Foto: Wikimedia Commons/AndreasLT
Zakon kojim bi se trajno zabranilo organiziranje Povorke ponosa, javni govori o LGBT pravima i zagovaranje LGBT prava putem raznih aktivnosti odbačen je većinom glasova u litvanskom parlamentu.

Prijedlog zakona pred parlamentom je predstavio Petras Gražulis, zastupnik stranke Red i pravda, koji je prozvao svoje konzervativne kolege jer su mu okrenuli leđa. Gražulis je zakonom predvidio kazne za "LGBT propagandu" u iznosu od 6000 lita (1800€). Međutim, ruski primjer nisu htjeli slijediti njegovi kolege i kolegice te je prijedlog odbačen s 39 glasova "za", 34 "protiv" i 20 suzdržanih, koji su u konačnici i presudili ishod događaja.

Gražulis je bio toliko ljut i razočaran što nije dobio veću podršku da je ove suzdržane prozvao ne samo za promjenu političke orijentacije već i za promjenu spolne orijentacije. "Zašto vi govorite o obiteljskim vrijednostima? Koliko se ja sjećam, gospodine Gražulis, vi ste se nedavno razveli od svoje supruge", kazala je konzervativka Vida Mary Čigriejiene, koja je glasovala protiv.

S njom se složio još jedan konzervativac kojem se ideja načelno svidjela, ali isto tako smatra da bi "zakon izazvao kontroverze". Gražulis ih je u svom govoru pokušao uvjeriti kako se ovaj zakon nužno mora donijeti zbog "trenutne slabosti litvanskog zakonodavstva, u kojem je promocija skladnih i tradicionalnih obiteljskih vrijednosti često zanemarena, dok se istovremeno brani diskriminacija protiv seksualnih manjina".

Zabrana posvajanja i ozakonjenje klevete

Stranka Red i pravda dio su vladajuće koalicije koju čine Socijaldemokrati, predvođeni premijerom Algirdasom Butkevičiusom. Gražulisu ovo nije prvi put da govori protiv LGBT osoba. Ranije ih je već uspoređivao s pedofilima i nazivao ljudima koji imaju spolne odnose sa životinjama te je pozvao vladu da ih iseli iz Litve.

Foto: Wikimedia Commons/Alma Pater

Iako mu ovaj prijedlog zakona nije prošao, Gražulis ne staje sa svojim namjerama. Sljedeće što planira jest predložiti zakon kojim bi organizatori Povorke ponosa morali platiti sve troškove koji se odnose na javnu sigurnost i red za vrijeme događaja. Uz to, predložit će uvođenje zakona o zabrani posvajanja djece istospolnim parovima i zakona kojim bi se odobrila kleveta LGBT osoba.

Kako javlja Gay Star News, litvanska se vlada već ogradila od potonjeg i rekla kako taj prijedlog sigurno neće biti prihvaćen.

Vezane teme

Nema vezanih tema uz ovaj članak.


Podrži Crol donacijom :)

qrcode 9c3b0d27 127a 4867 a764 f80c95d6f267

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.