"Mi smo za pravo na izbora svake žene, nitko se ne zalaže za abortus. Osobno smatram da je izrazito perverzno nečije seksualno opredjeljenje i nečije pravo na pobačaj davati u javni diskurs, to je privatna stvar. U našem društvu više se treba pričati o pravu na rad, dom i obrazovanje, a puno manje o privatnim stvarima pojedinaca i pojedinki", poručuje Lana Bobić iz inicijative Obrani pravo na izbor uoči sutrašnjeg prosvjednog skupa u Zagrebu koji je odgovor na marš neokonzervativaca "Hod za život".

"Pod krinkom 'zaštite života, obitelji i obiteljskih vrijednosti, te promicanja demografskog napretka i razvitka Republike Hrvatske', marš neokonzervativnih inicijativa 'Hod za život' ima samo jedan cilj: oduzeti ženi pravo da sama odlučuje o svom životu.

Stoga će inicijativa Obrani pravo na izbor prosvjednim skupom upozoriti na zakulisne igre i jeftine medijske spinove kojima se želi ograničiti pravo žena na siguran medicinski prekid trudnoće", poruka je nove inicijative Obrani pravo na izbor, čiji je cilj obrana i zaštita ženskog zdravlja i ženskih reproduktivnih prava.

Želimo i moramo iskazati svoju reakciju na pokušaje kriminalizacije abortusa

Protestni skup Obrani pravo na život održat će se u subotu, 21. svibnja u 10 sati na Strossmayerovom trgu u Zagrebu, istovremeno kad će od Trga kralja Tomislava do Trga bana Jelačića marširati neokonzervativci u prvom nacionalnom "Hodu za život", koji organizatori najavljuju kao "miroljubiv hod građana u znak potpore nerođenom djetetu, njegovoj majci i obitelji" s ciljem "zaštite života, obitelji i obiteljskih vrijednosti, promicanje demografskog napretka i razvitka Republike Hrvatske".

"Iako jesmo reakcija na taj marš 'Hod za život', ne planiramo nikakve akcije prema njima ali želimo i moramo iskazati svoju reakciju na te pokušaje kriminalizacije abortusa", kaže za crol.hr Lana Bobić iz inicijative Obrani pravo na izbor, te dodaje kako svi koji dođu na Strossmayerov trg u subotu mogu očekivati " dobru zabavu, mješavinu zabavnog i političkog programa".

Iz inicijative ističu kako je "dostojanstven život žena, obitelji i društva u cjelini moguć samo ako poštujemo sva izborena ljudska prava – od prava na siguran i legalan pobačaj, dostupnu kontracepciju, javne i dostupne zdravstvene servise, do prava na kvalitetno obrazovanje i adekvatno plaćen rad.

Svaka inicijativa koja želi ograničiti pravo žena na autonomno i slobodno raspolaganje vlastitim tijelom i donošenje odluka o vlastitom životu, ne samo da grubo napada ženu i čitavu obitelj, već pokušava transformirati društvo u cjelini, pretvarajući ga u represivno i isključivo".

Očekujemo sve koji razmišljaju malo drugačije o obitelji, životu i domoljublju

Lana Bobić ističe kako su jako zadovoljni podrškom ljudi koji im se javljaju putem Facebook stranice inicijative Obrani pravo na izbor i čestitaju im na tome što su odlučili prosvjednim skupom odgovoriti na represivne načine kojima se pokušava zabraniti abortus.

"Baš smo na sastanku razgovarali o tome koliko ljudi očekujemo. Dolazak je najavilo više od 500 ljudi a mi realno očekujemo dvjestotinjak, naravno nadamo se i većem broju, jer osim političke poruke koju šaljemo želimo napraviti jako ugodne druženje za sve ljude koji razmišljaju malo drugačije o obitelj, imaju malo drugačiji pogled na život i na domoljublje", kaže naša sugovornica.

Iako jesmo reakcija na taj marš 'Hod za život', ne planiramo nikakve akcije prema njima ali želimo i moramo iskazati svoju reakciju na te pokušaje kriminalizacije abortusa

Dodaje i kako ne očekuje ni reakciju s protivničke strane.

"Mi ćemo jasno i glasno iskazati svoj stav po pitanju ženskih reproduktivnih prava. Nije nam niti cilj da dođe do toga, želimo im samo poručiti da ima onih koji drugačije misle".

