Foto: sudacka-mreza.hrIvanu Cvrtili sud je danas izrekao kaznu od osam mjeseci bezuvjetnog zatvora uz obavezu psihijatrijskog liječenja zbog napada na lezbijski par u Zagrebu.

Napad se dogodio 22. lipnja ove godine, kada je Cvrtila pratio dvije djevojke u noćni autobus ZET-a te ih brutalno pretukao na zagrebačkoj Trešnjevci.

Kako prenosi queer.hr, iskaz je jutros dala jedna od napadnutih djevojaka, hrvatska državljanka, koja je ponovila kako ih je „optuženi vrijeđao na tramvajskoj stanici na Glavnom kolodvoru i pratio u noćni autobus gdje ih je nastavio verbalno omalovažavati te gađao plastičnom bocom“.

Na Trešnjevačkom trgu, gdje su izašle, napadač ih je nastavio slijediti kada je napao prvo britansku državljanku, a potom i hrvatsku koja joj je priskočila u pomoć. U bijeg se dao nakon što su djevojke pozvale policiju. Britanska je državljanka odbila medicinsku pomoć zbog straha da će joj osiguranje naplatiti velike troškove te se idući dan vratila u svoju domovinu već rezerviranim letom, dok su teže tjelesne ozljede utvrđene kod hrvatske državljanke koja je pomoć zatražila idući dan.

Na ročištu su iskaz dala i dvojica svjedoka koja su se našla u noćnom tramvaju potvrdivši navode žrtve. Optuženi Ivan Cvrtila odbio je navode i njih i žrtve da je verbalno vrijeđao napadnute.

Svoje je stručno mišljenje dao i sudski vještak Željko Marinić i to sa zaključkom kako je Cvrtila „sniženog emocionalnog kapaciteta i intelektualnog funkcioniranja“ čiji je bijes zbog toga, ali i situacije koja je uvjetovala na njegovu prosudbu, regairao napadom. Međutim, vještak je napomenuo kako njegove intelektualne sposobnosti nisu u značajnoj mjeri utjecale na mogućnost kontrole jer dobro raspoznaje pojmove netrpeljivosti i mržnje.

Vještak je preporučio sudu psihijatrijsko liječenje i psihoterapijski rad kako bi se uklonila daljnja opasnost za okolinu.

Iako se Cvrtila branio informacijom kako je bio pod utjecajem droga i alkohola, toksikološki je nalaz pokazao upravo suprotno, a toksikolog zaključio kako bi od izrečene količine opijata, da ju je uzeo, preminuo.

Zbog vjerodostojnog i nepromijenjenog iskaza žrtve, i činjenice da se s njime poklapaju i iskazi svjedoka, tužiteljstvo je predložilo usvajanje tužbenog zahtjeva.

Vezane teme

Nema vezanih tema uz ovaj članak.


Podrži Crol donacijom :)

qrcode 9c3b0d27 127a 4867 a764 f80c95d6f267

Najčitanije u tjednu