-
Objavljeno: 14 kolovoza 2009

Najveća LGBT organizacija u Kaliforniji objavila je kako je potrebno tri godine za stvaranje koalicije koja bi opozvala zakon o zabrani sklapanja istospolnih brakova u toj državi.
To je prouzročilo razdor na aktivističkoj sceni i otvorilo sukob s onima koji već sljedeće godine ponovo žele referendum o tom pitanju, dok je "željezo još vruće". U sljedeću bitku za pravo na sklapanje istospolnih brakova zasigurno će se uključiti brojne nacionalne organizacije, mogla bi koštati preko 100 milijuna dolara, a i utjecati na sljedeću predsjedničku kampanju, ako se doista odgodi do 2012. godine.
Podsjetimo, referendum koji je održan u studenome 2008., samo nekoliko mjeseci nakon donošenja zakona koji dopušta istospolne brakove, digao je na noge snažne konzervativne struje koje su taj zakon uspjele poništiti. Slijedila je legalizacija istospolnih brakova u nekoliko uglavnom sjeveroistočnih saveznih država.
"Potrebni su vrijeme, posvećenost i jako mnogo volontera kako bismo ispravili nepravde koje su nam naši protivnici nanijeli svojim lažima," rekao je Marc Solomon iz organizacije Equality California. "Do 2012. možemo dobiti većinsku potporu."
Njegova je organizacija prikupila najviše novca i povela kampanju protiv Prijedloga 8 koji brak definira kao zajednicu žene i muškarca i dobio potporu većine kalifornijskih glasača.
"Veliki donatori nisu spremni financirati novu bitku tako brzo nakon neuspjeha, a kampanja 'od vrata do vrata' će potrajati," rekao je. Veći odaziv birača na predsjedničkim izborima 2012., kao i mlađi glasači, povećat će šanse za pobjedu, procijenili su.
No, manje udruge kažu kako će čekanje imati negativan utjecaj na borce za LGBT prava i njihove pristaše koji se još uvijek oporavljaju od neočekivanih rezultata referenduma. Oni žele ponovo pokušati 2010.
"Ovdje nije riječ o beznačajnoj grupici pojedinaca. Zaustavite li borbu sad, ti ljudi možda više neće biti ovdje 2012. kad odlučite nastaviti kampanju," odgovorio je John Henning, izvršni direktor udruge Love Honor Cherish na očekivanu najavu Equality California. Njegova udruga planira prikupiti više od milijun potpisa, a kaže i da bi 32 milijuna dolara bili dovoljni za pobjedu.
Kalifornijska debata samo je odraz nacionalnog pitanja o tome koliko su protivnici istospolnih brakova zapravo moćni. Brojni odvjetnici kažu kako bi "izloženost javnosti stabilnim istospolnim brakovima" i jamstva da crkve neće morati vjenčavati lezbijke i gejeve uvjerili tihu većinu da bi svi trebali imati pravo na sklapanje braka. Ipak, većina saveznih država izričito zabranjuje takve zajednice, a za te su zabrane nerijetko zaslužni upravo referendumi.
LGBT aktivizam je u Kaliforniji znatno ojačao nakon poraza u studenome prošle godine, ali konzervativci dubokih džepova i već legendarnih organizacijskih sposobnosti također se, nažalost, spremaju za sljedeću bitku.
Unatoč pokušajima blokade i prosvjedima oporbe, mađarski je parlament u ponedjeljak izglasao
-
S web stranice Nacionalnog spomenika Stonewall uklonjeno spominjanje transrodnih osoba
Američka Nacionalna služba za parkove (National Park Service, NPS) uklonila je sve reference na ...
-
Idaho kao upozorenje: republikanci žele ukinuti bračnu jednakost u cijelom SAD-u
LGBTQ+ organizacije u Idahu upozoravaju ostatak zemlje – vi biste mogli biti sljedeći.
-
Švicarska na referendumu odlučila: ne želimo homofobiju u svojoj zemlji
Švicarci su u nedjelju uvjerljivom većinom podržali zakon koji zabranjuje diskriminaciju na temelju ...
U Zagrebu je u subotu uspješno održana jubilarna 25. Povorka ponosa LGBTIQ+ zajednice pod
-
Četvrt stoljeća otpora i ponosa: Zagreb Pride slavi srebrnu obljetnicu borbe za ljudska prava koja traje i dalje
Zagrebačke ulice ovoga će 6. lipnja poprimiti poseban svečani sjaj u nijansama duginih boja. Upravo ...
-
Don Tomo u lovu na 'kvar': Kako katolički influencer promovira pseudoznanost i 'liječenje' gejeva
Majko Isusova, vrag je doista odnio šalu! Premda je video naslova „Najveće zablude o ...
-
Jednom će biti da je Eurovizija oduvijek bila protiv toga
Već tri godine Izrael neumorno sravnjuje Gazu i Zapadnu obalu sa zemljom. Već tri godine dio ...
Posjetili smo izvedbu forum teatra Iza osmijeha u organizaciji KolekTIRV-a. Forum teatar jedna je
-
Queer priče u muzejskom podzemlju
Muzej grada Zagreba ovog je mjeseca bio domaćin gostujuće izložbe Coming Out Museum Susreti koja ...
-
Lomoples ideologije: Od limunike do inostvora
Nekoliko je stvari koje svake godine željno iščekujem s ironijskim odmakom - Dora, Eurovizija, i ...
-
Lovrina sezona 'Srama' pala nam je s neba k’o anđeo
Treća, gej sezona hrvatske adaptacije norveške serije “Skam” označava zaokret u tonu i fokusu onoga ...
Završetak trogodišnjeg međunarodnog projekta PLUSS označio je važnu prekretnicu za europski sport,
-
Država koja dopušta pirotehniku dopušta nasilje nad građanima koji žele mir
Pirotehnika nije bezazlena zabava, sezonski folklor ni pitanje osobnog ukusa. Ona je opasna i ...
-
Jesu li konzervativci i desničari homofobni zbog ideologije ili zbog ormara?
Pitanje koje je na hrvatskom Redditu otvorilo raspravu nije novo, ali je pogođeno dovoljno ravno u ...
-
Kad godine postanu prednost: Priče starijih lezbijki osvajaju TikTok
Nedavno je TikTok poharao video u kojem se stariji lezbijski par prisjeća mladosti pokazujući da ...
U nedjeljnom udarnom terminu, u ambijentu koji domaća televizijska produkcija brižno dizajnira za
-
Tradicija puna kontradikcija: Kako smo prestali slušati glazbu i počeli gledati Doru
Već se ritualno svake godine zapitam zašto gledam Doru. Moram to učiniti i ove, ali ovaj ću se put ...
-
Eurovizija 2025., ili refleksije o introvertiranosti
Malo drugačiji osvrt na rijetko loš izbor za pjesmu Eurovizije.
-
Dora 2025.: otrovno i slatko
Ovogodišnja, puno nepredvidljivija Dora prošla je u znaku svjesnih ili nesvjesnih pozivanja na Baby ...
Podrži Crol donacijom :)
