...o cemu sad razmisljate...???

Podforum za dogovore oko izlaska, sportskih dogadjanja, pijanki, izvjesca o tome, prepricavanje itd te sve ostale interne i privatne fore i razgovore.
Odgovorite

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Kroacija » 26 ožu 2015 22:36

Hjoj, ona bi mene šlatala nogama ispod stola, minimalno. :touched:
Gurrl, I like your brains. Još par dana.

Avatar
Moloko
Postovi: 16477
Pridružen/a: 28 sij 2010 11:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Moloko » 26 ožu 2015 22:39

O tome kako je prostor prazan i bezvezan ako nema slika u njemu..
"Koliko me je tko tražio, toliko me je i otkrio. Koliko me otkrio, toliko me je zaslužio. I dajem sve, tek kad ima tko da sve i ponese."

Avatar
Silk Spectreii
Postovi: 839
Pridružen/a: 03 pro 2013 23:31
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Silk Spectreii » 26 ožu 2015 23:30

http://www.h-alter.org/vijesti/svi-smo-mi-mirjana-mirt

Ighh.. samo mi tlak skoci i onda se secerom vracam u normalu.. srecom pa imam fine belgijske cokolade..
Once you realize what a joke everything is, being the Comedian is the only thing that makes sense.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la slapa » 28 ožu 2015 12:07

kako je ovo jutros krenulo, čini mi se da će ovo biti jedan od onih dana za pamćenje. bring it on! :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
teddybear
Postovi: 337
Pridružen/a: 21 ožu 2015 20:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la teddybear » 28 ožu 2015 13:04

http://youtu.be/Fg9qvP9SbMw

Da se covijek zamisli..gdje smo,ko smo,kud idemo i kako ce sve ovo zavrsiti..
Set me free why don't cha babe
Get out my life why don't cha babe
'Cause you don't really love me
You just keep me hangin' on

Avatar
Silk Spectreii
Postovi: 839
Pridružen/a: 03 pro 2013 23:31
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Silk Spectreii » 28 ožu 2015 16:58

Once you realize what a joke everything is, being the Comedian is the only thing that makes sense.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la megan » 28 ožu 2015 17:26

o propuštenim pozivima sa skrivenog broja nakon izlazaka u hot pot.. :shrug:

i o čokoladi koja mi je upravo grubo istrgnuta iz ruke :cries:
Desert je visnjica :(


str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la str8faith » 29 ožu 2015 02:15

vec satima slušam njen izbor muzike , bože mili mislim da sam se opet zaljubila u nju :D od 30 pjesama nesviđa mi se 2 ili 3 , nakon jovanotija , kejt,sinfonije, čak mi se i od lane del rej sviđa ta jedna jedina pisma inače odbijam da slušm nju .za sad mi ova paše
Pobogu Licia
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Avatar
teddybear
Postovi: 337
Pridružen/a: 21 ožu 2015 20:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la teddybear » 29 ožu 2015 08:49

http://youtu.be/Qg8HQD5-seI

Kako on to izvodi?????? :sulking:
Set me free why don't cha babe
Get out my life why don't cha babe
'Cause you don't really love me
You just keep me hangin' on

Avatar
Crystal Fairy
Postovi: 7
Pridružen/a: 28 ožu 2015 11:08
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Crystal Fairy » 29 ožu 2015 10:30

kako je dobro da sam se napila jucer pa nema straha da pojedem pierre marcolini paketic do povratka u zg jer mi se gadi hrana :)
Everything in its right place

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Yeci » 29 ožu 2015 11:05

Probudih se baš i kako nemam zidn sat razmišljam jel podne ili jedanaest. U dva moram krenut na put. :faint:
Don't talk about life, live it.


Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la zwarte paard » 30 ožu 2015 11:57

pila sam pepsi i pomislila kako je logo u stvari hrvatska zastava bez sahovnice.

isla googlati i naisla na stosta. nisam znala da su napravili u stvari kampanju u kojoj su iako crnce koristili za zaradu, probili rasizam.

https://www.youtube.com/watch?v=-WnuZCqIUyQ preeedobro :D

https://www.youtube.com/watch?v=po0jY4WvCIc

ali otkuda im ova trobojka? nekao mi je objasnejnje da je to posebna kombinacija i slaganje posebne crvene sa posebnom plavom bojom, predosadno i nerazumljivo.

http://www.fastcompany.com/1160304/peps ... lunacy-max

http://www.goldennumber.net/wp-content/ ... 021109.pdf ??? a meni se cini i dalje da je to samo krug sa trobojkom.

nike se zove po niki samotrackoj. jesus, ove kompanije bas imaju muda kada se odvaze zvati kako se zovu... mislim da bi trebalo kao neki umjetnicki produkt izraditi niku samotracku, repliku i obuti joj nike patike. megalomanske neke, u skladu sa duhom vremena. da se vidi sto valja.
uvijek sam mislila da je kvacica znacenja: dobro je, provjereno, kao da je pobjegla sa nekog testa iz matematike, a ona toboze prati linije nike samotracke. dizajn je oduvijek bio zanimljiva starcica. cudom se nacuditi...

eto o tom razmisljam...

i razmisljam koliko propadnu doktori koji rade u javnim bolnicama i kako je to sasvim normalno. nekako mi je ostao u glavi prizor kirurga koji ulazi u ordinaciju sa jedno 6 slanaca. naravno da ce imati stomak i naruseno zdravlje kao posljedica svog napora prisutnog u cekaoni punoj ljudi. kako je tek bilo na titaniku, bas me podsjetilo na to...svi cekaju na neko rezanje...neobicno je biti na mjestu gdje svi cekaju neko rezanje da prezive. uozbilji pomalo i gane. osjecam uvazavanje. o tom razmisljam...u toj cekaoni sam se osjetila kao da sam covjek...inace se osjecam kao idiot.
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

backspace

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la backspace » 31 ožu 2015 07:01

Ovo sa chf vec prelazi svaku mjeru. To je mindset satorasa. Razumijem da je jako velik broj ljudi financijski needuciran, a to je za danasnje vrijeme jako opasno, i za needuciranost nema opravdanja. U skoli su nas tako ocjenama ucili. Ljudima su gladne oci, zasto bi oni u podstanarstvu bili kad mogu svoj stan 'imati'? I to ne stan od 40 kvadata na periferiji, nego ajmo 100 kvadrata u centru. Zasto ne bi imali auto? Zasto ne bi kupili vikendicu na moru? Zasto ne bi bili jamci nekom po kreditu? Stvarno zasto ne? Sto se mene tice, imaj to sve, ali nemoj kasnije traziti da ti podstanari to otplacuju i svi ostali koji nemaju ni blizu to sve zbog ceg si ti sad u problemu, ali bi se morali solidarizirati jer eto... Kocka je pala na 6, a ne na 2. A ti koji nemaju, nemaju zasto... Jer su bili manje pohlepni.
Pitam se koliko poduzetnika ne trazi rupe u zakonima da bi bolje poslovalo, koliko ih ne placa porez, koliko vas to ne bi radilo da moze..

Toliko toga jos na tu temu bih mogla, ali moram raditi.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Andain » 31 ožu 2015 08:02

^ stoji to što pišeš, ali to je dio problema. Drugi dio problema su banke i činjenica da doista vrše ozakonjenu pljačku.
Čitam baš članak za Ivu Majoli (LINK) i stoji sve na što se žali; banke tu na neisplaćene rate bez problema šalju cijelu glavnicu ljudima na naplatu neovisno koliki dio kredita još nije ni došao kao redovna rata, da ne spominjem da stavljaju valutu koja njima odgovara, ne ona koja olakšava ljudima vraćanje love. Što mi je skroz nelogično-što ne bi i njima cilj trebao biti da ljudi vrate love, ne da dobiju novu nekretninu u posjed (neovisno o 'hot' lokaciji iste)?

