- Autor/ica Crol/Tportal
-
Objavljeno: 02 travnja 2014
Visoki sud Australije donio je odluku da se osoba može deklarirati kao "neutralni spol", a ne samo ženski ili muški. Time je okončana dugogodišnja pravna bitka aktivista za spolnu ravnopravnost.
Najviše australsko sudsko tijelo priznaje da osoba "ne mora biti ili muškog ili ženskog spola" i dopušta unos u dokumente osobe "nespecificiranog roda". Suci su tako odbacili zahtjev države Novi Južni Wales da se priznaju samo ženski i muški spol, javlja tportal.
Do povijesne odluke došlo je nakon sudske bitke koju je vodilo Norrie May-Welby, osoba koja se nije identificirala ni kao muškarac ni kao žena, a koja je zahtijevala uvođenje dodatne kategorije za "neutralni spol". Norrie, koje koristi samo jedno ime, rođeno je kao muškarac te je podvrgnuto kirurškoj intervenciji za promjenu spola 1989. Međutim, operacija nije olakšala nedoumice koje osjeća spram svojeg spolnog identiteta.
Državni registar Novog Južnog Walesa 2010. je pristao unijeti ga pod kategoriju "nespecificiran spol". No, ubrzo je odluka promijenjena i dokument više nije vrijedio. Norrie je tada izjavilo da ima osjećaj da je "društveno ubijeno".
Odluka Visokog suda tako otvara novo poglavlje ljudskih prava u Australiji, koja se zakonskim prepoznavanjem trećeg roda pridružila Njemačkoj, Indiji, Nepalu, Pakistanu i Novom Zelandu.
Vezane teme
Podrži Crol donacijom :)

