- Autor/ica I. T./tportal
-
Objavljeno: 21 studenog 2013
Referendumske kampanje u punom su jeku. Inicijativa "U ime obitelji" trudi se javnosti objasniti kako ih mediji opstruiraju, ali i koliko je referendum važan. U svojoj su misiji angažirali i neke saveznike koji s njihovih tribina odašilju ne baš bezazlene poruke.
Tako se u utorak na javnoj tribini u zadarskome HNK-u čelnica inicijative, Željka Markić, požalila kako "imaju velikih problema da prenesu istinitost argumenata da je brak životna zajednica žene i muškarca".
Naglasila je da građani imaju pravo sami odlučivati o tome, a da vlast ima obvezu osigurati mogućnost donošenja informirane odluke. "Informirana odluka znači da dobijemo razloge 'za' i 'protiv', a to nije ono što se događa u zadnjih mjesec dana u Hrvatskoj. Mi dobivamo samo razloge protiv', kazala je Markić. Naglasila je da svaki građanin ima pravo iznijeti i čuti argumente, i onda na osnovu toga na referendumu donijeti odluku".
Sudeći po nedavno objavljenim "Odgovorima na česta pitanja", argumenti baš i ne djeluju uvjerljivo.
Profesor Poljaković kao zvijezda večeri
Na istoj tribini uz Markić je sudjelovao i profesor Ivan Poljaković, javnosti poznat po izjavi da je homoseksualnost bolest a ne opredjeljenje, zbog čega je početkom godine "zaradio" i suspenziju. Možda su ga upravo ta činjenica i imidž "žrtve dženderizma" kvalificirala kao iznimno poželjnog sudionika tribine.
On je pak kazao kako "jedna ogromna skupina, i to vladajuće elite, agitira za rušenje osnovnih prava koja su definirana konvencijama UN-a".
'Ta kampanja protiv braka zasniva se na obmanama, izmišljaju neka prava koja nigdje nisu zapisana i nameću nam da su to tobože njihova prava", rekao je i dodao kako ljudska prava mogu biti samo ona koja služe općem dobru i proizlaze iz prirodnih zakona. "Netko nam želi prodati maglu da je ljudsko pravo sve što nam padne na pamet, ali društvo to ne može odobriti jer onda imamo anarhiju ili oblik totalitarizma", smatra Poljaković.
"Ne dajmo da oni koji nam nisu ravni ravnaju našim životima"
Na jučerašnjoj tribini u omiškom hotelu "Plaža" sudjelovao je profesor i nekadašnji dekan splitskog Medicinskog fakulteta, Matko Marušić. U usporedbi s njegovim riječima, Poljakovićeve djeluju gotovo bezazleno.
On, naime, smatra kako ljudskoj civilizaciji, napose onoj kršćanskoj, nema spasa ako u Hrvatskoj ne prođe referendum kojim će i u Ustavu biti zapisano da je brak zajednica muškarca i žene.
Svoje je izlaganje započeo apelom: "Ne dajmo da oni koji nam nisu ravni ravnaju našim životima" te se u nekoliko navrata pozvao na svoju znanstvenu karijeru i načitanost.
"Nemojte dopustiti da vas prevare, a prevara se sastoji u tome da se pod krinkom ljudskih prava nastranost pretvori u normu. Pazite, ne u normalu, nego u normu, jer norma znači zakon!", kazao je Marušić.
"Hrvatska je zadnja zemlja koja može spasiti svijet od nastranosti"
Bio je to tek uvod u pravu bujicu riječi kojima je Marušić nazočne nastojao uvjeriti kako je "za" na referendumu jedina ispravna odluka.
"Hrvatska je ostala zadnja zemlja koja može spasiti svijet! Svi najveći su pali. I Španjolska i Brazil, a mala Hrvatska još jedina pruža otpor. Kad to kažem, onda mi se smiju, a ja im kažem samo se vi smijte, ne samo da se dobro zabavljam, nego sam i u pravu. Ako sotona ipak nekim čudom pobijedi, časno ćemo primiti poraz i otići u povijest kao narod koji je pružio najveći otpor nastranosti", u zanosu je govorio Marušić.
Na kraju je okupljenima otkrio o kakvoj je bjelosvjetskoj zavjeri riječ: "Nemojte biti naivni, nisu u pitanju navodna prava istospolnih ljubavnika, nego i biseksualaca, a u pozadini svega krije se borba za legalizaciju pedofilije. To je taj veliki plan nastranih ljudi".
Čini se kako, bar u ovoj fazi, "uimeobiteljaši" svoju kampanju, između ostaloga, temelje na zastrašivanju javnosti i u tome se ne libe angažirati javne osobe, poput profesora Marušića koji je jasno poručio kako im neki "nisu ravni" (koji, to samo možemo nagađati) te kako će se "nastranost pretvoriti u normu".
Možda bi, u nekim drugim vremenima i kontekstima, ovakva istupanja profesora Poljakovića i Marušića bila okarakterizirana samo kao apsurdna i smiješna, no uoči predstojećeg referenduma nisu nimalo bezazlena. I to će biti tako sve dok će se oni služiti svojim akademskim autoritetima za prenošenje ovakvih poruka, kao i dok će biti dovoljno ljudi koji će njihove izjave baš zbog toga uzeti kao nepobitnu činjenicu.
Vezane teme
Podrži Crol donacijom :)