Ljubomorni i jadni komentari čitatelja ispod članka su još gori; iz nekog razloga su ljudima najgori oni koji su actually svojim zalaganjem došli do neke love pa im je posebno milo vidjeti njihov pad. :fuj:
“She's hot. I trust her.”
Hansel

backspace

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la backspace » 31 ožu 2015 09:57

Neću ulaziti u kondicije ugovora, naročito ne po onome što serviraju preko senzacionalističkih, nedovoljno objektivno obrađenih tema po news portalima. Ono što me zanima, reci mi, da imaš svoju tvrtku, isporučila si robu u vrijednosti milijun kuna, uzela si osobnu zadužnicu dužnika, dužnik upadne u probleme i vidiš da se nećeš moći naplatiti, osobna zadužnica tereti stan u kojem dužnik živi i ništa drugo nema (ili čak nema ni tog stana jer je sve prebacio na ljubavnicu), tih milijun kuna tebi nije preznačajno u godišnjoj dobiti koju ostvaruješ, dakle nećeš propasti, kako bi postupila? Ako bi izvisila na tom potraživanju, bi li se ubuduće bolje osigurala, zaposlila pravnika da se bavi takvim stvarima, pa i čovjeka koji bi se bavio samo procjenom rizika? Napravila jače klauzule, osiguranja u ugovoru jer zbog tih milijun kuna tvojih 20 zaposlenika nisu dobili bonuse za tu godinu. Imala si problem sa dobavljačima i došla možda u lošiju poziciju, izgubila reputaciju i sad ćeš zbog toga imati veći trošak nabave robe. Zbog neisplaćenih bonusa nekoliko djece od nekih zaposlenika možda neće moći na maturalac :trenutak.za.patetiku:. Ili hrpa njih neće moći na more. Ili recimo nećeš moći ući u planiranu investiciju iduće godine kojom bi zaposlila dodatnih 5 ljudi. Na kraju krajeva, tvoja tvrtka nije dobila ono što je korektno zaslužila. Zar ne?
Ok, a sad si zamisli da takvih dužnika sačinjava 80% tvog portfelja. Što ćeš? Kako ćeš strukturirati poslovanje da bude održivo?
Saberite se, ne rade poduzetnici ništa bolje, nit bi radili da ih se u banke stavi, ništa humanije. Samo eto, banke imaju takvu robu i usluge da su na meti svih jer se prečesto od njih baš traži da 'imaju srce'. Lako za srce, imajte odgovornosti, pa se stavite u okvire. Nisu mi baš za sve krivi drugi, sustav, banke, etc. Iva Majoli je imala masu loših poslovnih poteza, od kojih je najgori, po mojoj procjeni, bio odabir muža. :D Mogu ti sad ovdje staviti članke u kojima ćeš vidjeti što je sve kemijala i radila, a naročito njen muž. Prodaj stan na trgu i kupi 40 kvadrata u jelkovcu. To je ta igra, to je tržište, sad si gore, sad si dolje. Dok si gore, šutiš i uživaš, kad si dolje, onda tražiš suosjećanje i krivnju svud naokolo. I to bi trebali plaćati oni koji nikad u životu nisu i neće imati toliko koliko si imala ti. Jer neće se stvar prelomiti na bogatima, to već valjda i sama znaš.

Malo sam ga razvukla, mogu sad dalje :D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Andain » 31 ožu 2015 12:25

backspace je napisao/la: Na kraju krajeva, tvoja tvrtka nije dobila ono što je korektno zaslužila. Zar ne?
Znaš u čem je problem? Nijedna tvrtka na tržištu danas si ne može i neće dopustiti uvjete klijentima kakve banka ima za svoje korisnike, a koji su češće neg rjeđe lihvarski.

Banka kredite u vrijeme kad nema krize daje šakom i kapom i potiče na njihovo uzimanje neovisno o rizicima kojih je svjesnija od građana i poslodavaca (imaš iz više izvora da su banke poticale građane na CHF) i onda kad dođe kriza koju treba nekako izdržati zajedno s građanstvom i poslodavcima jer se u suprotnom nitko neće naplatiti, ona dolijeva ulje na vatru i produbljuje istu. Jer ako ti banka smanji kamatu ili produži trajanje kredita daje ti nekakvu mogućnost za razliku od situacije gdje ti za prvu naznaku krize u plaćanju pošalje prijevremeno glavnicu i praktično onemogući ikakav izlazak iz te krize, da ne velim da te uvuče u još veće dugove, jer automatski ne možeš ni ostale račune plaćati, a ako si poduzetnik kojem je tvrtka blokirana, u situaciji si da ne možeš ni zarađivati.

