Samo četiri posto populacije u Bosni i Hercegovini zna što označava pojam LGBT, a velik broj građana u LGBT populaciju uvrštava i pedofile i heteroseksualne osobe. Neki su to od rezultata ljetos provedenog regionalnog istraživanja Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) o LGBT pitanjima na zapadnom Balkanu.

Istraživanje je obuhvatilo šest država - Srbiju, Makedoniju, BiH, Kosovo, Albaniju i Crnu Goru, a voditelj istraživanja Marko Ivković iz NDI-a je u Sarajevskom otvorenom centru predstavio rezultate za BiH, koji pokazuju vrlo nisku razinu znanja među općom populacijom o grupama koje uključuju lezbijsku, gej, biseksualnu i transrodnu zajednicu, piše Klix.ba.

"Rezultati oslikavaju realnost LGBT ljudi na Balkanu"

Primjerice, u BiH mali postotak populacije prepoznaje homoseksualce i lezbijke kao dio LGBT zajednice, a na pitanje koje su to LGBT skupine točno je odgovorilo samo četiri posto ispitanika. Samo 10 posto opće populacije osobno poznaje nekoga tko je LGBT. Šokira i podatak da iznenađujuće velik postotak ispitanika u LGBT populaciju uvrštava – pedofile i heteroseksualce.

"Bosna i Hercegovina samo odražava prosjek zapadnog Balkana. Nema odskakanja, društva u regiji su vrlo slična. To nije karakteristika samo Bosne i Hercegovine, to je karakteristika Balkana. Ljudi jednostavno ne znaju što je to LGBT, jer je ta zajednica nevidljiva u našem društvu", pojašnjava Ivković i dodaje kako se potrebno fokusirati na povećanje tolerancije onih koji nisu pripadnici LGBT skupine prema LGBT osobama, jer se tako doprinosi integraciji LGBT osoba u društvo, a u tome ključnu ulogu imaju upravo mediji. No, bez "autanja" i povećanja vidljivosti ne možemo očekivati smanjenje predrasuda i razumijevanje, dodao je.

"Ono što smo dobili ovim istraživanjem u dobroj mjeri oslikava realnost LGBT ljudi u našim društvima. Neprihvaćanje nečega je izravna posljedica straha i raznih vrsta fobije koje su uvijek posljedica neznanja i neosviještenosti o nekoj temi. Da bismo nešto razumjeli i imali svijest o nečemu, to nešto mora nam biti vidljivo", kazao je Ivković.

U BiH između 210.000 i 300.000 LGBT osoba

U skladu s uzorkom LGBT osoba u anketi, tri od četiri LGBT osobe su bile izložene psihološkom zlostavljanju i verbalnom uznemiravanju, jedna od četiri osobe je pretrpjela fizičko nasilje i jedna od dvije osobe je doživjela diskriminaciju u školi, na poslu, ili drugdje zbog svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta. Opća populacija primjećuje diskriminaciju i nasilje nad LGBT građanima/kama kao puno manje učestalu i rasprostranjenu.

Kad je riječ o ideji istospolnog braka, većina pripadnika opće populacije je odbija, no izražava spremnost da se neka s brakom povezana prava prošire na istospolne parove.

"U pitanju su duboko utemeljeni stereotipi o tome kako je LGBT bolest i da se treba liječiti. LGBT nije bolest, a povorka ponosa nije nikakav seksualni egzibicionizam, već potreba LGBT populacije za vidljivošću, mirna šetnja koja za cilj ima skretanje pažnje na probleme s kojima se ova marginalizirana grupa suočava", poručio je Ivković i dodao kako strah od "autanja" postoji i on je normalan.

U Bosni i Hercegovini živi blizu tri milijuna ljudi, a uz pretpostavku kako LGBT populacija čini 7 do 10 posto opće populacije, Bosna i Hercegovina ima između 210.000 i 300.000 osoba koje su pripadnici LGBT populacije.

Dodaj komentar


Security code
Osvježi

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.