Foto: TVN24Lech Wałęsa, nekadašnji poljski predsjednik i legendarni sindikalni vođa, za TVN24 je u petak govorio o svojim stavovima prema istospolnim brakovima, i tom prilikom kazao kako bi gejevi u parlamentu trebali sjediti straga ili iza zida, "daleko od pogleda".


"Manjina ne može nametati svoje svjetonazore većini. Mora znati da je manjina i smanjiti prohtjeve, svoje manifestacije održavati u predgrađima a ne u centru grada da ih svi gledaju", rekao je tom prilikom Wałęsa i dodao kako nikad ne bi glasao za Annu Grodzku, prvu transseksualnu osobu u poljskom parlamentu.

Unatoč izrečenom, za sebe je kazao kako je "veliki demokrat", ali da "ne podržava gej prava i nikad neće", zaboravivši pritom kako u kontekstu života iza željezne zavjese tijekom sovjetske okupacije Poljske definitivno jest bio demokrat i borac za ljudska prava, no danas zaboravlja kako LGBT prava također spadaju u tu kategoriju.

Na sve je reagirao Robert Biedron, prvi deklarirani gej u poljskom parlamentu: "Rado bih se sreo s Wałęsom. Cijenim ga, jer da nije bilo njega, ja danas ne bih sjedio ovdje."

Wałęsa je 1983. dobio Nobelovu nagradu za mir, a suosnivač je i pokreta "Solidarność", prvog nezavisnog sindikata na području bivšeg sovjetskog bloka te ga je američki časopis TIME proglasio jednom od 100 najutjecajnijih osoba 20. stoljeća. Osnivač je i Instituta Lech Wałęsa čija je misija podupirati demokraciju i vlade u Poljskoj i diljem svijeta, a danas, putujući po svijetu podsjeća na poljski primjer i nenasilnu borbu za mir i demokraciju.

Kao gorljivi katolik izričito se protivi pobačaju i umjetnoj oplodnji, a 2009. se pridružio konzervativnim katoličkim udruženjima ne bi li svi zajedno spriječili Madonnin koncert u Varšavi koji je bio zakazan za blagdan Velike Gospe, 15. kolovoza.

Vezane teme

Nema vezanih tema uz ovaj članak.


Podrži Crol donacijom :)

qrcode 9c3b0d27 127a 4867 a764 f80c95d6f267

Najčitanije u tjednu