- Autor/ica CROL/TPORTAL
-
Objavljeno: 17 srpnja 2014
Na usvajanje novog Zakona o životnom partnerstvu osvrnuo se, u intervjuu za Tportal, aktivist Marko Jurčić iz Zagreb Pridea koji je i sudjelovao u izradi nacrta samog Zakona.
Ne smatra da je potez revolucionaran “s obzirom na 90 posto katolika u državi” jer je Hrvatska tek 23. država u Europi u kojoj postoji životno partnerstvo dok sve veći broj njih svojim LGBT građanima omogućava sklapanje građanskog braka. Trenutačno 16 država na svijetu, od čega ih je većina u Europi. No svakako se može reći da se radi o velikom koraku naprijed za ljudska prava u Hrvatskoj, a još većem za LGBT osobe.
Zakon o životnom partnerstvu, drži Jurčić, doprinosi povjerenju LGBT građana u institucije pravne države, stvara i potiče socijalnu stabilnost budući da se više od dvije trećina prava iz Zakona odnosi na socijalna prava. Naime, ta se socijalna i druga prava kod bračnih drugova i izvanbračne zajednice podrazumijevaju, “a mi, LGBT građani i građanke, svojim smo radom, odvajanjima, nametima i porezima te samim životom u RH doprinosili ostvarivanju tih prava za sve građane i građanke.”
Na tvrdnje da se radi o “istospolnom braku pod drugim imenom”, Jurčić odgovara: “Uvjeren sam da će mnoge LGBT osobe u privatnom govoru koristiti riječ brak. Neke osobe baš žele naglasiti građansku komponentu ove obiteljske zajednice pa će isključivo koristiti termin “životno partnerstvo'”. Ima nas, kao i građana i građanki RH, različitih svjetonazorskih i drugih uvjerenja.”
Iako Zakon predstavlja veliki korak naprijed, homofobija i nasilje ostaju najveći problem LGBT zajednice. Primjer s Ultra festivala u Splitu pokazuje kako se zakoni selektivno primjenjuju. “Gotovo dvije trećine nas, LGBT osoba, barem je jednom doživjelo nasilje u svom životu. To je ogromna i sramotna brojka.”, zaključuje Jurčić.
Više od 50 posto LGBT osoba u Hrvatskoj želi formalizirati vezu
S obzirom na Hrvatsku kao turističku destinaciju, podsjetio je da “životno partnerstvo, baš kao i brak, u Hrvatskoj mogu sklopiti i dva strana državljanina. Valjanost hrvatskoj životnog partnerstva vrijedi na prostoru čitave Europske unije, dok za državljane trećih zemalja ovisi o njihovim nacionalnim zakonodavstvima. Poznato je da je Hrvatska, posebno Opatija, Plitvice, Hvar i Dubrovnik popularna destinacija mnogih Europljana, posebno Skandinavaca, za sklapanje braka. Hoće li biti i za životno partnerstvo, ovisi o tome koliko smo sigurna zemlja sigurni za sve LGBT osobe, a tako i za građane EU-a ili strance.”
Prema istraživanju Zagreb Pridea, više od 50 posto gej osoba u Hrvatskoj želi formalizirati svoju vezu što je veoma visok broj. Smatra da će se “u početku vjenčati upravo oni koji imaju neku direktnu životnu potrebu, recimo zajedničko preseljenje u neku zemlju EU-a zbog posla ili pak zbog lakšeg dobivanja kredita za kupnju stana. Zatim će biti dosta onih koji to žele što prije napraviti zbog same svečanosti, jer su u višegodišnjim vezama i žele je ozakoniti. Oni koji se ne žele vjenčati jer se ne žele autati ili zbog bilo kojeg drugog osobnog ili političkog razloga, i dalje mogu ista ta prava ostvariti kroz neformalno životno partnerstvo. To je obiteljska zajednica koja nije sklopljena pred državnim tijelom, dakle kao i izvanbračna zajednica, ali je zakon poznaje i daje joj ista prava kao i vjenčanim parovima. Te je osobe mogu u upravnom ili drugom postupku dokazati i ostvariti neko pravo koje žele ostvariti”.
Na pitanje partnerske srkbi koje je izazvalo nemali broj prijepora u raspravi, aktivist drži “da će ona prije svega urediti mnoge istospolne obitelji koje su nastale jednoroditeljskim posvojenjem, umjetnom oplodnjom ili dogovorom bioloških roditelja.” Podsjeća da je “zajedničko posvojenje jedan je od najrjeđih načina planiranja obitelji, baš kao i kod heteroseksualnih prova. Potpomognuta oplodnja, zajedničko posvojenje i surogat, koji je jedino moguć u SAD-u, stvarno su najrjeđi načini kojima se planiraju LGBT obitelji. Najveći broj LGBT obitelji nastaje odlukom i dogovorom roditelja.”
