
- Autor/ica G.K/Hina/SpiegelOnline
-
Objavljeno: 4. svibnja 2016.

Ugledni njemački tjednik Der Spiegel objavio je u svom internetskom izdanju opširnu analizu prvih 100 dana rada hrvatske Vlade zaključivši kako ovo razdoblje karakterizira porast nacionalizma i pritisaka na medije, pri čemu je posebice apostrofiran ministar kulture Zlatko Hasanbegović.
"U prvih 100 dana na mjestu ministra kulture Zlatko Hasanbegović već je učinio puno toga - trivijalizira fašističke zločine, oduzeo je financijska sredstva politički nepopularnim kulturnim i medijskim projektima, zahtijeva više domoljublja u školama i na televiziji, a za sve kritike kaže kako su laž ili manipulacija", piše novinar Keno Verseck za Spiegel Online u tekstu pod nazivom "Hrvatski nacionalizam: strah od sljedeće Mađarske".
Ratoborni ministar Hasanbegović svakog tjedna izazove novu kontroverzu
"Ne prođe ni tjedan a da ratoborni ministar ne izazove pokoju kontroverzu. Taj povjesničar tako predstavlja primjer nacionalističko-konzervativnog preokreta u zemlji", navodi se dalje u analizi u kojoj se primjećuje kako se ovaj preokret "na međunarodnom ali i domaćem planu" prati sa zabrinutošću.
Autor navodi kako je nedavno i sama hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja pripada "umjereno nacionalističkom bloku", upozorila na opasnost od dovođenja antifašističkih temelja Hrvatske u pitanje.
Navode i izjave Povjerenika Vijeća Europe za ljudska prava, Nilsa Muižnieksa, koji je prilikom posjete Hrvatskoj poručio kako su "socijalna kohezija i pluralizam pod prijetnjom u Hrvatskoj", što ocjenjuju "teškim riječima nakon prvih 100 dana kontroverzne Vlade".
Iako piše kako Vladu vodi bivši farmaceutski poduzetnik Tihomir Orešković, autor u članku kao prave vladare u zemlji navodi Tomislava Karamarka, predsjednika HDZ-a i prvog potpredsjednika Vlade i "čelnike" MOST-a.
Umjesto obećanih reformi - ideološka borba i ograničavanje slobode medija
Ističe kako pred njima stoje veliki problemi poput prezaduženosti, nekonkurentnog gospodarstva, prevelike javne uprave i treće po redu najviše stopu nezaposlenosti u Europskoj uniji od 15 posto.
"No, umjesto reformi, došlo je samo do ideološke borbe koju potiče desnica u sektoru kulture i do ograničavanja slobode medija", piše Verseck, slobodni novinar koji za više njemačkih medija izvješćuje o stanju u istočnoj i jugoistočnoj Europi.
Autor se osvrnuo i na promjene na HRT-u.
"Javni servis je doduše preglomazan i protkan korupcijom i kao takav žudi za promjenama. No novim vlastodršcima je očito stalo do povoljnog izvještavanja", kaže se u članku.
Iako Hrvatska još uvijek nije Poljska ili Mađarska, u članku se zaključuje kako se već sad može govoriti o nacionalističko-konzervativnoj revoluciji.
Analiza Der Spiegela objavljena je u nizu sa sličnim analizama koje se bave porastom nacionalizama na istoku Europe.