- Autor/ica CroL/Jutarnji List
-
Objavljeno: 11 svibnja 2012
Premijer Zoran Milanović za Jutarnji list jutros je potvrdio kako je Vlada pokrenula inicijativu za pripremu novog zakonskog okvira o istospolnim zajednicama, što bi značilo da će one u većini prava biti izjednačene s bračnim partnerima.
"Mislim da moramo ići korak naprijed, po uzoru na najnaprednije države svijeta. Davanjem jačeg civilnog pravnog uporišta istospolnim zajednicama nikome neće biti oduzeta stečena prava. Bit stvari je u tome da se određenom krugu ljudi, koji su također članovi naše zajednice, da određena veća pravna sigurnost", kazao je Milanović.
Ipak ne u Obiteljski zakon
Još se ne zna hoće li partneru biti dozvoljeno posvojenje biološkog djeteta drugog partnera, dok je gotovo sigurno da im neće biti omogućeno klasično posvajanje djece. Jednako tako, Jutarnji neslužbeno saznaje da u prava hrvatskih gej parova sigurno neće biti definirana Obiteljskim zakonom, čije se izmjene upravo pripremaju, već posebnim Zakonom o registriranom partnerstvu.
"Ako bismo ih regulirali Obiteljskim zakonom, imali bismo žestoke otpore, kako Katoličke crkve, tako i dijela društva. Povećat ćemo prava, izjednačiti ih s bračnima, ali im dati drugo ime", rekao im je izvor iz Vlade.
Zakonodavstvo po uzoru na druge države
Milanović smatra da Hrvatska mora ići korak naprijed, po uzoru na najnaprednije države svijeta. "Davanjem jačeg civilnog pravnog uporišta istospolnim zajednicama nikome neće biti oduzeta stečena prava. Bit stvari je u tome da se određenom krugu ljudi, koji su također članovi naše zajednice, da određena veća pravna sigurnost", obrazložio je.
Dodao je i kako postoje "određene socijalne barijere", ali i kako njih neće uklanjati na silu. Kao primjere na koje bi se Hrvatska trebala ugledati naveo je propise drugih država kao što su katolička Španjolska i Portugal, a posebice nordijske zemlje.
Jurčić: "Javna rasprava traje duže od 10 godina"
Istaknuo je i važnost javne i transparentne rasprave "jer ljudska prava su jednostavno ljudska prava", pa će u skladu s tim Vlada najprije provesti široku javnu raspravu jer ipak, kako kaže Milanović, "riječ je o osjetljivoj društvenoj temi".
Ovu vijest pozdravio je koordinator udruženja Zagreb Pride, Marko Jurčić, rekavši kako je Zakon o istospolnim zajednicama neprimjenjiv te da neprimjenjive zakone treba poslati u ropotarnicu prošlosti.
Ipak, tvrdi kako javna rasprava o pitanju bračne jednakosti za LGBT parove zapravo traje više od desetljeća.
"Dosad su već dvije inicijative u Saboru za bračnu jednakost odbačene – prva iz 2003. godine, kad je SDP popustio tadašnjem glavnom koalicijskom partneru HSS-u te 2006. godine, kad smo u Saboru slušali teorije o heteroseksualnom svemiru. Sad je došlo pravo vrijeme da se ispravi nepravda i da se Hrvatska pridruži onim najprogresivnijim zemljama na svijetu po pitanju LGBT prava, poput Španjolske, Belgije, Argentine, Portugala, Kanade, Velike Britanije ili možda uskoro i SAD-a", kazao je Jurčić.
Smatra da se ne bi trebale stvarati paralelne institucije, jer bi u svojim pravima i dostojanstvu pred zakonima svi trebali biti jednaki.
"Iako Centar za LGBT ravnopravnost zajedno s timom stručnjaka i stručnjakinja radi na izradi jednog zakonskog rješenja, još uvijek nismo službeno pričali s nositeljima izvršne vlasti. S njima želimo otvoreno, direktno i ozbiljno razgovarati o ovoj inicijativi", poručio je.
Vezane teme
Podrži Crol donacijom :)
