ArhivaReforma Zakona o državnim maticama dobra je prigoda da se zaštite ljudska prava svih transrodnih osoba, navodi se u priopćenju Vijeća Europe.


"U skladu s presudom Europskog suda za ljudska prava, Odbor ministara Vijeća Europe zatražio je od zemalja članica da zajamče u svim područjima života sveobuhvatno pravno priznavanje promjene spola, prije svega da omoguće promjenu imena i spola transrodnim osobama u službenim dokumentima, na brz, transparentan i pristupačan način", stoji u pismu koje je ovaj mjesec poslao povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe Nils Muižnieks hrvatskom ministru uprave Arsenu Bauku i predsjednici Saborskog odbora za ravnopravnost spolova Nensi Tireli.

"Moje je stajalište da prepostavka pravnog priznavanja spola ne smije biti podvrgavanje operaciji koja vodi sterilitetu ili liječnički tretmani koji mogu ozbiljno naštetiti autonomnosti, zdravlju ili dobrobiti pojedinca. Svaki zahtjev za dostavljanjem liječničke dijagnoze treba preispitati u cilju uklanjanja prepreka za djelotvorno uživanje ljudskih prava, uključujući pravo na samoodređenje glede nečijeg spola, kod transrodnih osoba", poručio je.

Povjerenik dodaje da razvod ili status nevjenčane osobe ne smije biti preduvjet za priznavanje spola jer može imati "'nerazmjeran učinak na prava na obiteljski život".

"Snažno potičem vaše napore da uskladite hrvatske zakone u tom polju s europskim standardima. Bilo bi mi vrlo drago da me informirate o napretku u reformi i veselim se konstruktivnom dijalogu o tom pitanju", dodaje u pismu.

Podsjetimo, ovog je tjedna na prijedlog Ministarstva uprave Vlada s prošle sjednice uputila u Sabor prijedlog novog Zakona o državnim maticama kojim će transrodnim osobama koje nisu kirurški promijenile spol biti omogućeno da im u osobnim dokumentima stoji ime koje odgovara njihovu rodnom identitetu.

 

Vezane teme

Nema vezanih tema uz ovaj članak.


Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.