Sve počinje naravno od uvjeta ugovora, i slažem se da građani/poduzetnici na njih pristaju, al dok ljude svakako možeš prozvati za naivnost i needuciranost (ponegdje sigurno i razmetljivost :), banke su svjesne rizika i posljedica, i one se za to itekako osiguraju-znaš bolje od mene da banke rade procjenu vjerojatnost i rizika, i od štete se osiguraju ili kroz podizanje kamate ili kroz premije osiguranja. Uostalom, centralna banka komercijalnim bankama daje kredit po koliko..2%? Pa usporedi to s visinom kamate uz koju one plasiraju kredite na tržište i reci da se nisu osigurale.

Tako da bih rekla da nije upitno nečije slanje djeteta na maturalac koliko nezasitnost određenih krugova, gdje ak bonusi nisu miljunske svote, jednostavno nije dobro. :)

edit. A što se tiče tog da bi banke u toeriji trebale poticati privredu, znam (iz druge ruke, doduše) za jednu priču gdje su banke odobrile kredit za veću investiciju uz uvjet angažiranja stranih dobavljača (slučajno iz iste zemlje čija je i banka), tako da banke stvarno nisu ni caritas, ali ni partner u nevolji. A to bi trebale po defaultu biti, jer banka nikom ne treba kad imaš love ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la zenia » 31 ožu 2015 13:09

Sorry Andy, al banka nikako ne bi trebala biti Caritas. Ona raspolaže novcem građana i ja želim
da ona njime raspolaže racionalno, a ne da ga dijeli šakom i kapom.
Banka posluje na principu primanja depozita i plasiranja kredita na osnovu tih depozita. (ok ima ona i još neke izvore,
tipa kredita od majki, ali depoziti su u RH i dalje primarni).
Svi nekako zaboravljaju ovu prvu stranu priče sve dok
banke ne riknu pa ne možeš do svojih računa.
Ne može banka opraštati dugove niti ulagati u neprofitabilne projekte. Zato što i banka duguje onima čiji
novac drži. I onda tim novcem mora raspolagati kako treba.
Andain je napisao/la:centralna banka komercijalnim bankama daje kredit po koliko..2%?
Ovo nije istina, HNB ne koristi tu mjeru osim ako nije panika (a ponekad čak ni tad).
Centralna banka kreditira poslovne samo u funkciji posljednjeg utočišta, kad se desi kriza likvidnosti.
Andain je napisao/la:situacije gdje ti za prvu naznaku krize u plaćanju pošalje prijevremeno glavnicu
Za ovo ne znam je li istina i koliko se učestalo dešava. Ako se fakat dešava retardirano je. Prvenstveno zato što
banci nije u interesu da to radi. Efikasnije joj je produžiti ti kredit ili složiti neki dogovor drukčije otplate nego
da te ovrši.
Al dobro u to fakat nisam upućena pa neću sad komentirati neš pretjerano.

Da se razumijemo ne branim ja banke i znam da su masu toga radile kako ne treba. I trebale bi se itakako ozbiljnije
postaviti u ovim situacijama kriza, malo više fokusa staviti na društvenu odgovornost, što zbog društva što zbog svog vlastitog opstanka.
Jer ako propadnu dužnici propadaju i banke. One se ne mogu odvojiti od društva u kojem jesu.
Ali zazivati karitativno ponašanje banke je apsolutna glupost. Ona to ne može i ne smije.
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
Silk Spectreii
Postovi: 839
Pridružen/a: 03 pro 2013 23:31
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Silk Spectreii » 31 ožu 2015 13:19

http://www.youtube.com/watch?v=bx_LWm6_6tA

Eto, mislim da bolje od ovog tesko moze biti objasnjeno...
No down payments,no proof of income.. Tako je krenulo.. Od 6-e minute se dolazi do biti. Iako ja preporucam da se sve pogleda..

Deal with it, you took the risk.. smijesno mi je da uz sve to,po principu stockholmskog sindroma ima obraza opet narodnu prebacivat lopticu..
Zadnja izmjena: Silk Spectreii, dana/u 31 ožu 2015 13:42, ukupno mijenjano 1 put.
Once you realize what a joke everything is, being the Comedian is the only thing that makes sense.

