
-
Objavljeno: 3. srpnja 2014.

Makedonska vlada priopćila je da će u toj zemlji doći do ustavnih promjena čiji je cilj kvalitetnija i detaljnija raspodjela, ekonomsko ojačanje i bolje funkcioniranje sustava, a najveća promjena bit će – definicija braka.
Naime, premijer Nikola Gruevski iz konzervativne stranke VMRO - DPMNE potvrdio je da će, među ostalim, definirati brak isključivo kao zajednicu između muškarca i žene, javlja agencija Independent.
"Ustavna zaštita i jasna definicija braka omogućit će dodatnu zaštitu djece i afirmaciju njihova odrastanja u okruženju s majkom i ocem, a osigurat ćemo i zaštitu za samohrane roditelje", kazao je.
Podsjetimo, ideja o ustavnoj definiciji braka u Makedoniji datira još iz 2011., a ta se zemlja prošle godine našla na "nišanu" Human Rights Watcha, i to zbog serije homofobnih napada na aktiviste te kamenovanja i paleža LGBTI centra u Skopju. Osim toga, sve do proljeća 2012. Makedonija je bila jedina zemlja bivše Jugoslavije u kojoj LGBT zajednica nije bila organizirana u udruge i LGBT pokret.
U Makedoniji je potrebna podrška dvije trećine skupštine kako bi došlo do ustavnih promjena, a uspiju li u tome, svrstat će se uz bok Hrvatskoj, Bjelorusiji, Mađarskoj, Poljskoj, Litvi, Latviji, Srbiji, Moldaviji i Ukrajini koje sve redom u svojim ustavima definiraju brak kao zajednicu žene i muškarca.
Vezane teme
Crolova Petica
Najčitanije u tjednu
- Vjerovali ili ne: Britanci proglasili Hrvatsku top zemljom za mlade LGBTQ+ profesionalce
- Širenje homofobije na YouTubeu pod krinkom zabave
- Zavidna kombinacija homofobije, gluposti i klerofašizma u pismu kojim se traži zabrana predstavljanja 'Moje dugine obitelji' u Sisku
- Poraz klerikalne desnice: Hrvatska ratificirala Istanbulsku konvenciju
- Deset feminističkih pjesama čiji su autori muškarci
Iz drugih medija
- Inicijativa 'Istina o Istanbulskoj' traži raspisivanje referenduma o ukidanju Konvencije
- Crnogorski zakon o životnom partnerstvu uključivat će i partnersku skrb o djeci
- Lamija Begagić: 10 razloga za prajd: Dani za šetnju, dani za ponos
- Drakonska kazna izrečena Goldsteinu napad je na slobodu govora
- #MeToo pokret u Japanu nakon ostavke spornog dužnosnika
- Evropski parlament smatra da je potrebno adresirati stereotipno prikazivanje LGBTI osoba u medijima