- Autor/ica J.T.
-
Objavljeno: 02 travnja 2015
U velikoj anketi, provedenoj na uzorku od 374.325 zaposlenih odraslih osoba, popisana je rasprostranjenost LGBT populacije u SAD-u. Anketa i njezini rezultati zanimljivi su iz više razloga. Prije svega, zato što u Europi nema zasad sličnih istraživanja (posebice ne ovog obima), a zatim zato što anketa jasno demantira teze da LGBT populacija mahom prebiva u liberalnim urbanim sredinama kao što su primjerice San Francisco, Los Angeles, New York te da je bitno manje prisutna u središnjim i južnim dijelovima zemlje kao i u manje razvijenim sredinama.
Listu očekivano predvodi grad San Francisco (6,2 posto ukupne populacije), no u prvih deset gradova našlo se mjesta i za manje očekivane kandidate. Tako je na trećem mjestu grad Austin u državi Teksas (5,3 posto), a na sedmom mjestu je Salt Lake City (4,7 posto) u državi Utah, poznat kao sjedište mormona koji na brak gledaju isključivo kao na zajednicu muškarca i žene.
Povijesna uloga San Francisca
U prvih deset gradova su Boston (4,8 posto) i Los Angeles (4,6 posto), sredine s dugom liberalnom tradicijom. Primjerice, u New Yorku je zabilježeno četiri posto LGBT stanovnika (u istraživanju nisu navedeni zasebni podaci za Manhattan ili Brooklyn, već za čitavo metropolitansko područje New Yorka).
Bitan zaključak istraživanja jest i rasprostranjenost LGBT populacije. Tako nacionalni prosjek iznosi 3,6 posto , a prema istraživanju, čak i u dijelovima zemlje koji ne spadaju u 50 najvećih metropolitanskih područja prosjek iznosi oko tri posto. Autori istraživanja taj fenomen pripisuju većem stupnju tolerancije i lakšem ostvarivanju društvenih kontakata preko interneta.
San Francisco ima bitnu povijesnu ulogu kao glavna destinacija LGBT populacije i već ga se od Drugog svjetskog rata spominje kao omiljeno mjesto "gej mornara" i općenito, kao liberalnu sredinu koja rado (ili barem s manje predrasuda) prihvaća manjine.
Na jugu države manji postotak LGBT populacije
Još je u šezdesetim godinama prošlog stoljeća časopis Life pisao o San Franciscu kao o epicentru gej zbivanja. Tamo je djelovao jedan od prvih gej političara, Harvey Milk i njegovom se djelovanju, iako je ubijen 1978., pripisuje profiliranje četvrti Castro. Da San Francisco i dalje ima visoko mjesto u LGBT svijetu, pokazuje i serija Looking te film Test Chrisa Masona Johnsona koji govori o LGBT aktivizmu osamdesetih godina za vrijeme epidemije AIDS-a.
Na jugu države ima mnogo sredina s manjim postotkom LGBT populacije, a dnu liste nalazi se Birmingham u Alabami (2,6 posto). Među gradovima s nižim postotkom LGBT osoba su Pittsburgh, Memphis i Houston.
Jedan od faktora koji sredinu čine tolerantnijom jest i stupanj obrazovanja ili barem snažnija koncentracija sveučilišta. Tako je Austin sjedište teksaškoga Sveučilišta, dok Boston (u čijoj se blizini nalaze mnogi sveučilišni kampusi) prevodi listu gradova s istočne obale SAD-a. Nadalje, gradovi s višim postotkom LGBT populacije imaju tendenciju glasanja za Demokratsku stranku te veći broj stanovnika latino i azijskog podrijetla.
Budući da je ovo prvo veliko istraživanje ovog tipa, autori ističu da navedeni faktori nisu nužno uzrok većoj toleranciji, već su zasad samo uspostavili korelacije i zajednička svojstva.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Vezane teme
Podrži Crol donacijom :)
Najčitanije u tjednu
- Kvazinovinar u staklenom ormaru: Luka Šarić i opsesija pederlukom
- 'Kap solidarnosti': prva LGBT+ akcija darivanja krvi u Srbiji i regiji
- Zagrebačka nastavnica: disleksična i LGBT djeca još su ponekad šikanirana u školama
- Intervju: 'Disleksični su izazov, ali i posebno blago u našim školama'
- Plave subote, crveni psi iliti sinestezija kod disleksičara (2. dio)