- Autor/ica J. T.
-
Objavljeno: 11 lipnja 2014
Eventualna nominacija Sama Kutese, ministra vanjskih poslova Ugande, na mjesto predsjednika Opće skupštine Ujedinjenih naroda, izazvala je već dosad niz negodovanja nekoliko američkih senatora te peticije udruga za ljudska prava. Popis optužba protiv Kutese je poduži, a uključuje niz korupcijskih afera u matičnoj Ugandi te odnedavna i svježe probuđenu, legaliziranu homofobiju.
Osudama se priključio i zastupnik EU parlamenta, Michael Cashman iz redova britanskih laburista, još uvijek aktualni predsjednik LGBT intergrupe u dotičnoj instituciji, koji zahtijeva od britanske vlade da blokira nominaciju u UN-u slijedom novih zakona protiv LGBT osoba u Ugandi.
"Kao član vlade i pristaša zakona usmjerenog protiv LGBT osoba koji je prije četiri mjeseca potpisao predsjednik Ugande, Sam Kutesa snosi direktnu odgovornost za taj zakon i za jačanje homofobije u ugandskom društvu", stoji u izjavi koju prenosi Pink News.
"Imenovanje Sama Kutese na taj visoki položaj uvreda je vrijednosti i načelima Ujedinjenih naroda. Ne mogu zamisliti da će organizacija Ujedinjenih naroda nastaviti svoj izvrsni rad na čuvanju ljudskih prava, među kojima su i prava LGBTI osoba, s deklariranim homofobom na tako visokoj poziciji", zaključio je Cashman.
Iako je uloga predsjednika Opće skupštine UN-a uglavnom ceremonijalna, simbolička poruka imenovanja Kutese bila bi, u najmanju ruku, pogrešna. Njegovu kandidaturu predložila je Afrička unija, a konačno imenovanje trebalo bi, prema dosad uobičajenoj praksi, biti tek formalnost.
Vezane teme
Podrži Crol donacijom :)

