Foto: arhiva
LGBT zajednica u Estoniji mogla bi dobiti svoju verziju Zakona o životnom partnerstvu koji bi, prema najavama tamošnjih medija, trebao stupiti na snagu u srpnju. Estonski zastupnici žele ići korak dalje i za razliku od hrvatskih omogućiti registriranje veze svim parovima.

Radna skupina koja izrađuje Nacrt zakona o registriranom partnerstvu želi omogućiti sklapanje partnerstva i istospolnim i heteroseksualnim parovima. Zakon ima podršku većine zastupnika u parlamentu, a prvi je put predstavljen 2011. kad je proveden popis stanovništva koji je pokazao da 15.6 posto Estonaca živi u nekom obliku izvanbračne zajednice, u odnosu na 34.5 posto onih koji se nalaze u braku.

Međutim, najavljeni Zakon neće omogućiti parovima jednaka prava kao što ih omogućuje brak. Baš kao i u Hrvatskoj, i u Estoniji istospolni parovi neće imati pravo na posvajanje djece, zbog žestokog protivljenja jedne vladajuće stranke Pro Patria i Res Publica Union. Ostale tri stranke koalicije, Stranka reforme, Strana centra i Socijaldemokratska stranka, jednoglasno podržavaju prijedlog zakona.

Estonija ispred konzervativnih Latvije i Litve

Iako se protive bračnoj jednakosti i pravu na posvajanje, iz konzervativnog dijela koalicije uviđaju da postoji potreba da se zakonski reguliraju prava djece rođene u izvanbračnim zajednicama. Ukoliko se zakon usvoji, Estonija bi postala prva pribaltička zemlja koja pravno regulira status istospolnih zajednica, javlja Gay Star News.

Foto: Wikimedia Commons/RELewisJr

Trenutno zakonodavstvo ove zemlje zabranjuje disrkiminaciju LGBTI osoba i dopušta im služenje vojske. LGBT osobe imaju pravo na posvajanje djece, ali samo kao pojedinci, dok u paru imaju pravo na udomljavanje djece.

Prošlog je mjeseca susjedna Litva odbacila prijedlog zakona kojim bi se trajno zabranilo organiziranje Povorke ponosa, javni govori o LGBT pravima i zagovaranje LGBT prava putem raznih aktivnosti. U ovoj zemlji, kao i susjednoj Latviji, jednakost parova pred zakonom nešto će se teže ostvariti nego u Estoniji s obzirom da su obje zemlje Ustavom definirale brak kao zajednicu muškarca i žene, s jasnom namjerom da se u korijenu sasijeku eventualni pokušaji ozakonjenja istospolnih brakova.

Vezane teme

Nema vezanih tema uz ovaj članak.


Podrži Crol donacijom :)

qrcode 9c3b0d27 127a 4867 a764 f80c95d6f267

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.