Avatar
Silk Spectreii
Postovi: 839
Pridružen/a: 03 pro 2013 23:31
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Silk Spectreii » 31 ožu 2015 13:32

Stvarno mi nije jasno o cemu ti zenia pricas... Kakav karitas,kakvo sto.. Banke su toliko inkasirale u doba stvaranja i tijekom krize, da je to smijesno. Ne znam jeste uopce svijesni koliki dio svijetskog novca drze investitori i banke. Zato sto manipuliraju i varaju narod koji nije upucen u te financijske igrice.
I da,sada kad se guse u posljedicam rizika kojeg su oni bili svijesni od samog pocetka, ali je novac suvise fino mirisao da bi se na to obazirali, sada je vrijme da preuzmu dio odgovornosti. I to nije njihova dobra volja,nikakav caritas,to je moralna odgovornost i nesto sto moraju uciniti, i vjeruj, nece to napravit da bi narodu bilo bolje,nego da sebi omcu oko vrata maknu.
Once you realize what a joke everything is, being the Comedian is the only thing that makes sense.

Avatar
sunflower
Postovi: 2519
Pridružen/a: 01 kol 2012 22:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la sunflower » 31 ožu 2015 13:52

Crystal Fairy je napisao/la:kako je dobro da sam se napila jucer pa nema straha da pojedem pierre marcolini paketic do povratka u zg jer mi se gadi hrana :)

...jesu ovo kaj strši bradavice... na avataru...jel... :dork:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Andain » 31 ožu 2015 13:53

zenia je napisao/la:Svi nekako zaboravljaju ovu prvu stranu priče sve dok
banke ne riknu pa ne možeš do svojih računa.
Daj mi pliz primjer banke koja je riknula, a da nije bila povezana s mutnim poslovima.
:)

Što se tiče usporedbe s caritasom, to sam spomenula u drugom kontekstu, a pozivanje na redefiniranje visine kamata i prakse u puštanju glavnice na naplatu prije vremena teško da možeš reći da je isto što i dijeljenje love, što bi caritas, je li, bio. Ovo s glavnicom znam iz osobnog primjera frenda, a možeš isto vidjeti i da je praksa ako pratiš po novinama priče. Uostalom, linkala sam gore i situaciju s Ivom Majoli koju (@ backspace ;)) ne branim jer ne znam njenu situaciju, uzimam samo kao primjer nekog obrasca u postupanju banke.

Što se tiče stope koju HNB daje komercijalnim bankama, moguće da sam u krivu, ja sam u jednom članku naišla na 2%, ako imaš drugi podatak slobodno proslijedi. ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la zwarte paard » 31 ožu 2015 13:58

Andain je napisao/la:
zenia je napisao/la:Svi nekako zaboravljaju ovu prvu stranu priče sve dok
banke ne riknu pa ne možeš do svojih računa.
Daj mi pliz primjer banke koja je riknula, a da nije bila povezana s mutnim poslovima.
:)
postoji li banka koja se ne bavi mutnim poslovima? kako drugacije da opstane, prije nego propadne.
cisto zamjecivanje :)
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la zenia » 31 ožu 2015 14:15

