quote="Andain"]Kužim emotivnu rekciju na dolazak imigranata i izbjeglica, pogotovo na ovim prostorima, no teško da to odgovara na pitanje dugovoročne, well da, održivosti. Naime, na svijetu je jako mnogo loših mjesta za život. Rješenje da se ta mjesta poprave nije preseliti to stanovništvo i njihove probleme u donekle sređena društvo, jer tim nećemo postići da se rat i bijeda iskorijene, sve što ćemo postići je da ćemo probleme dovesti na novo područje.
Velik broj izbjeglica su doista mladi muškarci koji..kog točno ostavljaju u tim svojim zemljama da se bore za bolju budućnosti? Žene i starce?
No, ono što je bitnije u cijeloj priči je što je velik broj izbjeglica iz područja koja nisu ratom zahvaćena i koji bježe iz ekonomskih razloga. Dajte mi jedan dobar razlog zbog čeg netko tko iz Hrvatske odlazi zbog ekonomskih razloga vani mora prikupiti svu silu dokumentacije i čekati priliku i zeleno svjetlo da negdje i ode, dok netko iz Pakistana, Albanije,Kosova i sl može to na ovaj način napraviti, uz osigurane dobre socijalne uvjete, koji su i razlog zašto bira Uk, Njemačku i Švedsku, a ne Grčku, Makedoniju, Srbiju ili Hrvatsku.
Kulturna održivost? Pitanje kulturne integracije je realan problem, velik broj ljudi se ne potrudi naučiti jezik, kao što i mnogi žive po principima koji su u zapadu neprihvatljivi i to su stvari o kojima možda nije ugodno pričati (jer će te netko odmah prozvati fašistom

), no ne znači da ne postoje.
p.s.tamara, idiota koji reagiraju primitivno će uvijek biti, no oni nisu razlog koji bi trebao sprečavati da se stvari racionalno sagledaju. To što neka baba mrzi sve koji su druge boje kože i ne želi ih vidjeti u svojoj okolini nije isto što i pitanje na koji način veći broj imigranata koji ne pričaju tvoj jezik i ne dijele iste kulturne principe, može ekonomski i kuturno utjecati na stabilnost nekog društva.[/quote]
ma necu te nazvati fasistom, ali je komentar skolski primjer ksenofobije...

( nije zlocasti smajli)
kako u ovom metezu mozes uopce nesto racionalno sagledati? racionalno u iracionalnom nema smisla i obrnuto. ovo je vrijeme u kome nema mjesta razmisljanju, samo djelovanje.
posao sluzbi bezbjednosti jeste da vode racuna o sigurnosti, ne gradjana koji se plase vlastite sjenke i raspiruju mrznju.
za sto bi se mladi muskarci, danas migranti trebali boriti? oduvijek sam podrzavala muskarce koji nisu htjeli uzeti oruzje u ruke. na kraju krajeva siromastvo nije posljedica slabe ekonomije zemalja koje zele napustiti, nazadnosti, drzavnih politika...ljudi koji dolaze, to nije pitanje individua koje dolaze. pa sta i ako dolaze iz ekonomskih razloga? da li su krivi sto zele ici u skole, raditi za placu, a ne za to da netko na ovom dijelu svijeta ima placu njihovih ledja, ako zele napustiti ono od cega se zgrazamo okove tradicije koji negdje drugdje ne postoje. pa sta? srusit ce nam ekonomiju, visoke kulturne standarde.
nije baba jedina. izgleda da su kod nas sve babe.
svijet se rusi, tada odrzivosti nema, a odrzivost (famozna) je odrzala poredak koji jeste fasisticki, zove se ove europa.
socijalni neredi postoje i bit ce ih jos vise, samo zasto im staviti predznak azilanata, nasi prestupi su valja tisi jer su nasi.
rjesenje je zaustaviti rat i vratiti ljude, sto se nece desiti.
za mene je islam jedna od koljevki civilizacije i dolazak ljudi i njihovih vrijednosti me veseli. samo mi je zao sto cemo ih iskoristiti kao jeftinu radnu snagu i sto su svedeni na zivotinje i sto se o ljudima raspravlja kao njima, tamo nekima koji ce nas sve pobiti, nece pricati nasim jezikom ( o grehote li).
ne znam, mozda sam previse prisutna u ovoj prici. mogu navesti stvari koje su meni zasmetale:
1. odbijanje strogo tradicionalnih muslimanskih porodica hrane, vode koju smo dijelili. to me je zabolilo. situacija u kojoj djete uzme cokoladicu, pridje majka i naredi mu da je vrati. to me je bolilo. s druge strane, ta razina dostojanstva koju neke poredice imaju je nesto zbog cega prihvacam da vrijede vise od kolacica i hrane koju im dajemo, ostavili su vise i nitko ne spominje da ne zele bitiu tom parku , da ne zele nasu hranu, da preziru nasu civilizaciju koju toliko uporno cuvamo u pametnim clancima.
2. smetaju mi deponije smeca koje ostaju nakon sto kolona ljudi prodje i to sto ih ciste zatvorenici. to mi se ne cini fer. nit malo. ali doista ko mari gdje ce baciti smece kada pojma nema kuda ide. ljudi imaju viziju da idu negdje, kada popricas s njima, pojma nemaju, izuzev ukoliko nemaju rodjake.
majka i djeca ne idu na put jer je lakse muskarcu da se snadje i pripremi im mjesto za dolazak. i taj put kosta. i nije istina da djeca na idu na put. problme maloljetkika koji idu bez pratnje odraslih osoba je zasebno pitanje tretiranja izbjglica u humanitarnom sektoru.
3. smeta mi olos koji je halapljiv i koga ima
mejutim:
sretna sam kada vidim da su ljudi probitacni, to su valjda ti sto ce nas srusiti. pase mi odresitost majke koja se lakta da uzme neku jaknu za djete. zato sto je to prezivljavanje. drago mi je jer ce se snaci.
i jebiga kada mediji nisu jedini izvor informacija, stvari izgledaju drugacije. totalno drugacije.
umjesto citanja treba sjesti u auto i na granicu. granicni prelaz sid je sinoc preslo more ljudi.
strategija odrzivosti- zica.
ma nek se rusi sve. ljudi moraju jesti i piti. do sada bih na njihovom mjestu bacila 5365920359'3108432875823'49328'423 bombi.
a sto se papira tice, neke civilizacije imaju nesto sto se zove vjerovanje na rijec i cvrstoca rijeci. to sto smo lopovi je nas problem. mi pored svih papira uspjemo muljati. imamo odvjetnike i citav sistem da bismo imali sta? nista. strku i zastitu ledja.
vizni rezimi- diskriminacija.
boravisne dozvole-diskriminacija
naplacivanje svih dadzina da dobijes drzavljanstvo, potpisivanje formulara na kojima pise da se osjecas kao hrvatica, kanadjanka...sve su to azilanti bacivsi papire pobili.
a to sto smo jadni hrvati koji se cimaju s papirologijom, mi se toliko mucimo, a oni eto ne. ne brini odrat cemo ih na fast foodu, organizirati se u grupe, prebiti ih i uzeti im pare. naci cemo nacina.
a fundamentalizam? pa vrijeme je da se vise svi individualno uhvatimo u kostac s tim. islamski nije jedini koji postoji, imamo mi jednako zeznut.