U današnjem izdanju emisije "Nedjeljom u 2" gostovala je HDZ-ova predsjednička kandidatkinja, Kolinda Grabar Kitarović. U razgovoru su dotaknute i "vruće" teme hrvatskoga društva poput životnih partnerstava, pobačaja i umjetne oplodnje, na koje gošća uglavnom nije davala odveć konkretne i jasne odgovore.

Tako je, upitana je li za to da zajednica dvaju muškaraca ili dviju žena u nekoj doglednoj budućnosti bude brak (jer to trenutačno nije slučaj), kratko kazala kako misli da je postojeće rješenje (Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola) "sasvim dovoljno", ponovivši svoj stav iz kolovoza.

"Da, taj zakon je donesen. Ja sam već rekla, osobe homoseksualne orijentacije su naši prijatelji i susjedi te držim da većina njih ne želi da se njima manipulira, kao i da se to pitanje previše politiziralo, da se ljude getoiziralo i iskorištavalo u nekakve političke svrhe kako bi se skrenula pozornost s bitnih egzistencijalnih pitanja o kojima moramo razgovarati.

Na pitanje smatra li da je Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola izigrana volja birača na prošlogodišnjem referendumu, kratko je replicirala da će "kao predsjednica Republike Hrvatske poštivati zakone".

"Moj svjetonazor je moderni konzervativizam, uključiv i tolerantan"

Pitanje pobačaja je pak za Kolindu Grabar Kitarović za otvorenu raspravu "u kojoj moraju sudjelovati i liječnici, i stručnjaci, žene, vjerske zajednice" te da se "prije svega trebamo usredotočiti na način kako spriječiti neželjene trudnoće i pobačaje". Istodobno je svjesna da postoje žene koje iz određenih razloga ne mogu iznijeti trudnoću.

"Kad pogledate, u jednu ruku imate pobačaje, a u drugu ljude koji se toliko trude imati vlastitu djecu", kazala je i dodala kako poznaje parove koji očajnički pokušavaju dobiti dijete umjetnom oplodnjom, pa, uzevši u obzir sve to zajedno, nema jednoznačan odgovor na to pitanje. Osobno je, kaže, protiv pobačaja, no prilikom odlučivanja o eventualnoj zabrani treba uzeti u obzir mnoge stvari..

Kad je posrijedi umjetna oplodnja, odgovor je bio identičan onom vezanom za životna partnerstva: "Isto tako, poštivat ću zakone", kratko je odgovorila.

Na kraju razgovora poručila je kako ljude ne dijeli na ljevičare i desničare.

"Ja u ove izbore ulazim kao kandidatkinja HDZ-a i, vjerujem još nekoliko stranaka, i građana. Ulazim jasno, sa svojim svjetonazorom, a to je moderni konzervativizam koji je isto tako uključiv, tolerantan, poštuje tuđe mišljenje."

Podrži Crol donacijom :)

qrcode 9c3b0d27 127a 4867 a764 f80c95d6f267

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.