Andain je napisao/la:Daj mi pliz primjer banke koja je riknula, a da nije bila povezana s mutnim poslovima.
Ne razumijem ovaj zahtjev, ne vidim da sam rekla da banke umiru same od sebe.
Neš me nisi shvatila. Ili sam se ja nešto naopako izrazila, sorry.
Poanta nije bila da banka rikne jer je sveta i radi sve kako treba, nego banka
rikne jer posluje onako kako ne treba. Primjerice pretjeranim kreditiranjem neprofitabilnih
projekata. Po osnovici kumstva ili bilo čega.
Uglavnom nisam rikavanje banke navela u kontekstu mutnih poslova nego u kontekstu shvaćanja
izvora i plasmana banke. Ljudi vole zaboraviti tu stranu izvora pa sam zato navela.
Andain je napisao/la:pozivanje na redefiniranje visine kamata i prakse u puštanju glavnice na naplatu prije vremena teško da možeš reći da je isto što i dijeljenje love
S ovim se slažem. Nisam ti valjda dobro pokapčala završetak prethodnog posta. Zvučalo je kao da tvrdiš da bi banka trebala biti caritas
pa se mali financijaš u meni uznemirio :D
Uglavnom što se tiče razine kamata, morala bih prvo analizirati od čega se ona
sastoji da ti kažem koliko se i kako može redefinirati. Čula sam na faksu par objašnjenja zašto je tako visoka, ali moram promozgati
detaljnije o tome prije nego dam suvisli komentar.
Ovo sa puštanjem glavnice je aposlutna ludost i to se slažem da se mora redefinirati.
Nisam ni znala da se to dešava. Mislim i dalje ne kopčam koja je svrha toga da dužnika uvališ još dublje. Onak kaj pokušavaju
eliminirati baš svaku šansu da se naplate? :confused:
Općenito, zalažem se u tim situacijama za neki tip izmjene dinamike otplate kredita. Tipa počeka, odgode, smanjenja rata,
produženje roka otplate i sl.
Andain je napisao/la:Što se tiče stope koju HNB daje komercijalnim bankama, moguće da sam u krivu, ja sam u jednom članku naišla na 2%, ako imaš drugi podatak slobodno proslijedi.
Nije stvar uopće u stopi nego u činjenici da ona takve kredite ne daje u onom kontekstu u kojem ga novinari spominju.
Ako ga i daje, onda to čini jer banka ima problem s likvidnošću. Dakle ne pričamo o normalnom poslovanju. Ta stopa jest niska (ne znam jel 2% ili čak i manje, nije ni bitno) zato što svrha nije zarada na kreditu nego spašavanje redovnog poslovanja banke.
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
Crystal Fairy
Postovi: 7
Pridružen/a: 28 ožu 2015 11:08
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Crystal Fairy » 31 ožu 2015 14:37

sunflower je napisao/la:
Crystal Fairy je napisao/la:kako je dobro da sam se napila jucer pa nema straha da pojedem pierre marcolini paketic do povratka u zg jer mi se gadi hrana :)

...jesu ovo kaj strši bradavice... na avataru...jel... :dork:
biomechanical nipples by Giger

joooj banke i kreditiranje u rh, uvjeti kao stvoreni za neplacanje kredita i cekanje godinama da nekretnina konacno dodje do faze prodaje, a onda zivi zidovi, jedino rjesenje kako odgoditi ovrhu koje nije u ovrsnom zakonu :roll:
Everything in its right place

backspace

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la backspace » 31 ožu 2015 14:39

Odgovor je za andain post nakon mog, ovo drugo ne stizem sad ni citati ni odgovoriti:

Tko određuje zakonske okvire i ukupnu regulativu po kojoj smije funkcionirati bankarsko tržište i poduzetnici u RH? Daj mi reci, ako je poduzetniku moguće ući u neku novu nišu gdje će zaraditi, hoće li ući u nju? Pa čak i uz žestoke moralne (ako je zakonski prihvatljivo) dvojbe vezane uz istu? Misliš da neće? Pa otkud toliko 'mutne ekipe' među poduzetnicima? Mislim, jako dobro znam kako funkcioniraju tvrtke u Hrvatskoj i jako dobar uvid imam u psihologiju i način razmišljanja ljudi koji su na čelu i vode velike tvrtke. Nema tu romantike, gaze jedni druge na tržištu gdje god stignu za veći market share i profit. I gledaju na to kao dio igre, ništa osobno. Tako da… Poduzetnici će si apsolutno dozvoliti za svoje klijente uvjete do krajnjih granica, s maximalnom maržom koju mogu dobiti, ići će dokle god mogu ići. Radnici će imati plaću 3000 kn, a tvrtka neto dobit 200 mln kn. Razumiješ, taj mindset vlada u cijelom businessu. Drugi je problem gomilanje novca na jako malom krugu ljudi. Ali to nije stvar samo banaka. Nit su najbogatiji ljudi bankari ;)

Ovo što navodiš o sredstvima banke koje može uzeti od HNB-a, koji su to iznosi (postotci u ukupno raspoloživom kapitalu) koje banke dobivaju po toj kamati i za koje ročnosti? A drugo, ne možeš kao krajnji kupac naravno nikako dobiti cijenu od 2%, to je jednako kao da ja tebi kažem da prodaš svoj proizvod po onoj cijeni po kojoj si ga nabavila od dobavljača iz Kine. Ili da kažem Dieselu da njegove traperice realno vrijede 300 kn, pa čemu da ih plaćam 1200? Ili da kažem građevinarima da otkud im pravo prodavati stanove za 2000 eura po kvadratu, kad ih je kvadrat realno koštao 800 eura? To nije pljačka? Gle… Po tvojoj logici, treba ograničiti naprosto određivanje marži.

