Samo četiri posto populacije u Bosni i Hercegovini zna što označava pojam LGBT, a velik broj građana u LGBT populaciju uvrštava i pedofile i heteroseksualne osobe. Neki su to od rezultata ljetos provedenog regionalnog istraživanja Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) o LGBT pitanjima na zapadnom Balkanu.

Istraživanje je obuhvatilo šest država - Srbiju, Makedoniju, BiH, Kosovo, Albaniju i Crnu Goru, a voditelj istraživanja Marko Ivković iz NDI-a je u Sarajevskom otvorenom centru predstavio rezultate za BiH, koji pokazuju vrlo nisku razinu znanja među općom populacijom o grupama koje uključuju lezbijsku, gej, biseksualnu i transrodnu zajednicu, piše Klix.ba.

"Rezultati oslikavaju realnost LGBT ljudi na Balkanu"

Primjerice, u BiH mali postotak populacije prepoznaje homoseksualce i lezbijke kao dio LGBT zajednice, a na pitanje koje su to LGBT skupine točno je odgovorilo samo četiri posto ispitanika. Samo 10 posto opće populacije osobno poznaje nekoga tko je LGBT. Šokira i podatak da iznenađujuće velik postotak ispitanika u LGBT populaciju uvrštava – pedofile i heteroseksualce.

"Bosna i Hercegovina samo odražava prosjek zapadnog Balkana. Nema odskakanja, društva u regiji su vrlo slična. To nije karakteristika samo Bosne i Hercegovine, to je karakteristika Balkana. Ljudi jednostavno ne znaju što je to LGBT, jer je ta zajednica nevidljiva u našem društvu", pojašnjava Ivković i dodaje kako se potrebno fokusirati na povećanje tolerancije onih koji nisu pripadnici LGBT skupine prema LGBT osobama, jer se tako doprinosi integraciji LGBT osoba u društvo, a u tome ključnu ulogu imaju upravo mediji. No, bez "autanja" i povećanja vidljivosti ne možemo očekivati smanjenje predrasuda i razumijevanje, dodao je.

"Ono što smo dobili ovim istraživanjem u dobroj mjeri oslikava realnost LGBT ljudi u našim društvima. Neprihvaćanje nečega je izravna posljedica straha i raznih vrsta fobije koje su uvijek posljedica neznanja i neosviještenosti o nekoj temi. Da bismo nešto razumjeli i imali svijest o nečemu, to nešto mora nam biti vidljivo", kazao je Ivković.

U BiH između 210.000 i 300.000 LGBT osoba

U skladu s uzorkom LGBT osoba u anketi, tri od četiri LGBT osobe su bile izložene psihološkom zlostavljanju i verbalnom uznemiravanju, jedna od četiri osobe je pretrpjela fizičko nasilje i jedna od dvije osobe je doživjela diskriminaciju u školi, na poslu, ili drugdje zbog svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta. Opća populacija primjećuje diskriminaciju i nasilje nad LGBT građanima/kama kao puno manje učestalu i rasprostranjenu.

Kad je riječ o ideji istospolnog braka, većina pripadnika opće populacije je odbija, no izražava spremnost da se neka s brakom povezana prava prošire na istospolne parove.

"U pitanju su duboko utemeljeni stereotipi o tome kako je LGBT bolest i da se treba liječiti. LGBT nije bolest, a povorka ponosa nije nikakav seksualni egzibicionizam, već potreba LGBT populacije za vidljivošću, mirna šetnja koja za cilj ima skretanje pažnje na probleme s kojima se ova marginalizirana grupa suočava", poručio je Ivković i dodao kako strah od "autanja" postoji i on je normalan.

U Bosni i Hercegovini živi blizu tri milijuna ljudi, a uz pretpostavku kako LGBT populacija čini 7 do 10 posto opće populacije, Bosna i Hercegovina ima između 210.000 i 300.000 osoba koje su pripadnici LGBT populacije.

Dodaj komentar


Security code
Osvježi

Crol.hr koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Kako biste saznali više, kliknite na Više informacija, a za nastavak pregleda i korištenja stranica, kliknite na OK
Više informacija Prihvaćam