
- Autor/ica Renato Samardžić
-
Objavljeno: 21. rujna 2023.

Istra se ponosno ističe kao jedna od autonomnih regija unutar Hrvatske. Njezina autonomija i snažan naglasak na ljudska prava proizlaze iz bogate kulturne baštine, povijesti i posebnih regionalnih karakteristika. U Istri se tako stvorilo okruženje gdje se raznolikost cijeni, a građanska sloboda i jednakost potiču.
Tako se i ove godine u Poreču od 21. do 23. rujna organizira LGBT+ festival Homo, fešta! Osmo je to izdanje festivala koje spaja edukativni, kulturni i zabavni program na koji je ulaz besplatan. Kako bismo vam približili što sve festival predstavlja i prije njegova početka, porazgovarali smo s Natašom Vajagić, programskom koordinatoricom za ženska i LGBTIQ+ ljudska prava.
Što vas je inspiriralo/motiviralo da oformite ovaj događaj prije osam godina?
- Homo, fešti! je zapravo prethodio Lezbijski piknik koji se dogodio slučajno. Na Facebooku sam pisala kako nikad nisam bila na karaokama ni na pikniku i kako bi bio super da u Poreču postoji lezbijski piknik. U komentarima se javila Nora iz Zbeletrona i doista jesmo organizirale Licknik u Poreču te smo tad shvatile da postoji potreba za LGBTIQ+ događanjima u našoj maloj lokalnoj zajednici. Iduće godine pokrenule smo festival i otad ga organiziramo svake godine.
Kako se Homo, Fešta! promijenila u ovih osam godina? Možete li usporediti prvu godinu s ovom?
- Homo, fešta! svih je osam godina sadržavala izložbe, radionice, predavanja, tribine, partyje, nastupe, kvizove, filmove. I ono što mi je ovdje važno naglasiti jest volonterski angažman nebrojeno puno aktivistkinja i aktivista, umjetnica i umjetnika, stručnjakinja i stručnjaka koji/e su prepoznali/e važnost ovakvog događanja, u maloj sredini, te su svojim angažmanom i radom podržali/e i svake godine podržavaju održavanje Homo, fešte! Bez njih ovaj festival sigurno ne bi postojao i ne bi ga bilo moguće održati jer je za ovakav oblik događanja iznimno teško pronaći financijska sredstva, a još teže prikladne prostore.
Kakve su bile reakcije građana Poreča tad, a kakve su sad? Jeste li se susreli s kakvim preprekama?
- Reakcije građana/ki prve su godine bile možda najburnije, u smislu da je grupica mlađih muškaraca bacala kamenje po sudionicima/ama festivala, no vrlo brzo je reagirala policija i nikakvih ekscesa u tom obliku otad nije bilo. No, susretale smo se s homofobnim izjavama gradskih vijećnika kao i komentarima na društvenim mrežama. Ono što je važnije jest da s druge strane imamo doista veliku podršku sugrađana/ki, a to smo imale priliku vidjeli lani, kad se 50-ak osoba fotografiralo za vizual festivala, baš u znak podrške LGBTIQ+ osobama.
Istra je oduvijek bila poznata po svojoj visokoj razini autonomije i jeziku/narječju koji mnogi ne razumiju. Možete li nam pojasniti ovogodišnji slogan "Je ča je, ma da je - ni"? Što njime želite poručiti?
- Ovogodišnji slogan "Je ča je, ma da je – ni" u prijevodu bi značio "jest što jest, ali da je jako dobro – nije". Taj smo istarski izraz odabrale jer nam se čini da dobro oslikava sliku stanja LGBTIQ+ ljudskih prava u Hrvatskoj i izazova s kojima se same suočavamo prilikom organizacije Homo, fešte! te samim time važnosti i prijeke potrebe aktivističkog angažmana.
Moram priznati da je doista teško sad već održavati na životu ovaj festival i svake godine pretakati iz "šupljeg u prazno" i jedino što nas i dalje motivira jest potreba koju uočavamo u zajednici i drugi aktivisti i aktivistkinje koje nesebično dijele svoje kapacitete kako bi festival preživio. Tako da hvala Maji i Danielu iz Duginih obitelji bez kojih se ovogodišnje izdanje festivala ne bi dogodilo, kao i našim suradnicima Pučkom otvorenom učilištu Poreč te udrugama K-Zona, Proces, ASK i SWASHTARA.
Organizirate li slične programe koji se tiču promicanja prava LGBT+ osoba i tijekom ostatka godine? Mogu li se zainteresirani uključiti u aktivnosti?
- Slične programe prijašnjih smo godina povremeno organizirale, no kako ovisimo o projektima i propozicijama raznih natječaja, trenutačno je Homo, fešta! jedino događanje ovakvog tipa u Poreču. Zainteresirane osobe uvijek se mogu obratiti našoj udruzi te ih možemo ubaciti u zatvorenu grupu koja služi za dogovore oko privatnih događanja koje povremeno organiziramo, odnosno druženja u prirodi, a mogu nam se obratiti i ako su im narušena ljudska prava, pošto pružamo podršku i pomoć žrtvama i svjedocima kaznenih djela te besplatnu pravnu pomoć.
Zahvaljujemo Nataši što nam je približila što se sve događa ispred i iza organizacijskih kulisa ovog festivala, a vas pozivamo da pogledate ovogodišnji program (ovdje i ovdje) i pridružite se Homo, fešti! u Poreču od 21. do 23. rujna.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Vezane teme
Najčitanije u tjednu
- Obilježava se jubilarni 10. Europski tjedan testiranja na spolno prenosive bolesti
- Kome smetaju queer spomenici?
- Odrastanje uz prijetnju 'pederske bolesti'
- Može li se većina gibati prema naprijed ako prešućuje da je otac zakona o gibanju Isaac Newton bio drukčije seksualnosti?
- Od vraga do draga – šarolike glazbene novosti