništa nije falilo niti smo osjećali neizvjesnost.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 18 svi 2008 02:40

WIRGINIA WOOLF je napisao/la:..da prostiš..dopusti da ima i onih koji ga ne doživljavaju kao "tileta"..
..ma što god ti mislila o tom..
Danas ga doista vecina gradjana ne dozivljava kao Tileta, i to je u redu. Svi oni koji su rodjeni 70-tih i kasnije, a koji su danas u "punoj snazi" i nemaju ga zasto dozivljavati tako, jer se prakticki niti ne sjecaju kako je bilo za njegove vladavine. Oni koji su najebali za vrijeme 71-ve takodjer. Naprosto zato jer su najebali. No u ono doba takvih je bilo puno manje u nego onih koji su ga dozivljavali kao Tileta. No bilo je, sad vidim, dosta zohara koji se danas busaju u hrvatska prsa a zdusno su slamali hrvatsko proljece i cinkali muriji pijane klince koji su se usudili zapjevati Ustani bane ili Vilu Velebita (ja sam u to doba bila pijana klinka kojoj je pjevanje Bana ili Vile bio nacin dokazivanja u drustvu - 17 godina i tko mi sto moze ).

I da se vratimo malo na goli otok. Ti si ga spomenula - ocito ne znajuci uzroke, povode i sam smisao njegova postojanja.
Goli otok pusten je u funkciju nakon rezolucije Informbiroa 48-me, kada je Yuga istupila iz istocnog bloka i krenula svojim putem.

Dio naroda je to podrzao, a drugi dio (vecinom dotadasnji partijski funkcioneri) je otvoreno stao uz Staljina.
Danas znamo koliko je koji izbor bio pozitivan ili negativan. Staljinova vladavina je rezultirala brojem od 27 MILIJUNA zrtava dok je kroz goli otok ukupno proslo negdje oko 25-30 tisuca ljudi (do 88-e kad je ukinut) od kojih su velika vecina (oko 75-80 %) bili clanovi partije koji su se tamonasli kao pristalice Staljina. Jedan dio je smaknut (ne od strane vlasti vec u medjusobnim obracunima jer je UDBA (koja je by the way bila mila majka u odnosu na NKVD) tamo uspostavila princip samokontrole od strane samih zatvorenika i red se odrzavao na temelju cinkarenja, medjusobnih obracuna i sl.) ne kazem da je to ispravno - no onda je bilo jedino moguce. No interesantno je da niti jedan proljecar nije zavrsio na golom otoku. Kasnije su (nakon sto se pizdarija zvana Iformbiro smirila) na goli otok odlazili i obicni kriminalci.
Ne kazem i da na Golom otoku nije bilo nevinih. Bilo je dovoljno da nekoga susjed prokaze da je ruski spijun pa da zavrsi tamo. Stos je bio u tome sto je svatko objektivno i mogao biti ruski spijun jer prije toga nije bilo kuce u kojoj pocasno mjesto nije zauzimala Staljinova slika ili zbirka Lenjinovih knjiga. To je bilo takvo vrijeme.
Postavljam pitanje ( a mislim da nikome nije tesko pretpostaviti odgovor) koliko bi zrtava bilo da nismo istupili iz istocnog bloka? Sigurna sam da mnoge od nas sada ovdje ne bi sjedile. Vecina onih ciji roditelji ili roditelji njihovih roditelja nisu bili ekstremno tvrdo komunisticki orjentirani, onih koji uopce nisu bili u partiji a da o vjernicima niti ne govorim. I sigurna sam da bi se onda ztrve brojale u milijunskim ciframa (kako je bilo u Madji, Poljskoj, Rumuniji, Bugarskoj a one silne sitne SSSR drzavice da ni ne brojim).

Ja se uzivo sjecam upada Rusa u Cehoslovacku 68-me. Sjecam se kako je bilo u Madji prije rusenja berlinskog zida. I nitko me ne moze uvjeriti da smo se 48-me od rusa mogli odvojiti bezbolno. Uostalom to su pokusali cesi 20 godina kasnije i kad je staljin vec bio mrtav - 68-me pa su popusili i tenkove, i Gulag i uopce se ne zna broj zrtava. Jos manje me netko moze uvjeriti da se uopce nismo trebali odvajati.

Svi oni koji danas barataju golim otokom dokazujuci da je Titov rezim bio genocidan skacu sami sebi u usta - jer se vecina onih koji su na golom otoku zavrsili borila za jos vecu diktaturu i za jos gori rezim koji je stamanio vise ljudi nego je na ovim prostorima uopce bilo stanovnika. A onih nevini kojih je takodjer na golom otoku bilo - i koje nitko normalan niti ne porice su na zalost kolateralna steta i to se ne moze promjeniti. Kod operacije kada se pokusa otkloniti kancerogeno tkivo, ne reze se po samoj granici, Uvijek se odstrani i malo zdravog tkiva iz prostog razloga jer su se stanice raka mozda na njemu nastanile. To se radi da se u buducnosti ne bi iz njih ponovo razvio rak koji ce unistiti organizam.

Uostalom moj stari je, samo zahvaljujuci tome sto je stara bila pametna zena koja razmislja svojom glavom, izbjegao goli otok. Kreten je 48-me bio uvjeren da Tito IB rezolucijom izdaje svijetle tekovine revolucije i da treba ustati protiv njega. No stara ga je ipak uspjela uvjeriti da pobaca Staljinove slike i ostala ruska sranja.On je bacio slike i pritajio se, ali nikad nije prestao biti staljinist.
Takvih je bio jako puno - a povijest je pokazala koliko su bili u pravu. Kao sto je pokazala da je tim cinom 48-me Yuga krenula daleko demokraticnijim putem nego sto bi to bilo da je ostala u istocnom bloku.

Jedan od rijetkih ali i najpoznatiji (a i najmladji) stanovnik golog otoka sa osnova hrvatskog nacionalizma je bio Dobroslav Paraga. On je odista spusio u onom sistemu, no koliko se sjecam ni po uspostavi samostalne Hrvatske mu bas nisu cvjetale ruze.

Goli otok je klasični primjer kada se od dva zla izabralo manje. A ta dva zla u tom trenutku bila su JEDINI MOGUĆI IZBOR.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Odgovorite