Nadalje, kamatni prihodi (dakle prihodi od kredita) banaka ne čine sav prihod banaka. Na tom poslu su banke isto masu popušile u ovoj recesiji. Pa pogledaj samo kolike su rezervacije bile zadnjih godina.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Andain » 31 ožu 2015 15:16

zenia je napisao/la:
Andain je napisao/la:Daj mi pliz primjer banke koja je riknula, a da nije bila povezana s mutnim poslovima.
Ne razumijem ovaj zahtjev, ne vidim da sam rekla da banke umiru same od sebe.
Neš me nisi shvatila.
Zapravo sam htjela reći da u pravilu nema banaka koje propadaju osim onih koje su povezane s mafijašima pa se s njiima ni država ne želi petljati i izvlačiti ih. ;)
Nije stvar uopće u stopi nego u činjenici da ona takve kredite ne daje u onom kontekstu u kojem ga novinari spominju.
Ako ga i daje, onda to čini jer banka ima problem s likvidnošću. Dakle ne pričamo o normalnom poslovanju. Ta stopa jest niska (ne znam jel 2% ili čak i manje, nije ni bitno) zato što svrha nije zarada na kreditu nego spašavanje redovnog poslovanja banke.
Zar ne shvaćaš da su to i uvjeti u kojma građani i poslodavci dolaze bankama po kredite (nitko ne uzima kredit iz obijesti). Samo što onda nemaju tako povoljne uvjete i ''razumijevanje'' već praksu koju sam gore spomenula.


Što se tiče pitanja od backspace o iznosu i ročnosti, ne znam, al pogledaju za usporedbu visinu po kojoj se država zadužuje kod mmf. 7%(ako se u međuvremenu nije diglo). :)

Inače, ne znam po čem misliš da to što ima poduzetnika muljatora i mafijaša, a ima i previše, ikako opravdava praksu banaka? Iz moje perspektive, velike organizacije, vrlo često i one u stranom vlasništvu (ak već matična org. nema stroge kontrole i visoke kodekse etike) gledaju isključivo profit gazeći sve pred sobom. Ovi mrvu manji su svjesni koliko su odnosi i reputacija bitni na tržištu pa osim ak nemaš monopol ili si u situaciji gdje je na tržištu svega nekoliko jakih igrača pa si možete ‘podijeliti’ isto i dogovoriti minimalne marže i cijene, paziš da ne stvoriš previše neprijatelja. Osim tog, iz mog iskustva mali i srednji poduzetnici koji su uglavnom posao od nule stvorili imaju poštovanje i solidarnost prema svom poslu i konkurentima i shvaćaju da su generalno svi u istom sosu. Puno više nego sam to zamijetila u državnim i stranim kompanijama u kojima onaj koji vodi biznis je tu za par godina dok ne dođe netko novi i ne gleda stvari osobnije, a vlasnici su fondovi, država il sl.

I da, ti kad si u škripcu ne kupuješ diesel i to nije nešto o čem ti ovisi egzistencija; diesel te neće držati u šaci ako nemaš love da kupiš njihove traperice ..banka radi s drugom vrstom proizvodom i tu jednostavno trebaš uzeti u obzir društeno odgovorno poslovanje i soc. osjetljivost prema krajnjem kupcu u puno većoj mjeri od proizvođača i prodavača traperica.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: ...o cemu sad razmisljate...???

Post Postao/la Kroacija » 31 ožu 2015 15:33

^ how much spare time u got, people? :confused: i'm jealous.

Ont_ hejtam ljetno vrijeme. Vec je 5 a ceka me jos posta 'n' other accounting shit -.-

Odgovorite