Polarizaciju društva stvara nametanje jednog sustava vrijednosti apsolutno svim građankama i građanima

No, reakcija neokonzervativaca već je stigla i to zbog podrške koju su inicijativi Obrani pravo na izbor nepoznati street artisti uputili putem grafita s natpisom "Pravo na izbor" koje su iscrtali na trasi marša "Hod za život". To je izazvalo reakciju udruge Vigilare koja je "nepoznate počinitelje" prijavila zagrebačkoj policiji uz poruku da "ovakvo destruktivno ponašanje stvara polarizaciju društva i podiže nepotrebne tenzije".

Komentirajući takve poruke, Lana Bobić o tome je za crol.hr rekla kako "polarizaciju društva stvara nametanje jednog sustava vrijednosti apsolutno svim građankama i građanima".

Također je istaknula kako "ona osobno želi živjeti u društvu u kojemu se svi mogu slobodno izražavati ali nedopustivo je da se neki stav, koji nije utemeljen niti na znanosti ni na činjenicama niti na zdravom razumu a kamoli na ljudskim pravima i slobodama, čovjeka nameću kao jedini mogući izbor".

U našem društvu se više treba pričati o pravu na rad a puno manje o privatnim stvarima

Iako je pobačaj u Hrvatskoj legalan, zapravo je dostupan samo u dijelu licenciranih bolnica. Također, dostupan je isključivo u onim bolnicama u kojima se sve ginekologinje i ginekolozi ne pozivaju na prigovor svijesti i isključivo onim ženama koje imaju financijskih sredstava i dovoljno snage proći pokraj špalira konzervativnih aktivistkinja i aktivista koji mole ispred bolnica.

Svaka inicijativa koja želi ograničiti pravo žena na autonomno i slobodno raspolaganje vlastitim tijelom i donošenje odluka o vlastitom životu, ne samo da grubo napada ženu i čitavu obitelj, već pokušava transformirati društvo u cjelini, pretvarajući ga u represivno i isključivo

"Mi smo za pravo na izbor svake žene, nitko se ne zalaže za abortus. Osobno smatram da je izrazito perverzno nečije seksualno opredjeljenje i nečije pravo na pobačaj davati u javni diskurs, to je privatna stvar. Mislim da se u našem društvu više treba pričati o pravu na rad, na zdravstvenu skrb, na dom i obrazovanje, a puno manje o privatnim stvarima pojedinaca i pojedinki", kaže naša sugovornica.

Sutra će na Strossmayerovom trgu govoriti i Bojana Genov iz Ženske mreže Hrvatske, Nataša Vajagić iz Centra za građanske inicijative Poreč, Martina Horvat iz Platforme 112, Sanja Juras iz Kontre, Alan Sorić iz Centra za građansku hrabrost, te drugi.

"Pozivamo sve građanke i građane da nam se pridruže na druženju koje će dati prostor onima koji se zalažu za život, za obitelj, koji jesu domoljubi ali ne smatraju da su obitelj i život nužno definirani na način na koji ih definira vrlo jaka klerofašistička skupina u Hrvatskoj", poručuje Lana Bobić iz inicijative Obrani pravo na izbor.

Angažiran "adekvatan broj policijskih službenika"

Zanimalo nas je što je zagrebačka policija poduzela povodom prijave udruge Vigilare, te hoće li pojačati osiguranje u subotu povodom marša "Hod za život", na kojem organizatori najavljuju "tisuće ljudi", a koji se istovremeno događa s protuprosvjednim skupom "Obrani pravo na izbor", odnosno procjenjuju li da je tako nešto potrebno.

Mi smo za pravo na izbor svake žene, nitko se ne zalaže za abortus. Osobno smatram da je izrazito perverzno nečije seksualno opredjeljenje i nečije pravo na pobačaj davati u javni diskurs, to je privatna stvar. Mislim da se u našem društvu više treba pričati o pravu na rad, na zdravstvenu skrb, na dom i obrazovanje

Iz Policijske uprave zagrebačke odgovaraju kako se po pitanju prijave udruge Vigilare o ispisanim grafitima na nogostupu "provode mjere traganja za počiniteljima ovog događaja".

Što se tiče eventualnog pojačanog osiguranja povodom sutrašnjih događanja, odgovaraju:

"Vezano uz održavanje dva javna okupljanja na području Centra u subotu, 21. svibnja, obavještavamo Vas da su oba javna okupljanja uredno prijavljena, a za njihovo osiguranje je angažiran adekvatan broj policijskih službenika".

Dodaj komentar


Security code
Osvježi

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.