Unatoč pokušajima blokade i prosvjedima oporbe, mađarski je parlament u ponedjeljak izglasao
-
S web stranice Nacionalnog spomenika Stonewall uklonjeno spominjanje transrodnih osoba
Američka Nacionalna služba za parkove (National Park Service, NPS) uklonila je sve reference na ...
-
Idaho kao upozorenje: republikanci žele ukinuti bračnu jednakost u cijelom SAD-u
LGBTQ+ organizacije u Idahu upozoravaju ostatak zemlje – vi biste mogli biti sljedeći.
-
Švicarska na referendumu odlučila: ne želimo homofobiju u svojoj zemlji
Švicarci su u nedjelju uvjerljivom većinom podržali zakon koji zabranjuje diskriminaciju na temelju ...
Županijski sud u Zagrebu utvrdio je da je kampanjom i sadržajem na stranici “Krist i domovina”
-
Dugine obitelji pokrenule ciklus tribina: Prvi Dugini razgovori o životu i izazovima LGBTIQ obitelji
U zagrebačkoj Booksi početkom travnja održana je prva tribina u sklopu ciklusa “Dugini razgovori”, ...
-
Hod za život: Mnogo vike ni za što - kako je administrativna procedura postala 'ideološki progon'
Grad Zagreb je inicijativi Hod za život izdao sve potrebne dozvole: za koncert, za uzimanje javne ...
-
Kraj pravnog vakuuma: Sud prelomio u korist duginih obitelji, roditelji poručuju – nismo postali roditelji presudom, ali sad imamo mir
Nakon godina iscrpljujućih sporova i administrativnih blokada, Upravni sud u Zagrebu donio je ...
Nekoliko je stvari koje svake godine željno iščekujem s ironijskim odmakom - Dora, Eurovizija, i
-
Lovrina sezona 'Srama' pala nam je s neba k’o anđeo
Treća, gej sezona hrvatske adaptacije norveške serije “Skam” označava zaokret u tonu i fokusu onoga ...
-
Od klasika do suvremenih hitova: 100 najboljih gej filmova svih vremena
Film je već dugo jedan od najsnažnijih medija za pripovijedanje priča koje odražavaju raznolika, ...
-
Isključite ekran, otvorite knjigu: Lagana LGBT literatura za blagdanski mir
U danima kad sve svijetli, blinka i traži našu pažnju, možda je najveći luksuz - skloniti se od ...
Završetak trogodišnjeg međunarodnog projekta PLUSS označio je važnu prekretnicu za europski sport,
-
Država koja dopušta pirotehniku dopušta nasilje nad građanima koji žele mir
Pirotehnika nije bezazlena zabava, sezonski folklor ni pitanje osobnog ukusa. Ona je opasna i ...
-
Jesu li konzervativci i desničari homofobni zbog ideologije ili zbog ormara?
Pitanje koje je na hrvatskom Redditu otvorilo raspravu nije novo, ali je pogođeno dovoljno ravno u ...
-
Kad godine postanu prednost: Priče starijih lezbijki osvajaju TikTok
Nedavno je TikTok poharao video u kojem se stariji lezbijski par prisjeća mladosti pokazujući da ...
Već se ritualno svake godine zapitam zašto gledam Doru. Moram to učiniti i ove, ali ovaj ću se put
-
Eurovizija 2025., ili refleksije o introvertiranosti
Malo drugačiji osvrt na rijetko loš izbor za pjesmu Eurovizije.
-
Dora 2025.: otrovno i slatko
Ovogodišnja, puno nepredvidljivija Dora prošla je u znaku svjesnih ili nesvjesnih pozivanja na Baby ...
-
Američka drag kraljica Bob the Drag Queen rasprodala dva zagrebačka nastupa
Iako na pozornicu zagrebačkog Kina SC nije ušla* purse first kao što bismo očekivali s obzirom ...
Podrži Crol donacijom :)

Najčitanije u tjednu
- Kako je šou 'Tvoje lice zvuči poznato' postao društveno prihvatljiv drag race u Hrvatskoj
- Don Tomo u lovu na 'kvar': Kako katolički influencer promovira pseudoznanost i 'liječenje' gejeva
- Četvrt stoljeća otpora i ponosa: Zagreb Pride slavi srebrnu obljetnicu borbe za ljudska prava koja traje i dalje